Web Analytics
Справа про держзраду: суд оголосить запобіжний захід Порошенку 19 січня | MediaPort

17 січня Печерський райсуд Києва не оголосив ухвали про обрання запобіжного заходу п’ятому президенту України Петру Порошенку, підозрюваному у державній зраді. Суддя вийде з нарадчої кімнати 19 січня.  

Після кількох тижнів у закордонному відрядженні вранці 17 січня Порошенко прилетів з Варшави до Києва, повідомили у пресслужбі партії «Європейська солідарність». Він прибув до аеропорту «Жуляни», де його зустрічали прихильники — з національними прапорами, символікою «Євросолідарності» та плакатами: «Україні потрібен Порох», «Порох є — дамо вогню», «Ні — диктатурі», «Україні не личить Ze-кохання» тощо. 

Фото: Facebook/«Європейська солідарність»
Фото: Facebook/«Європейська солідарність»

В аеропорту Порошенка також зустріли правоохоронці. Під час прикордонного контролю у політика на деякий час забрали паспорт, він назвав це спробою не пустити його до країни. У Державному бюро розслідувань повідомили, що експрезиденту намагалися вручити повістку в суд, але не змогли. За словами радниці з комунікацій ДБР Тетяни Сапьян, люди, які супроводжували Петра Порошенка, пообіцяли, що отримають документи після проходження контролю, але потім «штучно створили штовханину і втекли». У Державній прикордонній службі стверджують, що діяли за законом.

«Прикордонники фіксували маніпуляції, що начебто пана Порошенка намагаються не пропустити в Україну. Жоден громадянин України не може бути обмежений у праві повернутися в Україну. Під час заходів контролю про прибуття Петра Порошенка в Україну було поінформовано представників правоохоронних органів», — мовиться у повідомленні ДПСУ.
 

Фото: Facebook/Державна прикордонна служба
Фото: Facebook/Державна прикордонна служба

З аеропорту політик рушив до Печерського райсуду Києва. Там також зібралися його прихильники. Під час виступу Петро Порошенко оголосив про «початок процесу об’єднання всіх демократичних опозиційних сил».

«Це як система розпізнавання «свій-чужий» в армії. Хто об’єднався, хто йде проти Путіна, проти злочинців у «зеленій владі», «кротів», які здають операцію «Вагнера», які нищать українських розвідників, які знущаються над українськими військовими, не піднімаючи їм зарплату. Негідників, які переслідують опозицію, розповсюджують систему вибіркового правосуддя, руйнують систему верховенства права, демократію, ведуть наступ на вільних журналістів, зупиняють наш рух в Європу», — сказав він.

Порошенко заявив, що Росія веде гібридну війну, і перемогти хоче не лише через військове вторгнення, а й через «розшматування» України.

«І безвідповідальна, зрадницька, «зелена влада» йому російському ворогу сприяє. Вони перетнули «червоні лінії», вони перейшли межу», — сказав п’ятий президент.




Засідання Печерського суду розпочалося близько 12:00. Політику намагалися призначити безоплатного захисника, хоча у нього вже є адвокати Ігор Головань та Ілля Новіков. Порошенко назвав це провокацією.

«Хоча для цього не було жодних правових підстав, влада спробувала призначити мені безкоштовного адвоката, незважаючи на те, що мої адвокати представлені на судовому засіданні. Я звертатимуся до правоохоронних органів з вимогою знайти автора та виконавця цих провокацій, коли спробували втягнути порядну людину в сценарій позбавлення мене права на захист», — заявив політик під час засідання суду.

У ДБР у відповідь заявили, що не залучали безоплатного адвоката.

Справа про держзраду. Версія слідства

Сторона захисту просила час на ознайомлення з матеріалами справи, і суддя Олексій Соколов оголосив перерву. Після неї сторона захисту заявила, що Порошенко не може мати статус підозрюваного, бо за Кримінальним процесуальним кодексом України повідомлення про підозру народному депутатові має вручати генеральний прокурор, а ця вимога не виконана. 

Фото: Telegram/Олексій Гончаренко
Фото: Telegram/Олексій Гончаренко

Обвинувачення наполягало на взятті під варту Порошенка на два місяці або призначенні застави в 1 млрд грн. Це обґрунтовують характером кримінальної справи, розміром збитків і майновим станом експрезидента. Також просили зобов’язати Порошенка здати паспорти, носити електронний браслет, прибувати за першої вимоги до суду та слідчих тощо.

Захисники попросили суд відмовити у задоволенні клопотання прокуратури.

Близько 22:40 в суді повідомили, що суддя вийде з нарадчої кімнати 19 січня о 14:00. Присутні у залі разом з Порошенком заспівали колядку.   





Наприкінці грудня Петру Порошенку оголосили підозру у державній зраді та сприянні діяльності терористичних організацій. Йдеться про кримінальне провадження щодо постачання вугілля з окупованих районів Донбасу у 2014-2015 роках. У ДБР вважають, що під час виконання повноважень президента Порошенко «поставив Україну в енергетичну залежність» від Росії та підконтрольних їй ватажків псевдореспублік. За версією слідства, це допомогло Росії та «Л/ДНР» у підривній діяльності проти України, «а відтак є однією з форм державної зради».

В очолюваній Порошенком партії «Європейська солідарність» назвали кримінальну справу політично вмотивованою. Експрезидент всі звинувачення відкидає. За його словами, такі дії з боку влади зумовлені падінням рейтингу чинного глави держави Володимира Зеленського і «неможливістю нічого запропонувати суспільству».

Прізвище п’ятого президента у різних статусах фігурувало приблизно у 20 кримінальних справах, відкритих після переходу влади до команди Зеленського. Провадження стосувалися ймовірних порушень під час поїздки на Мальдиви, можливого неправомірного впливу на проведення конкурсу серед кандидатів у Вищу раду правосуддя тощо.

Фото на головній: Facebook/Петро Порошенко