Web Analytics

Обстріли ХФТІ: пʼятьом російським командувачам оголосили підозри

Правоохоронці встановили пʼятьох російських військових, які надавали накази про обстріли Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», де розміщена єдина у світі ядерна підкритична установка «Джерело нейтронів» та сховище ядерних матеріалів.

Про це повідомили в Харківській обласній прокуратурі.

Правоохоронці нагадують, що від початку березня і до середини вересня 2022 року ХФТІ піддали 74 ударам. Російське військо било по установі авіабомбами, артснарядами, осколково-фугасними та касетними снарядами з «Градів», «Ураганів», «Смерчів» та «Піонів». 

За висновком судової інженерно-екологічної та економічної експертиз, довкілля зазнало шкоди майже на 15 млрд грн. На ремонт піде понад 30 млн грн.

«І це не остаточні цифри. Ворожими обстрілами знищено ексклюзивне багатомільйонне обладнання, аналогів якого у світі немає», — зазначають у прокуратурі.

Головний підозрюваний у справі про обстріли — генерал-полковник, на той момент — командувач Західного військового округу російської армії. За даними слідства, він безпосередньо керував знищенням ХФТІ.

Також серед підозрюваних — два генерали: командувач 6-ою загально-військовою армією та командувач 6-ою армією військово-повітряних сил і протиповітряної оборони.

Ще двоє — полковники: командувач 45-ою артилерійською бригадою великої потужності та командувач 79-ою гвардійською реактивною артилерійською Новозибківською бригадою.

«Очільники військових формувань і підрозділів, виконуючи незаконне розпорядження командувача Західним військовим округом, віддали наказ підпорядкованим їм підрозділам ЗС рф, які зайняли позиції у населених пунктах, полях та лісосмугах, розташованих у прилеглих до  Харкова районах на території Харківської області, Бєлгородської області, аеродромів Курськ та Вороніж рф, здійснювати обстріли та бомбардування вказаного обʼєкта у Харкові», — йдеться в повідомленні.

У прокуратурі вказують, що ХФТІ — цивільний обʼєкт, і жодного українського військового там не було. Тож його обстріли порушують Женевські конвенції. 

Трьом генералам оголосили підозру за чотирма статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 3 ст. 110 (умисні дії, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України);
  • ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 (ведення агресивної війни);
  • ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 (порушення законів і звичаїв війни);
  • ч. 2 ст. 28, ст. 441 (вчинення дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу).

Двом полковникам — у порушенні законів та звичаїв війни та у вчиненні дій, що можуть спровокувати екоцид.

Оголошено підозри пʼятьом російським військовим командувачам, які наказували обстрілювати ХФТІ 🖌️Спеціалізована...

Опубликовано Харківська обласна прокуратура Среда, 14 февраля 2024 г.

 

Слідчі планують оголосити всіх підозрюваних у розшук.

«Наскільки нам відомо, це буде перший у світі випадок кримінального переслідування за злочин екоциду, вчинений під час війни. За наявною інформацією, підозрюваний командир також був причетний до злочинів у Сирії. Тоді він не поніс відповідальності, і тепер воює проти України», — прокоментував генеральний прокурор Андрій Костін.

Читайте також: «Наслідки обстрілів для фізтеху — колосальні», — декан Ігор Гірка

Чільне фото: Державна інспекція ядерного регулювання України/Facebook

Блок новин за темою