Web Analytics
«Попав за добру душу». Мати полоненого жителя Грози — про вирок сину у Санкт-Петербурзі | MediaPort

Санкт-Петербурзький міський суд дав 10 років тюрми суворого режиму 60-річному жителю Грози Шевченківської громади Харківської області Віктору Руденку. У травні 2022 року, коли на Куп’янщині стояли російські війська, окупанти взяли його у полон. 19 серпня 2024 року суд держави-агресора виніс Руденку обвинувальний вирок за статтею «шпигунство» — за допомогу українській армії. Вердикт оголосили показово — 19 серпня, саме того дня, коли росія відзначає день мотострілецьких військ, яким, за версією слідства держави-агресора, значно нашкодив Віктор Руденко. 

Російські медіа у повідомленнях про вирок назвали Віктора Руденка «трактористом з Харкова». «Радіо Накипіло» у подкасті «Особова справа» розповідає, ким насправді він є і як відреагували на вирок у Грозі.

MediaPort публікує фрагмент подкасту

1

Дорога до центру Грози лежить повз цвинтар. За 10 місяців з моменту російського обстрілу, що забрав 59 життів, фотографії на могилах убитих вигоріли на сонці. Навколишню тишу перериває вітер та шум поодиноких авто, що проносяться трасою.

Гроза пережила російську окупацію та наймасованіший за кількістю загиблих цивільних ракетний удар в Україні

Чи знає грозянин Віктор Руденко, що накоїла росія у рідному селі після деокупації, невідомо. Сім’я не отримувала від нього жодного листа відтоді, як у травні 2022 року Руденка забрали окупанти. Одна з сестер Віктора Наталія Бондаренко, яка живе і працює у Шевченковому, телефоном розповіла, як це було.

«2 травня після обіду діло було, години о 16. Брат поїхав на велосипеді десь по селу. І там вони [російські окупанти] його перестріли чи зустріли по дорозі. Люди сказали мені, що шукали його саме за адресою, де живе Руденко Віктор. І мама каже, брат зайшов першим і вони ззаду в хату. Мама каже: а це ще що? І почали робити обшук. Мовляв, «він нам багато шкоди зробив».

— Малося на увазі, що він наводив на їхні місця дислокації? 

«Так. Він нам, кажуть, стільки «вреда наделал». Вони перебільшували. Передавав він, так, щось передавав». 

Віктор Руденко не зрадив Україну — на відміну від деяких його односельців. Ті, хто пішов на співпрацю з окупантами, згодом втекли до рф. Серед таких утікачів і місцеві брати Мамони — підозрювані у наведенні ракети по кафе у Грозі. Наталія каже, проросійські жителі залишаються у селі й досі. Певна, що і Віктора здали такі.

«Це 100%. І дуже радувались вони. Дуже раділи», — стверджує Наталія.

2

Віктор Руденко мешкав у Грозі із матір’ю Ганною Пристинською. Їй 83. Охайний будинок з ремонтом — Ганна Дмитрівна говорить, усе зроблене руками сина.

«Їх [окупантів] тут і купали, і кормили їх. Ті, що хотіли росію. І це ж вони і Вітьку, сина мого, здали», — каже 83-річна Ганна Пристинська

«Той російський під’їхав сюди, а мій їздив на веломашині точку шукав, щоб [зателефонувати]… У нас же поганий зв’язок. Каже, зараз приїде ваш син. І приїхав, вони почали усе шукати. Одежу шукати, і автомата шукати чи пістолета. Набрехано їм було, що у нього є. Вони шукали-шукали і не знайшли. У нас його не було. І забрали вони його. Кажу: на що ви його берете? «Надо, — каже. — Нам його надо». Зверталися, де він, що він. Ну вони не казали, де. [Після деокупації] зверталися до Червоного Хреста, а тоді ще десь… Він на швидкій [водієм] робив багато років. А після швидкої в енергетику [водієм] його забрали. Він дуже толковий такий був», — розповідає мати Віктора Руденка.

— Він і є, пані Ганно!

«Вони [росіяни] ходили тут і по двору, і машини спрашували, де які машини, щоб такі хороші. Їх тут і купали, кормили їх. Ті, що хотіли росію. І це ж вони Вітьку, мого сина, здали».

3

На відео з суду, яке поширила пресслужба судів Санкт-Петербурга, видно, як Віктора Руденка у кайданках заводять до зали. Конвой зачиняє за ним скляний бокс. Версію слідства держави-агресора озвучує речниця судів Санкт-Петербурга Дар’я Лебедєва:

«Вироком суду також встановлено настання наслідків від дій Руденка, внаслідок яких підрозділ мотострілецької дивізії піддався мінометному обстрілу ЗСУ у тому населеному пункті, дані про які передавав Руденко. Фігурант, не оскаржуючи фактичних обставин, провини у вчиненні злочину не визнав. Пояснив, що у скоєному не кається, оскільки діяв в інтересах своєї батьківщини».

  • Джерело: dslebedeva_official/Telegram

На цих кадрах з суду мати вперше бачить сина за понад два роки.

«Ледь не впала, як глянула на нього… Сволота. росія — це ж погані люди, взагалі погані. Вбивці. Мій сину, за добру душу ти попав, — коментує відео Ганна Пристинська. — Тут за ним і плачуть. Він тільки за Україну. Казав: хай хоч мене вб’ють, але я за Україну».

Віктор тримається на суді впевнено, відзначає його сестра Наталія. За цей час єдиною інформацією про Віктора, яку мала родина, було повідомлення від звільненого під час обміну українського військового з Куп’янського району.

«Подзвонив його батько і сестрі моїй каже: сидів мій син з ним у Бєлгородській області у полоні. Каже, такої людини ще не бачив. Наскільки він позитивний, підтримував нас усіх. А тоді ж його перевели. Каже, не знаю, куди», — переповідає Наталія Бондаренко.

На чесне правосуддя та належний захист на території держави-агресора сподіватися не доводиться. Сестра контактувала із російським адвокатом із правозахисної організації, намагалася передати брату листа через Червоний Хрест — відповіді не було.

— Чи буде далі апеляція? 

«Нічого не знаю. Немає ж зв’язку… Я через цього адвоката списувалась. А тоді ж мені переслали це відео. Я йому відсилаю і написала там: «Тварі такі, щоб вони згоріли». А він мені пише, мовляв: «Це ще й нормально дали». Думаю, нічого собі! Ні за що 10 років дали. І ще хто? Ваша росія».

Слухайте епізод подкасту «Особова справа» повністю на «Радіо Накипіло», відеорепортаж з Грози дивіться згодом на MediaPort в YouTube