Поети, фронт і книжки: у Харкові відбулися читання «Меридіан Харків» Фото
Українські автори й авторки, серед яких військовослужбовці, презентували у Харкові нові книжки. Поетичні читання «Меридіан Харків 2025» відбулись 28 та 29 червня. Чотирнадцять авторів зустрілись з читачами й зачитали уривки зі своїх творів.
Уперше в Харкові свою поетичну збірку «Нічийний шафран» презентувала поетка, бойова медикиня та розвідниця Ярина Чорногуз. Працювати зі словом вона вважає почесною роботою й способом вижити.
«Для мене Харків в першу чергу — колишня столиця України, в якій жили і творили люди з будинку «Слово». І письменники, яких я страшенно люблю, як-от Микола Хвильовий. І таке абсолютно героїчне місто, яке витримало й витримує далі неймовірні речі у цій війні», — сказала Ярина.
Ярина Чорногуз служить в армії шостий рік. З 2021 року — на передовій як бойова медикиня й розвідниця в 140-му окремому розвідувальному батальйоні морської піхоти. Нині перевчилась на операторку БпЛА.
«Що найскладніше — постійно удосконалювати борти відповідно до того, як вдосконалюється вся галузь і РЕБ. І це такі перегони постійно, ти маєш знати багато технічних речей, щоб не відставати і щоб ваш екіпаж приносив результат», — говорить Ярина Чорногуз.
У доробку Ярини як авторки — збірка віршів «Як вигинається воєнне коло» (2020 рік), присвячена її коханому Миколі Сорочуку, полеглому на фронті 2020 року від кулі снайпера. За книгу «[dasein: оборона присутності]» 2023 року Ярина Чорногуз у 2024 отримала Національну премію України імені Тараса Шевченка.
Нову книгу «Гра в перевдягання» презентував у Харкові й старший сержант ЗСУ Артем Чех.
«Це перша й остання книжка про велику війну, і я більше не писатиму про неї. Я нарешті це зробив. Виписав те, що мав виписати і не повертатимусь до цієї теми. Я не люблю писати про війну, якщо чесно. Я, звісно, торкатимусь теми війни, авжеж, якщо ти пишеш про сучасну Україну ти не можеш оминути війну. Але цілеспрямовано сам писати про неї я не хочу більше», — говорить Артем Чех.
Артем є автором понад 15 романів, автобіографії, документальної прози й творів у жанрі нон-фікшн. Його книги перекладені німецькою, англійською, польською та чеською мовами. У 2021 році отримав премію «Книга року ВВС» за роман «Хто ти такий?», а також національні та міжнародні премії за книгу «Точка нуль» (2017), у якій він поділився власним військовим досвідом.
Нові книги на заході «Меридіан Харків 2025» представили Юлія «Тайра» Паєвська («Наживо»), Андрій Любка («Війна з тильного боку»), Ірина Цілик («Тонкий лід»), Пітер Померанцев («Як виграти інформаційну війну. Пропагандист, який перехитрив Гітлера») та інші. Поезію читали Олена Гусейнова, Іванна Скиба-Якубова, Варя Чорна, Сергій Жадан, Євгеній Володченко (Курган), Олег Каданов. Гостем фестивалю також став Юрій Андрухович.
Заходи першого дня «Меридіану» 28 червня за участі Сергія Жадана транслювало «Радіо Хартія».