Позбутися стереотипів про Кобзаря: «Березіль» готується до прем’єри «Шевченко 2.0»
Харківський театр імені Шевченка готується до прем’єри музичної вистави «Шевченко 2.0». Через обмеження роботи театрів у Харкові виставу вперше покажуть у Києві 11 листопада.
Актори готуються до прем’єри на рідній сцені у Харкові, у тому числі технічно — перевіряють світлове, музичне оформлення, реквізит. До вистави залучені 13 акторів театру, розповідає режисер вистави Олександр Ковшун.
«Це частина колективу. Виконавців головної ролі двоє — EL Kravchuk і Михайло Терещенко. Він зараз із сім’єю в Німеччині, але приїхав сюди. Доводиться збирати артистів», — говорить Ковшун.
Автор п’єси — харківський драматург Дмитро Терновий. На основі особистих щоденників Шевченка він поєднує історію та сучасність, життєві події, лірику і чорний гумор. За словами автора, під час роботи над п’єсою він відкрив постать Шевченка для себе особисто.
«Я захопився ним і як митцем, і як людиною, та намагався через текст поділитися цим своїм емоційним враженням. Мені хотілося, аби глядачі побачили поета як абсолютно сучасну, суголосну нашому сьогоденню особистість, бо насправді таким він і є. Хотілося зробити видимими деякі стереотипи нашого сприйняття, щоб позбутися їх і відкритися для нового погляду. Тому у творі багато питань і мало відповідей: сподіваюся, що відповідь у кожного з глядачів буде своя, особиста», – каже драматург Дмитро Терновий.
Олександр Ковшун називає виставу «динамічною, сучасною, кліпового характеру з фантасмагорійними картинами».
Михайло Терещенко, один з виконавців головної ролі пригадує, що з дитинства захоплювався творами Кобзаря.
«У моєї бабусі був червоний куток, де були ікони. І там був вишитий Шевченко. Дідусь, з маминої родини, був вчителем фізики, але напам’ять знав всього Кобзаря. І дуже цінував його», – розповідає Михайло Терещенко.
Вже студентом актор дізнався про життя Шевченка те, чого не розповідали у школі:
«Викладач вперше розповів, що Шевченко був звичайною людиною того часу з усіма вадами, з усіма проблемами, з усіма потребами того часу. Так, він був борцем за Україну. Він дуже вболівав, переживав за Україну. Але при цьому він був азартний, цікавий, кумедний, любив вечірки, любив дівчат, гру у карти».
Цими знаннями і керувався, коли працював над роллю, каже Михайло Терещенко:
«Він не боявся бути тим, ким він є. Це на мою думку. І кидав виклик суспільству. У своїй творчості, своїм існуванням. Тому, на мою думку, він так швидко згорів. Мій Шевченко на сцені якраз більш людяний».
Над виставою команда працювала пів року. Проєкт підтримав Goethe-Institut. Музику та естрадні пісні-омажі на вірші Кобзаря створив співавтор ідеї проєкту Борис Гриньов. Їх виконує EL Kravchuk. Декорації та костюми створив дизайнер Костянтин Пономарьов.
Прем’єра вистави «Шевченко 2.0» відбудеться 11 листопада на сцені Національного театру імені Івана Франка у Києві. Команда проєкту продумує варіанти постановки у Харкові. У майбутньому хочуть показати її у різних регіонах України.
Читайте також: Кобзар як хіпстер: у Харківському театрі ім. Шевченка готують «Шевченко 2.0»
-
Теги:
- вистава,
- Тарас Шевченко,
- театр