«Один із ключових моментів державотворення України»: заява ВРУ щодо Євромайдану
Народні депутати 17 лютого ухвалили заяву Верховної Ради України у зв’язку з сьомою річницею початку Євромайдану та подій Революції Гідності.
Проєкт відповідної постанови №2739 підтримали 295 парламентарів, повідомляє пресслужба Верховної Ради. Ще 18 були проти, 10 утрималися, 38 не голосували.
З харківських мажоритарників за постанову проголосували 12 з 14 нардепів: усі депутати «Слуги народу» та позафракційна Юлія Світлична. Не голосував нардеп Олександр Фельдман (ОПЗЖ), утримався Дмитро Шенцев (позафракційний)
«Постанова визначає Революцію Гідності одним з ключових моментів українського державотворення та виразником національної ідеї свободи, підкреслює недопустимість зволікання із розслідуванням «справ Майдану», важливість пам’яті про Героїв Небесної сотні, неприпустимість узурпації влади, висловлює політичну оцінку режиму Віктора Януковича тощо», — зазначили у парламенті.
Заяву ухвалили з огляду на «потребу в наданні політичної оцінки подіям Революції Гідності та її наслідкам, зокрема у зв’язку з частково неможливим притягненням винуватих осіб до відповідальності». Вона містить 10 пунктів:
- Революція Гідності — один з ключових моментів українського державотворення та виразник національної ідеї свободи.
- Розслідування злочинів, скоєних під час Революції Гідності має бути завершене і проведене ефективно. Винуватці мають постати перед судом та в ході справедливого та неупередженого процесу притягнуті до відповідальності. Подальше зволікання в цьому питанні недопустиме, бо непокаране зло зростає.
- Україна заплатила надто високу ціну за звільнення від диктатури і свій цивілізаційний вибір — бути частиною Європи. Герої Небесної Сотні — українці та іноземці, віддали життя під час Революції Гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України. Пам’ять про їхній героїчний чин є частиною історії національного державотворення.
- Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнані Конституцією України найвищою соціальною цінністю. Акти приниження людської гідності, які відбувалися шість років тому в самому серці України — на Майдані Незалежності у Києві, а так само в інших місцях столиці та різних міст, селищ та сіл по всій державі, не мають повторитися.
- Узурпація влади однією з її гілок, партією чи окремим посадовцем є абсолютно недопустимим явищем, що спричиняє довготривалі тяжкі наслідки.
- Трагічні події Революції Гідності, анексія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також триваюча збройна агресія Російської Федерації та окупація нею окремих районів Донецької та Луганської областей стались не в останню чергу внаслідок політики Віктора Януковича та сформованого ним злочинного режиму, який підтримувався Російською Федерацією і діяв всупереч національним інтересам України.
- Протиправна діяльність окремих працівників підрозділів міліції особливого призначення «Беркут», міліціонерів, військовослужбовців внутрішніх військ, судових виконавців, прокурорів, суддів та інших посадових і службових осіб під час Революції Гідності засуджується як така, що завдала непоправної шкоди державі та суспільству.
- Мирні зібрання є надзвичайно дієвим інструментом громадського контролю за інститутами публічної влади, а безпека учасників мирних зібрань усіх видів і форм, зокрема одночасних, контрзібрань та спонтанних зібрань, як і їхнє право висловлювати свою думку, мають бути захищені державою.
- Держава або окремі посадові особи не можуть свавільно обмежувати свободу зібрань. Випадки, коли свободу зібрань може бути обмежено, передбачені Конституцією України і не можуть тлумачитись розширювально.
- Європейські цінності, за які віддали свої життя Герої Небесної Сотні, — гідність, демократія, рівність та верховенство права, необхідні для нормального функціонування суспільства. Верховна Рада України послідовно стоїть і стоятиме на позиціях утвердження цих цінностей в усіх сферах суспільного життя.
Проти ухвалення постанови проголосували 17 нардепів «Опозиційної платформи — За життя» й один представник «Слуги народу» — Максим Бужанський. У своєму Telegram-каналі він написав, що, на його думку, викладену в проєкті постанови точку зору «не поділяє щонайменше половина громадян».
«Це політична постанова, але я просто нагадаю колегам зі «Слуги народу», що, підтримавши її, складно в подальшому розраховувати на голоси виборців з іншою позицією», — написав він.
Революція Гідності — масові протести в Україні, які розпочалися восени 2013-го року та призвели до повалення режиму Віктора Януковича взимку 2014-го. Протести розпочалися після відмови тодішнього керівництва держави підписати Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом та набули найбільших масштабів після розгону мітингарів наприкінці листопада 2013-го, перетворившись на тривале протистояння протестувальників і силовиків на майдані Незалежності в Києві.
За даними правоохоронних органів, під час Революції Гідності постраждали близько 2,5 тисячі учасників протестів, 104 з них загинули. Також загинули 17 силовиків.
Фото на головній: Верховна Рада України