Web Analytics
COVID-лабораторії на Харківщині навантажені не повністю: медики закликають тестуватися | MediaPort

Медики нагадують, що коронавірусна хвороба часто починається як звичайне ГРВІ, та радять не нехтувати тестуванням. 

Від початку епідемії на Харківщині COVID-19 підтвердили у 72 939 людей — це 2,7% мешканців регіону, повідомили у Харківському обласному лабораторному центрі.

Хвороба розповсюдилась у всіх районах області. Кожен п’ятий пацієнт, за даними лабцентру, був у важкому стані. Показник смертності від COVID на Харківщині — 45 на 100 тис. населення, померли вже 1192 людей.

«Летальність обумовлена як наявністю супутніх захворювань, віком хворих, так і несвоєчасним зверненням за медичною допомогою», — зазначили у лабораторному центрі.

Медики нагадують, що в більшості випадків COVID-19 починається як звичайне ГРВІ. У більшості людей недуга перебігає в легкій формі.

«Захворілі не звертають уваги на свій стан, не проходять обстеження та не отримують відповідного лікування. За медичною допомогою звертаються при розвитку дихальної недостатності або інших важких ускладненнях — гострих інфарктах, інсультах. Особи з невстановленим діагнозом COVID-19 не дотримуються ізоляції, продовжуючи інфікувати оточуючих», — наголосили в лабцентрі.

Від початку року, за даними центру, на Харківщині гострі респіраторні захворювання виявили у 2124 людей. ПЛР-тести зробили лише 12,1%, з них позитивні результати — у 42,1%. Водночас, за наказами Міністерства охорони здоров’я, люди з ознаками ГРВІ обов’язково мають пройти тестування.

Загалом у Харківській області зробили 289 682 ПЛР-тестів. Упродовж минулого тижня — лише 8895. Станом на ранок 13 січня неперевірених зразків не залишилось, лабораторії навантажені не повністю.

Лікарі закликають харків’ян проходити тестування у разі будь-яких симптомів ГРВІ. Зі свого боку, лікарі мають направляти на безкоштовний тест і таких пацієнтів, і людей, які контактували з хворими на COVID.

Фото: kharkivoda.gov.ua
Фото: kharkivoda.gov.ua

Як розповів заступник голови Харківської облдержадміністрації Тарас Пастух, Харківщина наполягає на поверненні практики роботи мобільних бригад, які збирали та передавали до лабораторного центру зразки на COVID-19.

«З 1 січня Національна служба здоров’я України не продовжила пакету щодо мобільних команд. І, відповідно, все навантаження покладається повністю на первинну ланку, на сімейних лікарів. Тепер до них фактично відноситься функція забору цих зразків, незалежно від того, чи пацієнт має можливість прибути в поліклініку і там здати зразок, чи в стані, коли потрібно, щоб лікар прийшов до нього додому», — сказав Пастух в ефірі «Суспільного» 14 січня.

За його словами, практика показала, що сімейні лікарі не справляються, на гарячі лінії почали надходити численні скарги.

«Якщо раніше протягом тижня ми могли отримати 10-11 скарг про те, що якийсь сімейний лікар не надав направлення для того, щоб прибула мобільна команда, то сьогодні ми можемо говорити про приблизно таку кількість скарг за один день», — каже заступник голови ОДА.

На його думку, практика мобільних команд була «доволі ефективною»: окремі з них виконували півторамісячні норми з тестування, що дозволяло вчасно локалізовувати недугу, попереджати хворих і тих, хто з ними контактував.

Тарас Пастух сподівається, що вже днями МОЗ і Національна служба здоров’я повернуться до цього питання, оскільки воно є проблемним не лише для Харківської області, а в цілому для України.



За даними обласного лабцентру, минулої доби, 14 січня, на Харківщині зафіксували 308 нових випадків коронавірусної хвороби. Найбільше — у Харкові та Харківському районі, а також в Ізюмському районі.

В Україні протягом доби підтвердили 8 199 випадків, кажуть у Міністерстві охорони здоров’я. Найбільше — в Києві (896), Донецькій (443), Запорізькій (629), Львівській (525) та Миколаївській (489) областях. Одужали 10 328 людей, померли — 166.

Загалом у країні на COVID захворіли 1 146 963 людей. Подолали недугу — 847 391, померли — 20 542. 

11 січня міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявляв, що українські лабораторії, де тестують на COVID, завантажені менше ніж на третину.