Підозрюваний у корупції нардеп з Харкова Андрій Одарченко, ймовірно, утік за кордон
Харківській народний депутат Андрій Одарченко не з’явився до Вищого антикорупційного суду на допит. Є оперативна інформація, що він порушив обмеження, накладені судом, і вже перебуває за межами України.
Про це на засіданні Вищого антикорупційного суду повідомила прокурорка Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
За її словами, нардепа не було на засіданнях парламенту 17 та 18 вересня.
«Наразі підтвердити цю інформацію не можу, але є оперативна інформація, що він перебуває за кордоном. Паспорти його [закордонні] здані. Ухвалу про продовження обов’язків, попередньо вами винесену, я направила 23 серпня до Державної прикордонної служби. За оперативною інформацією, можливо, перетнув, поза межами кордону», — сказала прокурорка судді.
18 вересня обвинуваченого мали допитати у суді.
«У нас сьогодні запланований допит обвинуваченого. Він про це знав. Йому наголошували на тому, що він повинен бути готовий. І напевно, у передчутті, що після допиту обвинуваченого послідують дебати, останнє слово і вирок, не став чекати, що його очікує», — сказала прокурорка.
Вона нагадала, що під час обрання запобіжного заходу Одарченку наголошувала на ризику ухилення від суду — зокрема, було відомо, що нардеп тісно спілкувався з тоді ще ексголовою Закарпатської ОДА Віктором Микитою [віднедавна — заступник керівника Офісу президента].
«У нас є підстави вважати, що у Закарпатській області він міг налагодити контакти, які йому надали таку можливість [втекти]», — припустила прокурорка.
Адвокати Одарченка не змогли пояснити, де зараз їхній підзахисний.
«Ні вчора, ні сьогодні зв’язку з ним немає. Ми не можемо повідомити, поважність чи не поважність причин», — сказав один із захисників.
Прокурорка клопотала про стягнення застави у дохід держави, накладення грошового стягнення, а також оголошення Одарченка у розшук. Суд відмовив у накладенні грошового стягнення, водночас постановив виконати НАБУ примусовий привід обвинуваченого до суду на 8 ранку 19 вересня, після чого розглянуть клопотання прокурорки.
Суддя попросив захисників вийти з Одарченком на зв’язок: «Можемо припускати, що він, наприклад, захворів тощо, ви нам, будь ласка, повідомляйте».
За що судять Одарченка
Андрія Одарченка, обраного до Верховної Ради по Салтівському (раніше Московському) району Харкова від партії «Слуга народу», викрили на пропозиції хабаря 21 листопада 2023 року.
За даними слідства, народний депутат пропонував голові Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафі Найєму $50 тисяч хабаря «за забезпечення прийняття Міжвідомчою робочою групою рішення про виділення з фонду ліквідації наслідків збройної агресії коштів на ремонт будівель університету, в якому народний обранець продовжує обіймати посаду ректора». Одарченко очолює Державний біотехнологічний університет, є членом Комітету з питань антикорупційної політики.
Справа Одарченка, за даними НАБУ, стала першою в історії антикорупційних органів задокументованою неправомірною вигодою у криптовалюті.
Коли у суді озвучували докази, а саме перемовини Одарченка з Найємом, нардеп зокрема говорив, що не вірить у Харків, а з росією треба домовлятися, оскільки держава-агресор має ядерну зброю: «Это мощь, я много читаю, нас разметут, Иран и Китай им оружие дают. Зачем нам эти донецкие и луганские и Крым? Надо договариваться».
На заяву голови Верховної Ради Руслана Стефанчука, який на початку повномасштабної війни сказав, що нардепи, які поїдуть з Києва, будуть зрадниками, Одарченко відреагував так: «Я сразу как вышел, в Закарпатье поехал. Думаю, идите вы на***».
Після оголошення підозри суд призначив Одарченку запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави. Одарченко вніс заставу у сумі 15 млн грн.
Народний депутат провини не визнав. Якщо провину доведуть, йому загрожує 10 років тюрми.
23 листопада 2023 року «Слуга народу» виключила Одарченка з партії і призупинила його членство у парламентській фракції на час розслідування.