«Веземо зі США рішення, на які чекали Сили оборони» — Зеленський
Президент України Володимир Зеленський відвідав столицю США — зустрівся з президентом країни Джо Байденом та конгресменами. Сполучені Штати пообіцяли Україні подальшу фінансову та військову підтримку у війні з Росією — зокрема комплекси протиповітряної оборони Patriot. Зеленський дорогою додому заявив, що «везе рішення, на які чекали Сили оборони».
Володимир Зеленський прибув до США 21 грудня. Це був його перший закордонний візит від початку повномасштабного російського вторгнення.
У Вашингтоні Зеленський зустрівся з президентом США Джо Байденом: передав йому символічний подарунок — «Хрест бойових заслуг» від українського військового, командира батареї HIMARS — на знак подяки за підтримку України.
Глави держав, серед іншого, обговорювали протидію російському терору та відновлення зруйнованої інфраструктури, передусім енергетичної. Також — подальший санкційний та юридичний тиск на РФ. Зеленський наголосив і на важливості лідерства США у реалізації української формули миру.
«Ми пропонуємо дуже конкретні пункти й те, що Америка може зробити, щоб допомогти їх виконати. Ми пропонуємо Global Peace Formula Summit, і я вдячний нашим американським союзникам за те, що вони нас чують і відчувають так само, як і ми, наскільки важливо зберігати ініціативу й шукати, як відновити територіальну цілісність України та міжнародний порядок», — зазначив президент України.
Джо Байден запевнив, що американці «будуть поруч стільки, скільки необхідно». Він зазначив, що США та союзники усвідомлюють важливість допомоги у відбудові енергетичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок атак Росії. Байден також пообіцяв, що США і далі допомагатимуть України захищатися, зокрема засобами протиповітряної оборони.
«І саме тому ми передаємо Україні батарею Patriot і навчимо ваших військових ефективно її використовувати», — сказав президент США.
Після зустрічі з Байденом Володимир Зеленський виступив у Конгресі США. Він подякував за вже надану допомогу, але зазначив, що Україна має «перемогти Кремль на полі битви». А для цього — попросив збільшити військову та фінансову підтримку. «Ваші гроші — це не благодійність. Це інвестиція у глобальну безпеку та демократію, до якої ми ставимося найвідповідальніше», — зауважив президент України.
Він назвав спільним завданням України та США відновлення міжнародного правопорядку.
«Нам потрібен мир. Україна вже дала відповідні пропозиції, і щойно я обговорював їх із президентом Байденом – нашу формулу миру. Десять пунктів, які можна й треба реалізувати заради нашої спільної безпеки, гарантованої на десятиліття вперед», — сказав Зеленський.
«Це битва не тільки за землю, за ту чи іншу частину Європи. Це битва не тільки за життя, свободу й безпеку українців чи будь-якого іншого народу, який Росія прагне підкорити. Це битва за те, у якому світі житимуть наші діти й онуки та їхні діти й онуки. Вона визначить, чи буде це демократія — для українців і для американців, для всіх», — наголосив він.
Того ж дня державний секретар США Ентоні Блінкен повідомив, що США готують додатковий пакет військової допомоги для України на 1,85 млрд доларів. Він підтвердив, що до нього увійдуть системи ППО Patriot.
«Пакет в 1 млрд доларів надасть Україні розширені можливості протиповітряної оборони та високоточних ударів, а також додаткові боєприпаси та критично важливе обладнання, яку Україна так ефективно використовує для захисту на полі бою», — зазначив Блінкен.
Ще 850 млн доларів — додаткова безпекова допомога від Міноборони США.
Today, we welcome President Zelenskyy to the United States with an announcement of $1.85 billion in new military assistance to Ukraine. As Ukraine’s defenders push back Russia’s forces, the United States stands #UnitedWithUkraine.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) December 21, 2022
Міністерство оборони США перелічило види зброї, які планують надати Україні. Серед них:
- батарея ППО Patriot і боєприпаси до неї;
- боєприпаси для HIMARS;
- ракети HARM;
- високоточні авіаційні боєприпаси;
- 45 тис. снарядів калібру 152 мм;
- 20 тис. снарядів калібру 122 мм;
- 50 тис. ракет до систем «Град»;
- 100 тис. снарядів для танків;
- 37 БТР Cougar;
- шість броньованих вантажівок.
Також у переліку — міномети різного калібру, гранатомети, системи тактичного захищеного зв’язку, термінали супутникового зв’язку, прилади нічного бачення, бронежилети тощо.
Дорогою до України 22 грудня Володимир Зеленський записав відеозвернення за підсумками візиту: заявив, що їде «з хорошими результатами — з тим, що дійсно допоможе».
«Коли ми кажемо «патріоти» в Україні й у Сполучених Штатах, ми однаково маємо на увазі захист держави та людей. Це питання вирішено для України. Є й фінансова підтримка. Є й інші домовленості — про них трохи згодом», — зазначив він.
Частина цих домовленостей, за його словами, стосуються енергетичної сфери.
«Веземо в Україну, на Донбас, під Бахмут та на південь рішення, яких наші сили оборони чекали», — додав глава держави.
Наприкінці вересня Україна отримала від США зенітно-ракетні комплекси NASAMS, які мають забезпечити додаткову протиповітряну оборону.