На Харківщині обстріляли автобус з прихильниками ОПЗЖ: що відомо
Поблизу міста Люботин на Харківщині 27 серпня група людей зі стрільбою заблокувала і розтрощила мікроавтобус з представниками організації, пов’язаною з політичною партією «Опозиційна платформа — За життя». У лікарні — четверо людей.
Де і що сталося
Автобус Mercedes Sprinter, який їхав з Полтави до Харкова, заблокували біля Люботина на київській трасі близько 19:00 27 cерпня. На кадрах очевидців видно, як не менше десятка молодиків перешкоджають руху автобуса і трощать вікна.
За інформацією поліції, нападники стріляли в опонентів з травматичної зброї. Насильство вчиняли масово. Кількох чоловіків, які вже лежали на землі, били п’ять-шість людей. А один з боку нападників — за інформацією «МедіаПорта», представник харківського осередку «Нацкорпусу» — ретельно знімав усе на телефон. Випадковими свідками нападу стали водії та пасажири транспорту, що їхав повз.
Хто поранений
Поранення отримали представники громадської організації «Патріоти — За Життя», співзасновником якої у червні 2020 року став народний депутат, член фракції ОПЗЖ Ілля Кива. Це він одним з перших повідомив про напад на трасі та розповсюдив неперевірену інформацію про загиблих. З’ясувалося, що внаслідок нападу поранені четверо людей, які поверталися зі зборів організації у Полтаві. Характер ушкоджень постраждалих: поранення рук та ніг від гумових куль, струс головного мозку.
«В харківській лікарні швидкої та невідкладної допомоги перебувають четверо постраждалих, усім надана допомога, стан стабільний — усі чоловіки перебувають у звичайних палатах», — повідомили у міськраді інформацію медиків.
Дані про викрадених людей поліція спростувала.
Кого звинувачує ОПЗЖ
Ілля Кива звинуватив у нападі «Національний корпус» та «Азов». У численних включеннях на пов’язаних з Віктором Медведчуком каналах він називає нападників бойовиками, які виконували наказ свого лідера Андрія Білецького.
ОПЗЖ опублікувала заяву голови осередку на Харківщині Ігоря Райніна, у якій йдеться про спробу праворадикалів залякати політичних опонентів.
«Вони втрачають силу підтримки людей, тому намагаються замінити її фізичною силою. Те, що сталося 27 серпня в Харківській області — це тероризм. Розстріл автобуса з людьми не може кваліфікуватися інакше. На це повинна бути адекватна реакція. Ми звертаємося до національної поліції. Україна — це правова держава, так каже Конституція. Прийшов час довести це на ділі. Ми вимагаємо публічного і неупередженого розслідування!» — цитує Райніна сайт ОПЗЖ.
Як відповідає Нацкорпус
Телефони представників «Національного корпусу» у Харкові не відповідають або поза зоною. В заявах у соцмережах його представники відкидають причетність до згаданих подій. Як і раніше, коли ставалися напади (силові, як у випадку з побиттям представника «Партії Шарія» в Харкові або дрібніші — із застосуванням зеленки), в «Нацкорпусі» кажуть про діяльність «невідомих патріотів». Лідер партії Андрій Білецький називає нападників «людьми із загостреним почуттям справедливості», які реагують на «бездіяльність українських спецслужб і МВС» щодо «проросійських загонів» Іллі Киви.
«Кажуть, що затримали 14 хлопців. Наскільки мені відомо, ці люди не мають жодного стосунку до цієї ситуації. Якщо мають, то я сподіваюся, що Служба безпеки України, яка повинна цим займатися, я маю на увазі, сеператизмом, Генеральна прокуратура України будуть мати хоча б в цьому плані волю, совість, якийсь характер, нагородять хлопців медалями за боротьбу з сепаратизмом — і все на тому», — сказав Білецький.
Деталі затримання
Після нападу на автобус поліція встановила номери автомобілів нападників і задіяла операцію з перехоплення. Хвилин за сорок поліцейські заблокували машини ймовірних учасників подій поблизу міста Красноград, розповів начальник поліції Харківщини Валерій Сокуренко.
«Поблизу Краснограда, автозаправочна станція, заблокований один з автомобілів зловмисників. Це був автомобіль Mitsubishi. Ми його заблокували. Комунікація між злочинцями була, і автомобіль Volkswagen змінив свій напрямок руху і з’їхав з траси на Дніпропетровськ, поїхав путівцями, але в селі Наталине був затриманий, заблокований співробітниками поліції», — сказав Сокуренко.
В обох машинах було 14 людей: п’ятеро в одній і дев’ять в іншій.
Фото з місця затримання виклав у Twitter міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
“Зайки” в ряд – задержанны с мускулами и без мозгов, стрелявших в таких же, ехавших с политических гастролей.
Никто не погиб, легкие раны, но каждого из участвующих в этих провокациях ждёт жесткая ракция.
Политиканам: посеявший насилие -получит по лбу от Державы,без политики pic.twitter.com/Q9INbxKzdJ— Arsen Avakov (@AvakovArsen) August 27, 2020
«Зайки» в ряд — задержанны с мускулами и без мозгов, стрелявших в таких же, ехавших с политических гастролей. Никто не погиб, легкие раны, но каждого из участвующих в этих провокациях ждёт жесткая ракция. Политиканам: посеявший насилие — получит по лбу от Державы, без политики», — підписав знімки глава МВС.
«Швидким результатом із затриманням» задоволений президент Володимир Зеленський.
Сокуренко каже: затримані не всі нападники, хтось, ймовірно, втік. Поліція встановила особи 35 людей, які могли брати участь у нападі. П’ятьох з них поліцейські вже допитують.
«Вже вчора нам було зрозуміло, що ці 14 — це не всі учасники конфлікту між радикалами, що там іще є люди, які до цього мають відношення, які до цього причетні. Була проведена радіорозвідка. І на сьогоднішню хвилину у нас є прізвища, адреси, телефони ще 35 громадян, які мають до цього відношення», — зазначив він.
Офіційно підозри пред’явили чотирнадцятьом. Статті: хуліганство та замах на вбивство. Вилучена травматична зброя і газові балончики. В районі нападу шукають інші докази — зброї могли позбутися на місці.
«Не всі вчиняли замах на вбивство, ми бачили ті знімки, ви бачили, хтось просто когось штовхав, а хтось вкидав коктейлі Молотова, туди, в автобус», — сказав Сокуренко, додавши, що суміш або вибухівка, ймовірно, не спалахнула.
Брифінг керівництва поліції 28 серпня. Джерело: Суспільне Харків
Учасників нападу ідентифікують по відео, розповів заступник начальника поліції Сергій Чиж. Серед них є жителі Харкова, Дніпра та Полтави.
«Всі затримані учасники взагалі відмовляються давати будь-які покази», — сказав Чиж.
Начальник поліції Валерій Сокуренко називає обидві сторони конфлікту радикалами, без зазначення політичних сил.
«Зіштовхнулись дві радикальні сили, які хочуть десь впливати на якісь політичні процеси, десь отримати якісь преференції, залякати громадян. Які у них там спонукання, слідство покаже… Я б не хотів створювати рекламу цим партіям, називати їх. Для нас значення немає, до якої партії, сили, вони відносяться», — говорить Сокуренко.
Що цьому передувало
Конфлікт між представниками Нацкорпусу та ОПЗЖ загострився в останні тижні, коли стало відомо, що колишній соратник Нацкорпусу, екскомандир «Східного корпусу» Олег Ширяєв долучився до ОПЗЖ. Коментуючи події під Харковом, він написав, що «Патріоти — За Життя» були без зброї.
Поліція вкотре заявляє про залучення до справи найкращих спеціалістів і обіцяє довести справу до обвинувального вироку.
Директор Харківського інституту соціальних досліджень Денис Кобзін не вважає, що йдеться про конфлікт ідеологій.
«Я не вважаю, що це сутички між правими та лівими. За моїми спостереженнями, якщо придивитися до складу цих груп, сам Кива був нещодавно з однієї сторони барикад, тепер з іншої, так і самі бійці. У цих групах є люди, які були раніше в «Азові», «Східному корпусі», фактично стояли з Білецьким пліч-о-пліч. Люди дуже швидко забувають про це у часи соцмереж. Згадайте сутичку на Олексіївці, у дитячому садку: там був «Східний корпус» і ветерани батальйону «Донбас». Були сутички під час рейдерських захоплень під час збору врожаю, — перераховує Кобзін справи, не доведені до кінця. — Те, що таке й надалі буде, я не сумніваюсь, хоча у Нацполіції є спеціальний Департамент стратегічних розслідувань, який володіє усіма ресурсами не тільки на те, щоб таке розслідувати, а й запобігати».
Замість роботи на випередження спеціально створений департамент швидше займається «хлібними справами»: хабарями, розкраданнями, шахрайством, каже Кобзін:
«Завдання поліції — запобігти, мати своїх агентів у таких організаціях і знати, що відбуватиметься. Це не вища математика. Зараз ідуть гладіаторські бої під вибори. Коли вибори закінчаться, цих боїв поменшає, але це не означає, що такі люди припинять існувати».
29 серпня запобіжні заходи затриманим обиратиме Київський райсуд.