Діти військових та переселенці висадили у харківському ботсаду «ароматичні грядки»
У харківському ботсаду започаткували проєкт психологічного розвантаження та підтримки жителів міста, у тому числі переселенців та родин військовослужбовців.
На спеціально створених високих грядках цьогоріч висадили пряно-смакові та ароматичні трави, розповіла «МедіаПорту» заввідділом ботанічного саду Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна Тетяна Орлова.
«Ми зробили майданчик, куди людина може зайти, доторкнутися, потерти листочок, роздивитися, відчути аромат. Там підібрані такі трави, що коли сонячно, навіть, якщо до них не торкатися — вони дуже гарно пахнуть. Зробили це для того, щоб трохи у наших умовах розрядити людину, щоб вона отримала психологічну розрядку, ментальне здоров’я трохи поправила. Адже у нас такі складні часи зараз», — розповіла Тетяна Орлова.
Висаджувати трави допомагали діти з родин військових та переселенців
За словами Тетяни Орлової, висадити трави на ці грядки у травні та червні запросили дітей військових, переселенців та з родин, які опинились у скруті. Такі заходи для майже сотні хлопців і дівчат 5-6 років проводили тричі. Проєкт підтримав Earth Island Institute (США).
«Приходили діти з батьками, але висаджували рослини і сіяли насіння тільки діти. Батьки казали, що хотіли потім прийти подивитися на те, що виросло. У нас можна купити квиточок і погуляти садом. Казали, що дуже їм сподобалося. Деякі діти казали, що вперше саджали рослини, а деякі казали, що саджали у бабусь та дідусів. Різні відгуки були, але усім дуже сподобалося, що це у ботанічному саду, що можна піти погуляти, подихати повітрям у центрі міста. Це розрядка і для дітей, і для дорослих», — вважає Тетяна Орлова.
Зараз у ботанічному саду облаштували 18 грядок, у кожній з яких по п’ять видів рослин. Побачити їх можуть усі охочі відвідувачі, говорить Тетяна Орлова:
«На той момент, коли ми запрошували дітей, там було 15 грядок, зараз ми вже доробили ще трохи, наразі їх 18. Це високі грядки — новий тренд, плюс ми орієнтувалися, що можуть бути люди з інвалідністю, щоб їм було не дуже низько нахилятись. Зробили досить широкі доріжки, щоб людина у колісному кріслі могла проїхати, чи мама з візочком. Це дуже велика група рослин. Не сказати, що вони тільки пряно-ароматичні, вони багатоцільові: і лікарські, і ароматичні рослини, і фарбувальні — ті, що використовуються у фарбуванні у кондитерських виробах. Лаванда, чорнобривці, базилік, аніс, багато чебреців — близько 14 видів, монарди — те, що використовують для ароматизації чаїв».


Через буревій у Харкові 12 липня у ботсаду повалило близько 25 дерев, поламало гілки, працівники досі усувають наслідки негоди, тому поки для відвідувачів сад закритий. Про відновлення його роботи обіцяють повідомити у соцмережах та на сайті ботанічного саду.
Планів на подальшу роботу у ботсаду не будують через війну, але припускають, що ділянку з грядками розширятимуть. Тетяна Орлова не виключила, що поруч з висадженими травами посіють більше видів лаванди.