Село Ватутіне на Харківщині хочуть перейменувати на Залужне
Харківська обласна рада проситиме парламент перейменувати село Ватутіне під Новою Водолагою на Залужне.
Відповідний проєкт рішення опублікований серед документів Харківської обласної ради.
В обґрунтуванні вказано рішення Нововодолазької селищної ради, зазначається також, що врахована думка громадськості, висновки та рекомендації постійної комісії обласної ради з питань антикорупційної та регуляторної політики, законності, боротьби зі злочинністю, регламенту та місцевого самоврядування.
Якщо депутати підтримають, Харківська обласна рада клопотатиме перед Верховною Радою України:
про перейменування села Ватутіне Харківського району Харківської області на село Залужне Харківського району Харківської області.
Виконання рішення доручать Нововодолазькій селищній раді, а контроль — профільній комісії облради.
Таємниця назви «Залужне» — коментар старости
Чи пов’язана запропонована назва з іменем Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного, «МедіаПорт» спитав у старости села Ватутіне Владислава Фадєєва. За неофіційною версією, так і є.
«Звісно, є такий підтекст, так хочеться всім! Але кажуть, називати на честь людини при житті не варто, є зокрема така прикмета (це також суперечить закону — ред.). Тому ми бажаємо довгих літ Валерію Федоровичу. А наша версія: у нас був ветеран Микола Єгорович Богачов, який розповідав про заснування села і про те, що перші постояльці встали якраз за лугом, на початку майбутнього села. Розливалася у свій час річка Вільхуватка аж до нашого села і був великий луг, де випасалася худоба», — сказав Фадєєв.
У селі проводили опитування. Не усі жителі готові до будь-якого перейменування, ймовірно, побоюючись проблем з документами, хоча їх не повинно виникнути, каже староста.
«Якщо ми будемо рахувати, чи дорогувато таблички змінювати, чи ні, ми взагалі не зрушимо з місця. Якщо ми хочемо позбавитися від усього радянського, російського, це потрібно робити і робити швидко. Але це в компетенції Верховної Ради. Я особисто налаштований на перейменування. Я не ставив думок, чи будемо ми перші з такою назвою, я просто очікую зміни назви. Щодо іншого — очікую тільки Перемоги», — наголосив Фадєєв.
Колись у села взагалі не було назви, говорить староста.
«Називалося «Поштова скринька 101-й км». До Другої світової війни не було назви взагалі. До війни була побудована хлібна база, були бараки для працівників бази. А у 1947 вирішили, що це буде населений пункт. Колектив ветеранів хлібної вази вирішив назвати село на честь Ватутіна. Це була перша і єдина назва», — пояснив староста.
За словами старости, у селі мешкає щонайменше 2 тисячі людей. З початку повномасштабного російського вторгнення округ, до якого належить Ватутіне, прийняв близько 800 переселенців.
«Люди звідусіль. Харків, Балаклія, Куп’янськ, Золочів, з Донеччини, Луганщини», — розповів Фадєєв.
Микола Ватутін, на честь якого назване село на Харківщині, — радянський воєначальник, був членом Компартії. Щодо його постаті, як і у випадку з Георгієм Жуковим, виникали суперечки, адже Ватутін брав участь у звільненні України, Києва від нацистів. Противники увічнення Ватутіна в Україні вказують на той факт, з якою ціною та з якою кількістю жертв проводилися його операції, а також на те, що Ватутін боровся проти українських націоналістів.
Читайте також: На Харківщині пропонують перейменувати місто Первомайський