Web Analytics
Спецрейс з Уханя: як евакуювали українців | MediaPort

«Боїнг» авіакомпанії SkyUp евакуював громадян України та іноземців з китайського міста Ухань, звідки поширився коронавірус. Людей з ознаками хвороби, за даними медиків, на борту не було. Головне про маршрут евакуйованих громадян та їх зустріч. 

Бориспіль — Ухань — Алмати

Спецрейс розпочав свою подорож 19 лютого. 

У середу «Боїнг» вилетів з Борисполя.

Скріншот відео: МВС України/YouTube
Скріншот відео: МВС України/YouTube

Того ж дня у місті Ухань на борт піднялися 45 громадян України та 28 іноземців (8 громадян Аргентини, 5 Домініканської Республіки, 5 Еквадору, 4 Сальвадору, 2 Коста-Ріки, по одному громадянину Ізраїлю,Чорногорії, Панами та Казахстану).

Чотирьох людей (трьох українців і одну громадянку Казахстану) не пропустили на рейс через підвищену температуру і ознаки ГРВІ. 

«Перед відльотом китайським медперсоналом було проведено медичний огляд громадян України та іноземців на предмет виявлення можливих ознак інфікування на коронавірус або симптомів хвороби, який здійснювався тричі: на вході в аеропорт, у місцях паспортного/митного контролів та перед посадкою в літак. При останньому, третьому медогляді перед посадкою в літак були виявлені ознаки гострого респіраторного захворювання (підвищена температура 37,4 – 37,5 С) у 3 українських громадян (2 чоловіків та 1 жінки) і 1 громадянки Казахстану, яких, відповідно, не було допущено до посадки на літак. Найближчим часом зазначені особи будуть доправлені до місцевої лікарні або за місцем проживання. Подальшою долею наших співвітчизників опікується ПУ в КНР та МЗС України», — повідомили в МЗС.

В ніч на 20 лютого літак приземлився в Алмати, висадивши на батьківщині одного громадянина Казахстану. 

Алмати — Харків. Туман

Після дозаправки в Алмати літак вирушив у напрямку України. Місцем його прибуття значився Бориспіль, однак ввечері 19 лютого деякі ресурси із посиланням на власні джерела повідомили, що «Боїнг» прийме Харківський аеропорт. 

Жодних офіційних підтверджень цьому не було, допоки вранці 20 лютого Боїнг не «завис» над Харківською областю. 

На місто опустився густий туман. Літак кружляв півтори години, але так і не сів. Полетів до Борисполя. 

Після приземлення у МВС повідомили: на борту усі здорові, після ще однієї дозаправки літак вилетить до Харкова. А евакуйованих на автобусах відвезуть у медичний центр Нацгвардії у Нові Санжари Полтавської області. 

Бориспіль — Харків

В Харківському аеропорту відранку чергував спецтранспорт. Автомобілі швидкої, поліція, автобуси з написом «Оперативно-рятувальна служба». Операторам дозволили знімати тільки здалеку: ані кроку від VIP-терміналу. 

Фото Держприкордонслужби
Фото Держприкордонслужби

Перший офіційний коментар прозвучав від голови Харківської облдержадміністрації Олексія Кучера. Він підтвердив, що Харків — транзитне місто для спецрейсу. Після повторного медогляду евакуйованих громадян відвезуть на Полтавщину.

Кучер попросив громадян зберігати спокій і покластися на фахівців. 

«Я одразу вам хочу повідомити, що не треба сіяти паніку. Харківська область повністю готова. Відпрацьовано, всі служби тут зараз знаходяться. Ми готувалися з учорашнього дня до цього. Я, звертаючись до людей, хочу повідомити: по-перше, що всі ті люди, які прибувають в Україну, вони є здорові. Вони пройшли перевірку спочатку китайськими лікарями, після цього наші лікарі теж їх перевірили. Ми знаємо на сьогоднішній день, що чотири особи, у яких була підозра на коронавірус, не були прийняті на борт. Вони залишилися і через деякий час, якщо коронавірус не підтвердиться, ми їх теж повернемо. Тому я прошу людей не сіяти паніку», — сказав він.

Олексій Кучер. Фото Харківської ОДА
Олексій Кучер. Фото Харківської ОДА

Спецрейс прибув до Харкова близько 11:50. Літак скерували на ізольовану стоянку. Паспортний контроль і митні формальності проводили біля трапу. На відео прикордонників видно, як хтось із дітей махає.

Ознак хвороби ні у кого не виявили, повідомив директор Центру екстреної медичної допомоги Віктор Забашта

«Стан у всіх задовільний. Єдине, що викликало наше певне занепокоєння, — розмова про те, що у жінки при вильоті було незначне підвищення температури до 37 градусів. Перевірили. Цього немає вже. Температура звичайна. Тому вона буде їхати з усіма пасажирами», — сказав він.

Підозра на підвищенну температуру була у громадянки Аргентини, уточнив заступник голови Харківської ОДА Михайло Черняк

«Це була громадянка Аргентини, молода дівчина. Оформлені належним чином документи, перепровірили кілька разів температурний режим, поки була вигрузка пасажирів і розміщення по автобусах. Температура в межах норми… Тобто нічого не підтвердилося, і усі люди разом поїхали далі», — сказав Черняк. 

Близько 13:45 колона з шести автобусів оперативно-рятувальної служби у супроводі поліції та медиків залишила територію Харківського аеропорту. 

Літак з Уханя дезінфікуватимуть не менше трьох годин, повідомили у Харківській ОДА. 

«Була дезінфікована кабіна пілотів, зараз відпрацьовується салон безпосередньо. Тобто всі регламентні роботи виконані», — станом на 14:00 повідомив Черняк. 

Серед пасажирів є харків’яни, а також двоє дітей. 

Харків — Нові Санжари

Упродовж останніх днів в різних регіонах України відбуваються протести.

Невдоволеність можливим прибуттям евакуйованих громадян в останні дні висловили на Тернопільщині, Львівщини, Полтавщині. Із занепокоєнням виступили близько 20-ти мешканців Вовчанського району на Харківщині, підтвердили у Старосалтівській ОТГ. Варіант розмістити людей на базі підпочинку ім. Соїча розглядався, але директор бази, зі слів голови ОТГ Едуарда Коновалова, відмовив на підставі відсутності належних умов — опалення. 

Реакція частини суспільства на евакуацію співвітчизників здивувала президента України Володимира Зеленського.  

«Коли Франція евакуювала людей з Уханя і їх привезли в одне з міст, реакція у мешканців цього міста була одна: вони турбувалися про життя і здоров’я своїх співгромадян, співчували тим, хто опинився у складній ситуації. Навіть у Казахстані, коли наш літак з Уханя сів на дозаправку й доправив казахстанського громадянина, не було жодних протестів і блокувань. Навпаки, всі дякували й раділи, що людина нарешті вдома. На жаль, не всі з нас можуть пишатися такою ж людяною реакцією. Спроби перекрити траси, блокувати госпіталі, не пустити громадян України в Україну — цим ми показуємо далеко не найкращий бік нашого характеру. Особливо якщо врахувати, що більшість пасажирів — люди, яким менше 30 років. Для багатьох з нас вони — майже як діти», — написав Зеленський на офіційних сторінках у соцмережах. 

Голова Харківської ОДА Олексій Кучер сказав, що пасажири, дізнавшись про таку зустріч, відчувають пригніченість. 

«Звісно, що люди пригнічені, в першу чергу вони отримують інформацію того, як їх тут приймають, а приймають не дуже добре», — сказав голова обладміністрації. 

«Психоемоційний стан всіх пасажирів у нормі. Але вони все ще потребують підтримки та розуміння зі сторони співгромадян», — поінформували в Міністерстві охорони здоров’я.

Фото ДПСУ
Фото ДПСУ

Наступна зупинка евакуйованих громадян — селище Нові Санжари у Полтавській області, де, за даними місцевих ЗМІ, тривають протести. 

Фото: poltava.to
Фото: poltava.to

Фото: poltava.to
Фото: poltava.to

Пасажирів і екіпаж спецрейсу мають ізолювати у медичному центрі Нацгвардії на 14 днів. Стільки потрібно чекати, щоби упевнитися: симптомів коронавірусу немає.

Ніхто з місцевих жителів з евакуйованими громадянами та персоналом не контактуватиме, заявили у МВС.

«У них немає симптомів, мова йде про неінфікованих людей. Проходити процедуру обсервації вони будуть разом із медиками, поліцейськими та представниками інших служб, які їх супроводжували в літаку», — сказав Арсен Аваков.

Медичний центр обіцяють охороняти цілодобово. 

Автори: Надія Зайченко, Тетяна Федоркова