Перейменування у Харкові: Терехов відповів, чи залишать топоніми з Пушкіним
Харківська міська рада планує покроково перейменувати близько 400 топонімів. Ті, що прямо пов’язані з державою-агресором Росією, замінять без дискусій. З «делікатними», як-то пов’язані з Олександром Пушкіним, розбиратимуться окремо.
Про це на пресконференції 2 грудня повідомив Харківський міський голова Ігор Терехов. Він називає питання перейменувань «дуже непростим» і вважає, що йому має передувати роз’яснювальна робота.
«Пушкін — таке болюче питання для багатьох. Ми повинні відділити Пушкіна-поета від ланцюга Путін-Пушкін. Пушкін-поет, який написав «Євгенія Онєгіна», «Я вас любив…» і так далі, того, якого пам’ятають покоління людей, які вчилися у школі і їм викладали російську літературу. Від цього вони ж не стали меншими українцями? Ні в якому разі. Ми повинні пояснити цим людям, чому раптом їх улюблений поет став одіозним. І хто це наробив. А це наробив ніхто інший, як Путін and company. Бо вони його зробили історією «русского мира». Але все це повинні ЗМІ роз’ясняти, ми роз’ясняти. Люди повинні розуміти, чому таке трапляється. Це процес. Ми пройдемо цей процес. І коли люди будуть розуміти, скажуть свою думку з цього приводу, забирати Пушкіна, чи не забирати? Але це повинні вирішити хто? Люди», — сказав Терехов.
На питання, яку позицію підтримує сам Терехов, міський голова відповів: «Проукраїнську».
Раніше, коментуючи це питання, Терехов ставив інше: «У чому винен Пушкін, що народився Путін?»
Нині ж обіцяє, що після роз’яснювальної роботи проведуть опитування серед харків’ян.
«Потрібно пройти шлях роз’яснювальної роботи обов’язково. А потім спитати, так будемо, чи не будемо? А люди вирішать. А ми зробимо так, як вирішили люди», — відповів міський голова.
«Я буду керуватися інтересами харків’ян», — також сказав Терехов.
Міський голова каже, що міська рада «дуже плідно» працює у топонімічній комісії та з Українським інститутом національної пам’яті.
«Перейменування будуть у місті Харкові. Ви знаєте, що ми вже перейменували декілька таких подразливих вулиць і проспектів, які дратували усіх. Є зараз у нас плідна робота і це важливо. Будуть покрокові дії, бо зараз десь 400 топонімів по вулицях будуть перейменовані. Але це не одночасно. Якщо одночасно перейменувати усі, буде колапс. Це дуже незручно», — сказав Терехов.
«Ми будемо дуже ретельно ставитися до перейменувань. Будуть вибрані 15-20 вулиць, які не наступну, мабуть, а ту, що слідуватиме, сесію міської ради виносити, будемо дуже уважно прислуховуватися до містян щодо назв… І якщо перейменування вулиці Кремлівської не викликає ні в кого емоцій, крім, чим швидше б… То коли йдеться про перейменування, це незручності, потрібно змінити прописку, табличку і просто звикнути», — додав він.
Терехов обіцяє, що процес перейменувань буде максимально відкритим.
«Будемо свої пропозиції ставити людям, мешканцям, а вони будуть бачити, що, як. Вважаю, що у нас є унікальна можливість вперше при перейменуванні вулиць уникнути всіх негараздів… Хочу, щоб усі знали, що ми робимо, і щоб усі максимально були втягнуті у цей процес. Люди повинні приймати у цьому участь», — сказав Терехов.
Думку харків’ян щодо перейменувань питатимуть в тому числі онлайн.
«Обговорення через інтернет, опублікуємо у пресі, за допомогою вас, якесь опитування. До речі, коли ми розпочинали роботу над генеральним планом міста Харкова, ми опитали разом 17 тисяч харків’ян, які взяли участь у великому опитуванні, яке складали лорд Фостер, команда наших архітекторів, його архітекторів. Такого у нас ніколи не було!» — сказав міський голова.
Він також виступив проти стихійного знесення пам’ятників, але не пояснив, чому пам’ятник Пушкіну спочатку захистили мішками, а потім демонтували.