Web Analytics
Оцінка медзакладів: як зустрічає «первинка» на півдні Харківщини | MediaPort

В серпні експерти громадської організації «Станція Харків» продовжили оціночні візити до закладів охорони здоров’я Харківської області, які надають первинну медичну допомогу. Цього разу громадські експерти відвідали медичні установи на південь від Харкова.

В усіх відвіданих закладах приємно вразила турбота про здоров’я відвідувачів в умовах епідемії. В усіх установах на вході були розташовані санітайзери, якими можна було скористатися. А в деяких закладах (наприклад, в Центрі первинної медико-санітарної допомоги Нововодолазького району та в Зміївському районному центрі первинної медико-санітарної допомоги) співробітник на вході ще й робив обов’язковий контроль температури за допомогою пірометра.

Першопочаткові приємні враження часто закріплювалися добрим матеріально-технічним забезпеченням первинної медико-санітарної допомоги. В багатьох місцях гроші, які «прийшли за пацієнтом», були спрямовані місцевою владою на якісний ремонт. В результаті прийом пацієнтів став більш комфортним, впорядкованим, умови перебування в закладі стали більш приємними (наскільки це можливо в установі подібного характеру). Такі ремонти були проведені (або проводилися під час візитів наших експертів) в Первомайському центрі первинної медико-санітарної допомоги, а також в Центрах первинної медико-санітарної допомоги Барвінківського району, Нововодолазької селищної ради та ЦПМСД Харківського району №3, розташований у селищі Васищеве.

Проте, далеко не завжди таке успішне перше враження підкріплювалося задоволенням від організації прийому пацієнтів та їх інформування про надання первинної медичної допомоги. Іноді ремонтні роботи відчутно заважали отримати інформацію про ПМД. Це мало місце, наприклад, в ЦПМСД Нововодолазького району. Складається враження, що керівництво закладу вважає, що на період ремонту пацієнти не потребують жодної інформації про медичну допомогу.

Проте, далеко не завжди проблеми із інформуванням пов’язані саме із недбалим ставленням керівництва. Іноді це є результатом надмірної старанності працівників закладів охорони здоров’я та їхнім невгамовним бажанням організувати приязну для пацієнтів атмосферу. Так, наприклад, в Центрі первинної медико-санітарної допомоги Барвінківського району в холі старанно розміщено велику кількість квітів. Але саме ці квіти закривають доступ до інформаційних стендів з відомостями про ПМД (зокрема, закритий графік роботи лікарів).

Особливої складності процес інформування набув у тих населених пунктах та закладах охорони здоров’я, де співіснують центри первинної медико-санітарної допомоги різних адміністративно-територіальних одиниць — району та населеного пункту, яке є районним центром. Кабінети лікарів ПМД формально різних закладів співіснують тут під одним дахом, і керівництво цих закладів не приділяє достатньо уваги ідентифікації та розрізненню цих об’єктів. В таких місцях традиційна недбалість до інформування надзвичайно заплутує ситуацію та заважає визначити, хто є хто. Такий стан речей має місце, наприклад, в Новій Водолазі та Лозовій. Та й в багатьох інших закладах, де немає такого співіснування, далеко не завжди було легко знайти ту частину медзакладу, яка є Центром первинної медико-санітарної допомоги.

Водночас в цілому всі заклади охорони здоров’я, відвідані експертами ГО «Станція Харків», справляють переважно позитивне враження, аніж негативне. Відчувається намагання персоналу бути приязним до відвідувачів та створити атмосферу лагоди та затишку. Майже кожен медичний заклад мав певну «родзинку», варту запозичення іншими установами.

Так, наприклад, на вході до Первомайського центру первинної медико-санітарної допомоги розташована величезна реєстратура. Прямо тут розміщена майже вся необхідна інформація. В самому Центрі здійснено успішне просторове планування. Тому, навіть не зважаючи на певну тісноту (на момент візиту експертів до цього закладу там було багато людей), все було досить акуратно, чисто та справляло переважно приємне враження.

Близнюківський районний центр первинної медичної допомоги — маленька хатинка з вузькими коридорами. Ця амбулаторія реально заслуговує назву «сімейна» — настільки приємно та затишно стає в цьому закладі. На стінах в середині установи повно різних плакатів із корисною інформацією (щоправда, необхідної інформації на них немає). А у зв’язку із карантином прийом у лікарів здійснюється виключно у телефонному режимі.

Центр первинної медико-санітарної допомоги Барвінківського району вражає своїми масштабами. Окремий вхід до Центру дозволяє потрапити до просторого холу. На стінах в коридорі розташовано велику кількість інформаційних стендів з корисною інформацією. Все це прикрашає велика кількість згаданих вже квітів (назва населеного пункту зобов’язує?).

В Центрі первинної медико-санітарної допомоги Нововодолазької селищної ради, розташованому на 3-му поверсі Центральної районної лікарні, все охайно та сучасно. На вході розташовано окремий санітайзер (хоча температуру вимірюють примусово ще на вході до ЦРЛ). Інфографіка виконана на особливо якісному рівні. Є дитяча зона. А перелік медичних послуг, які надаються в ЦПМСД, викладений в доволі оригінальному вигляді.

В цілому, більшість закладів з надання ПМД на півдні Харківської області справляють переважно позитивне враження. В цих закладах відчувається намагання персоналу бути приязним до пацієнтів. Проте, далеко не завжди таке намагання є успішним. А іноді відсутність елементарної інформації про ПМД, обов’язковість оприлюднення якої визначена законодавством України, зводить нанівець всі гарні наміри.

Цей матеріал підготовлений в рамках проєкту «Підтримка прозорості сфери охорони здоров’я Східної України», який реалізується громадською організацією «Волонтерська ініціатива «Станція Харків» завдяки фінансовій підтримці «Національного фонду демократії» (США).

Читайте також: Фортеця «Медреформа»: хроніка облоги та штурмів