Масові вбивства мешканців Київщини: Зеленський заявляє про геноцид
Українські війська звільнили від окупантів захоплені міста та села Київщини. Там залишилося багато вбитих мирних мешканців, серед яких жінки, діти, літні люди.
Усю Київську область звільнили від окупантів до вечора 2 квітня, повідомляла заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
«Ірпінь, Буча, Гостомель і вся Київська область — звільнені від загарбника», — написала вона у Facebook.
Водночас Маляр просила мешканців звільнених міст та селищ не повертатися додому, поки не завершиться розмінування.
Однією з перших, 28 березня, від окупантів звільнили Ірпінь. Пізніше мер Олександр Маркушин повідомив на брифінгу, що від рук окупантів загинули щонайменше 200 мешканців міста.
«Людей просто ховали у дворах, на території парку. Я думаю, приблизно десь 200-300 людей, на жаль, загинули. На жаль, 16 хлопців з нашої територіальної оборони загинули, 29 у лікарні. Якщо взяти ще й ЗСУ, то, я думаю, десь до 50 людей загинуло, на жаль, і ще 100 поранених», — розповів Маркушин.
Мер припустив, що кількість жертв зростатиме, оскільки багато людей опинилися під завалами будинків.
Бучу, за словами міського голови Анатолія Федорука, звільнили 31 березня.
«31 березня увійде в історію нашого населеного пункту та всієї територіальної громади як день визволення наших населених пунктів від російських орків. Це велика перемога наших ЗСУ в Київській області», — заявив він.
Просто на вулицях Бучі, яка близько місяця перебувала в окупації, були тіла загиблих.
«Буча, Київська область. На вулицях лежать тіла людей із зв’язаними руками, які були застрілені російськими солдатами. Ці люди не були військовими. Вони не мали зброї. Вони не представляли загрози. Скільки ще таких випадків відбувається прямо зараз на окупованих територіях?» — прокоментував радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.
За словами радника голови ОПУ Олексія Арестовича, серед вже знайдених жертв росіян в Бучі, Ірпені та Гостомелі — «зґвалтовані жінки, яких намагалися спалити, вбиті представники місцевого самоуправління, діти, літні люди, чоловіки». У багатьох зв’язані руки, є сліди катувань.
Після звільнення у братських могилах поховали 280 людей, сказав у коментарі AFP Анатолій Федорук. За його словами, зруйновані вулиці міста були «всіяні трупами».
«Суспільне», посилаючись на працівників ритуальної служби Бучі, пізніше розповідало про щонайменше 330 загиблих, про яких було відомо на 3 квітня.
Як розповіла того ж дня генеральна прокурорка Ірина Венедіктова, з визволеної території Київської області вивезли 410 тіл убитих мирних мешканців.
«На звільнених територіях Київщини — надважливі докази жорстоких воєнних злочинів РФ. Це пекло, яке треба задокументувати, щоб покарати нелюдів, які влаштували його на нашій землі. Підкреслю, притягнути до відповідальності в національних, і в міжнародних судах», — написала вона у Facebook
У звільнених містах і селищах працють прокурори та поліцейські — 50 лише в Бучанському районі. До оглядів залучають криміналістів, вибухотехніків, кінологів, судово-медичних експертів та лікарів.
«Попереду цих команд завжди ДСНС — вороги замінували міста і села, залишилось багато не здетонованих боєприпасів, вони залишили «розтяжки» навіть на трупах місцевих», — зазначила Венедіктова.
Аналогічну роботу розгортають і в Чернігівській області.
Президент Володимир Зеленський опублікував фото з Бучі у соцмережах.
«Бухарест, декларація саміту НАТО. 3 квітня, 14 років тому. Був шанс запобігти. Щоб Росія не прийшла. Буча, Київська область. Тепер. Росія прийшла», — написав він у Telegram-каналі.
Глава держави звернувся до російських матерів.
«Раджу подивитися матерям російських військових. Подивіться, яких виродків ви виростили. Вбивці, мародери, кати», — заявив Зеленський.
Голова Європейської Ради Шарль Мішель заявив, що ЄС допоможе Україні зібрати докази злочинів російської армії під Києвом.
Він додав, що ЄС також готує нові санкції проти Росії.
«Шоковані кадрами звірств, здійснених російською армією у звільненій Київській області», — написав він у Twitter, додавши гештег «бучанська різанина».
Shocked by haunting images of atrocities committed by Russian army in Kyiv liberated region #BuchaMassacre
EU is assisting #Ukraine & NGO’s in gathering of necessary evidence for pursuit in international courts.
Further EU sanctions & support are on their way.
Слава Україні!
— Charles Michel (@eucopresident) April 3, 2022
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг наполягає на тому, щоб винних у воєнних злочинах в Україні притягнули до відповідальності.
«Такої жорстокості щодо цивільного населення ми не бачили в Європі десятиліттями. І це жахливо, і це абсолютно неприйнятно, що мирні жителі стають мішенню та гинуть», — цитує Столтенберга «Інтерфакс-Україна».
За словами Столтенберга, «це лише наголошує на важливості того, що ця війна має закінчитися».
«Відповідальність президента Путіна полягає в тому, щоб зупинити війну. Також надзвичайно важливо, щоб Міжнародний кримінальний суд розпочав розслідування потенційних військових злочинів в Україні, і всі факти були представлені за столом переговорів, і щоби винні були притягнуті до відповідальності. Тому я рішуче вітаю розслідування Міжнародного кримінального суду», — додав генсек НАТО.
США «рішуче засуджують очевидні звірства кремлівських сил», заявив державний секретар Сполчених Штатів Ентоні Блінкен.
«Ми рішуче засуджуємо очевидні звірства кремлівських сил у Бучі та в усій Україні. Ми домагаємося відповідальності, використовуючи всі доступні інструменти, документуючи та ділячись інформацією, щоб притягнути до відповідальності винних», — йдеться у дописі посадовця у Twitter.
We strongly condemn apparent atrocities by Kremlin forces in Bucha and across Ukraine. We are pursuing accountability using every tool available, documenting and sharing information to hold accountable those responsible.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) April 4, 2022
У Міноборони Росії заперечили звинувачення у масових вбивствах мирних мешканців Бучі та назвали фото «черговою постановкою київського режиму для західних ЗМІ».
Президент Володимир Зеленський відвідав Бучу 4 квітня. Він побував у центрі надання гуманітарної допомоги та поспілкувався з місцевими мешканцями.
«Це військові злочини, і це буде визнано світом як геноцид. Ми знаємо про тисячі вбитих і закатованих людей, з відрубаними кінцівками. Зґвалтовані жінки, вбиті діти. Думаю, що це і є геноцид», — заявив він на брифінгу.
Меру Анатолію Федоруку глава держави вручив орден «За мужність» ІІІ ступеня.