Обмеження волі за проросійські коментарі: прокуратура оскаржує вирок лікарю з Харкова
Фрунзенський районний суд Харкова засудив до обмеження волі харків’янина, лікаря-анестезіолога за професією, якого визнали винним у виправдовуванні російської агресії проти України. Прокуратура вимагає для обвинуваченого позбавлення волі та подала апеляцію.
За що судять лікаря
Деталі кримінального провадження стали відомі з вироку суду від 5 вересня 2024 року.
Обвинувачений — лікар-анестезіолог комунального некомерційного підприємства «Обласний центр онкології» Ілля С. Раніше не засуджений, одружений, має неповнолітню дитину та батьків-пенсіонерів.
Слідство характеризує його «проросійськи налаштованою особою». Це випливає з коментарів, які він залишав у Telegram-каналах з власного мобільного телефону з червня 2022 року по січень 2024 року. Ці повідомлення і лежать в основі обвинувачення.
У матеріалах справи наведені шість коментарів, в яких обвинувачений виступає на боці росії, проти української влади. У них він називає Харків «русским городом», який «был и всегда им будет», зневажливо висловлюється про ЗСУ та українську мову, піднесено ставиться до чуток про російський штурм Харкова.
«Кроме как на Россию надеяться не на кого», — йдеться в одному з коментарів Іллі С. від 3 січня 2024 року (орфографія та пунктуація збережені).
Ще в одному з коментарів обвинувачений вважає виправданими удари по школах міста.
- За даними Харківської міськради на червень 2024, крім житлових будинків, інфраструктури, у Харкові зруйновані повністю або частково 796 освітніх об’єктів. Через загрозу російських авіаційних, ракетних ударів, тривалу повітряну тривогу, навчання відбувається дистанційно і частково офлайн — у підземній школі та обладнаних класах в метро. Від початку повномасштабної війни, за інформацією Харківської обласної прокуратури на липень 2024 року, внаслідок російських обстрілів Харкова та області загинули 2604 цивільні людини, з них 93 дитини. Понад 4,5 тис., з яких 345 — діти, дістали поранень.
На початку повномасштабної війни та у грудні 2023 від російських ударів постраждала територія та будівлі онкоцентру, де на момент винесення вироку працює обвинувачений.
Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. проф. М.С. Бокаріуса» провів лінгвістичну семантико-текстуальну експертизу, яка довела, що у коментарях Іллі С. є ознаки виправдовування, схвалення збройної агресії російської федерації проти України та визнання правомірною тимчасової окупації частини території України.
На суді визнав провину
Під час допиту обвинувачений «беззаперечно визнав себе винним».
«Показання обвинуваченого повністю відповідають фактичним обставинам справи, які він не заперечує», — йдеться у вироку суду.
На підставі характеристики особи («за місцем роботи та місцем фактичного проживання характеризується позитивно») та його способу життя, «готовності до змін, а також середньої ймовірності вчинення повторного кримінального правопорушення», орган пробації пропонував не ізолювати обвинуваченого від суспільства.
Суд з цим висновком не погодився.
«Суд, оцінюючи висновок органу пробації з урахуванням всіх обставин справи, які були досліджені в судовому засіданні, не вважає такий висновок органу пробації як слушний, вважає, що в даному випадку виправлення та перевиховання обвинуваченого без часткової ізоляції від суспільства неможливе, та вважає, що незастосування до обвинуваченого покарання, пов’язаного з обмеженням волі, становить велику суспільну небезпеку, в т.ч. для окремих осіб», — йдеться у вироку.
Суд врахував «щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення» обставинами, що пом’якшують покарання, характеристику особи і вирішив, що для виправлення і запобігання новим правопорушенням обвинуваченому буде достатньо трьох років обмеження волі (тобто часткової ізоляції від суспільства) без конфіскації майна.
«Застосування ст. 75 КК України (звільнення від відбування покарання з випробуванням — ред.), на думку суду, є необґрунтованим, оскільки злочин пов’язаний із ситуацією, яка наразі склалася в країні, збройною агресією рф та конституційним обов’язком кожного громадянина, ОСОБА_5 скоїв умисний нетяжкий злочин, але який створює в очах громадян та суспільства в цілому, негативне враження безладдя, безкарності, тим паче під час введеного на всій території України воєнного стану, що свідчить про значну суспільну небезпечність такого злочину», — йдеться у вироку.
Якщо обмеження волі для лікаря залишать у силі, його рахуватимуть з дня прибуття і постановки на облік у виправному центрі, де засуджених обов’язково залучають до праці. Правила передбачають, що після шести місяців у виправному центрі, засуджені (якщо вони не допускали порушень порядку і мають сім’ї) можуть жити вдома і до чотирьох разів на тиждень з’являтися у виправний центр для реєстрації.
Реакція прокуратури та захисту
Прокуратура вимагає суворішого покарання для обвинуваченого, повідомив «МедіаПорту» речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.
«Станом на сьогоднішній день апеляцію подано. Як і повідомляли раніше, апеляцію подано через м’якість призначеного покарання, сторона обвинувачення наполягає на реальному покаранні у виді позбавлення волі», — прокоментував Чубенко.
Позиція обвинуваченого залишається незмінною, сказав «МедіаПорту» його адвокат Віктор Євстігнєєв: Ілля С. визнає провину.
«Клієнт не уповноважував мене спілкуватися зі ЗМІ, але ви бачите і з реєстру: він визнає провину. Це з його позицією узгоджується. Те, що прокуратура оскаржила, це їхнє право», — сказав захисник.
Запобіжний захід до набрання вироку законної сили обвинуваченому не обирали.
З відкритих джерел відомо, що Ілля С. закінчив Харківський національний медуніверситет за спеціальністю «Лікувальна справа», у 2011-2013 навчався в інтернатурі на базі міської лікарні швидкої та невідкладної допомоги ім. Мещанінова за спеціалізацію «анестезіологія та інтенсивна терапія», працював анестезіологом-реаніматологом в одній з міських лікарень. На роботу до онкоцентру влаштувався цьогоріч влітку, підтвердив «МедіаПорту» директор закладу Віктор Лихман. Керівник онкоцентру сказав, що не знає цього лікаря особисто і про судову справу чує вперше.
«Дійсно, у нас є такий співробітник, він нещодавно був прийнятий на роботу. У нас є паліативне відділення, госпіс, де доглядають невиліковно хворих. Він з серпня працював анестезіологом у цьому відділенні. Усі документи, які були потрібні для зарахування на роботу, у нього були», — сказав Лихман.
За його словами, проблем на роботі з лікарем за цей час не виникало.
«Щодо суду — це для мене новина, будемо з’ясовувати. Я думаю, що ми будемо запитувати у компетентних органах. Я не знайомий особисто, у мене особистої думки щодо нього немає. Голослівно щось казати не можна», — відповів директор на питання, чи можливі за таких обставин кадрові висновки.
Адвокат стверджує, що лікар писав антиукраїнські коментарі «під впливом російської пропаганди» і зараз про це шкодує. За його словами, підзахисний змінив думку та «активно донатить — і на «Охматдит», і на ЗСУ, на все».
Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net — Fondation Hirondelle.