Зеленський хоче розпустити КСУ, під будівлею суду — мітинг
Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт, яким пропонує припинити повноваження суддів Конституційного суду та визнати його рішення про декларування від 27 жовтня нікчемним. Під будівлею суду проходить мітинг.
Проєкт президентського закону про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства розміщений на сайті Верховної Ради. Станом на 30 жовтня його статус — «опрацьовується в комітеті».
Проєкт визначений главою держави як невідкладний.
У законопроєкті, зареєстрованому за №4288, дві статті. Перша — «Неправосудність рішення, прийнятого у власних інтересах» — викладена так:
1. Рішення Конституційного суду України від 27 жовтня 2020 року № 13-р/2020 у справі № 1-24/2020 (393/20) є нікчемним (таким, що не створює правових наслідків) як таке, що прийнято суддями Конституційного суду України в умовах реального конфлікту інтересів.
2. Закон України «Про запобігання корупції» та Кримінальний кодекс України з дня набрання чинності цим Законом діють у редакції, що діяла до прийняття Конституційним судом України рішення від 27 жовтня 2020 року № 13-р/2020 у справі № 1-24/2020(393/20).
У другій статті, «Відновлення конституційного судочинства в інтересах громадян України», пропонується припинити повноваження складу КСУ з дня набрання чинності цим законом..
«Суб’єктам призначення суддів Конституційного суду України невідкладно розпочати процедуру відбору на конкурсних засадах з подальшим призначенням у порядку, визначеному Конституцією України та законом України «Про Конституційний суд України», нового складу Конституційного суду України», — йдеться у документі.
У пояснювальній записці до законопроєкту вказано, що рішення КСУ не мало належного обґрунтування, виходить за межі конституційного подання, а суд вдався до його ухвалення «шляхом маніпуляцій».
«Відтак існує необхідність забезпечити збереження європейського та євроатлантичного вибору українського суспільства, дотримання принципу верховенства права конституційними органами, усунути загрозу для національної безпеки України та забезпечити дотримання принципу верховенства права, встановленого Конституцією України», — зазначається у записці.
Зранку 30 жовтня під будівлею Конституційного суду в Києві проходить мітинг. Акцію за назвою назву «Відправимо суддів-зрадників КСУ до Ростова» проводять «Центр протидії корупції», «Рух опору капітуляції», «Фундація ДЕЮРЕ» та «Євромайдан».
Акція Відправим суддів-зрадників КСУ до Ростова. Під Конституційним судом більше тисячі дуже злих громадян. Судді-зрадники, ви нас почули?
Опубликовано Центр Протидії Корупції Пятница, 30 октября 2020 г.
Учасники принесли валізи, щоб символічно «відправити суддів до Ростова», і плакати з написами: «Найгуманніший у світі суд», «Корупційний сходняк України» тощо.
«Судді КСУ, які приймають такі рішення, повертають нас до проросійського вектору й несуть загрозу країні у той час, коли тисячі українців ціною власного життя і здоров’я захищають Україну на війні з Росією. Тому ми зібрали суддям КСУ чемодани до Ростова. Вони мають піти», — прокоментували у «Центрі протидії корупції».
Протестувальники також перекрили дорогу поблизу будівлі суду, палять шини та димові шашки.
Тим часом голова Конституційного суду Олександр Тупицький заявив на брифінгу, що законопроєкт про розпуск суду має ознаки конституційного перевороту, порушує Основний закон у частині незалежності і недоторканності суддів КСУ.
«З’являється проект закону, який за ніч склепали, № 4288, який має ознаки конституційного перевороту в Україні. Я це відповідально заявляю. Це порушення 149 статті Конституції України», — цитує Тупицького «НВ».
Конституційний суд України 27 жовтня ухвалив рішення щодо відповідності Основному закону окремих положень антикорупційного законодавства. Серед іншого, суд скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування даних посадовцями та суддями (або його відсутність взагалі). Також він позбавив Нацагентство з питань запобігання корупції частини контролюючих функцій — зокрема, права здіснювати моніторинг доходів і витрат суддів.
У Європейському Союзі висловили стурбованість рішенням КСУ.
Фото на головній: Twitter/Центр протидії корупції