Обстріл багатоповерхівки в Ізюмі: HRW реконструювала події, створивши 3D-модель
Представники міжнародної організації Human Rights Watch змоделювали події 9 березня 2022 року, коли російські війська зруйнували п’ятиповерховий житловий будинок на вулиці Першотравневій в Ізюмі Харківської області. Тоді загинули більш як 40 цивільних.
Звіт щодо обставин знищення будинку в Ізюмі опублікували на сайті Human Rights Watch.
Правозахисники опитали понад 20 людей: уцілілих, свідків, членів сімей загиблих і рятувальників. Також дослідили речові докази, зняли на фото та відео зруйновану будівлю, вивчили супутникові зображення та дані Open Street Map, щоб продемонструвати руйнування.
Щоб відтворити внутрішнє планування — проаналізували будівельні документи та архітектурні плани, ескізи та інформацію від мешканців. Записи перетворили на 3D-модель.
Про перебіг подій того дня розповідають через історію Михайла Яцентюка, у якого під завалами будинку загинули семеро рідних: тітка, дружина, донька із зятем та троє онуків. Найменшій було 3,5 роки.
Сам Яцентюк вижив, бо вийшов з підвалу, де ховалися мешканці будинку, щоб приготувати чай для онуки.
«Внаслідок цього лише одного удару під завалами виявилися поховані одночасно цілі сім’ї», — прокоментував старший співробітник відділу криз та конфліктів HRW Річард Вієр.
За його словами, організація не знайшла «жодних свідчень того, що російські військові мали підстави вважати цей житловий будинок законною військовою метою, або будь-яких вжитих заходів для того, щоб уникнути жертв серед цивільного населення або хоча б звести їх до мінімуму».
Human Rights Watch підтвердила смерть щонайменше 44 людей. Однак в організації вважають, що загиблих може бути більше, бо деякі тіла не вдалося ідентифікувати. За інформацією уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубенця, загинули 54 людини.
Російські військові вдарили по будинку на вулиці Першотравневій 9 березня 2022 року. Десятки мешканців ховалися від обстрілів у підвалі, де і загинули під обваленими конструкціями. Місцеві жителі розповідали, що окупанти не давали розібрати завали.
Ізюм звільнили під час контрнаступу ЗСУ на початку осені. 14 вересня у місті офіційно підняли прапор України.
Читайте також: Роковини обстрілу багатоповерхівки в Ізюмі, де загинули з пів сотні людей: фото