Верховна Рада ухвалила держбюджет-2021: головні цифри
Парламент ухвалив у другому читанні та в цілому проєкт державного бюджету на 2021 рік. Серед пріоритетів у фінансуванні — охорона здоров’я та соціальна сфера.
Проєкт державного бюджету України на 2021 рік розглядали на засіданні Верховної Ради 15 грудня. Його представив міністр фінансів Сергій Марченко.
«Цього року підготовка проекту бюджету2021 Міністерством фінансів відбувалась у принципово іншій економічній ситуації в Україні та світі. Стартовими позиціями були дефіцит бюджету 7,5% ВВП, невиконання планових показників за доходами 44 млрд грн, спалах пандемії та коронакриза», — зазначив він під час виступу.
За словами Марченка, Мінфін опрацював близько 2,5 тисячі правок народних депутатів. Загалом міністерство врахувало парламентські ініціативи на 14 млрд грн.
Під час голосування відповідний законопроєкт №4000 підтримали 289 народних депутатів, повідомили у пресслужбі Верховної Ради. Ще 38 висловилися проти, 16 утримались, 23 не голосували.
Серед тих, хто проголосував проти законопроєкту, найбільше було представників фракцій «Європейська солідарність» (25) та «Опозиційна платформа — За життя» (11).
В остаточно схваленому документі доходи держбюджету закладені в сумі 1 трлн 92 млрд грн, видатки — 1 трлн 328 млрд грн. ️Серед видатків пріоритетними визначили:
- охорону здоров’я;
- закупівлю вакцин від COVID-19;
- підвищення мінімальної заробітної плати;
- індексацію пенсій та доплат пенсіонерам віком від 75 років і старше
- підвищення зарплат лікарям на 30% та вчителям на 25%;
- розвиток якісної освіти;
- підтримку сфери культури, спорту та цифровізації;
- розвиток програми «Доступні кредити 5-7-9%» та портфельних гарантій;
- підтримку агропромислового комплексу та розвитку регіонів.
Дефіцит бюджету складе 5,5% ВВП, водночас передбачене зростання ВВП на 4,6%.
Споживча інфляція, за прогнозом, становитиме 7,3%. Середньорічний курс — 29,1 грн за долар.
Мінімальна зарплата з 1 січня 2021 року встановлюється на рівні 6 000 грн, з 1 грудня — 6 500 грн. Середня зарплата — 13 632 грн на місяць.
Прожитковий мінімум на одну особу на місяць становитиме з 1 січня — 2 189 грн, з 1 липня — 2 294 грн, з 1 грудня — 2 393 грн.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль назвав держбюджет-2021 «бюджетом можливостей для розвитку нашої країни, збалансованим та реалістичним до виконання».
«Тепер новосформовані громади можуть приступити до формування власних кошторисів. Адже з 1 січня саме люди в громадах вирішуватимуть, на що витрачати кошти», — сказав керівник уряду.
Очільник Мінфину Сергій Марченко також додав, що Україна продовжує рухатись у рамках програми з МВФ — параметри бюджету-2021 збігаються з оцінками фахівців Фонду.
«Ми зберегли довіру і підтримку міжнародних партнерів. Свідчення цього — 600 млн євро макрофінансової допомоги від ЄС. Днями підписано Угоду з МБРР на 300 млн доларів на фінансування заходів з подолання пандемії. Крім цього, ми оголосили прайсинг чергового публічного випуску єврооблігацій. Розрахункова дохідність у 6,20% — найнижча за публічними єврооблігаціями в доларах США в історії України. Також повертається попит іноземних інвесторів на українські ОВДП», — зазначив міністр.
Кабінет міністрів схвалив доопрацьований Міністерством фінансів проєкт державного бюджету-2021 і направив на розгляд парламенту 26 листопада. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль тоді казав, що у проєкті не передбачається збільшення податків для бізнесу та водночас покращується фінансування соціальної сфери та медицини, передбачена підтримка підприємцям, які постраждали від пандемії.