Web Analytics
Сутички біля Харківської ОДА: як евакуювали Лесика | MediaPort

Голову міського осередку партії «Опозиційна платформа — За життя» Андрія Лесика і його прибічників виштовхали з-під Харківської обладміністрації під вигуки «Чемодан, вокзал, Росія». 

Сутички між представниками акції «ОПЗЖ», які вийшли до обладміністрації на підтримку російської мови, і представниками «Національного корпусу», «Правого сектору», харківського Євромайдану сталися сьогодні близько 11.00, повідомляє Суспільне.

Андрій Лесик прийшов під стіни Харківської ОДА з групою з десяти людей. З плакатами із партійною символікою та написами «Нет дискриминации русского языка», «Нет уничтожению русского языка» вони стверджували про утиски російськомовних у Харкові. Зокрема — прийнятими в Україні законами. 

Відео Суспільного

Противники Лесика вимагали від нього забиратися геть. Учасники контр-акції принесли плакати з написами: «Іншою мовою, крім української, Української Держави не збудуєш», «Запісь на бєзплатниє білети в кацапстан», «Забирайте свій язик», «Чемодан, вокзал, Расєя».

Поліцейські оточили ініціаторів протесту кордоном і, коли представники «Нацкорпусу» почали виштовхувати опонентів, вивели і вивезли на автобусі. 

Дорогою до спецтранспорту Лесика обплювали і кілька разів вдарили по голові. 

Відео 057.ua

Під час сутичок невідомі розпилювали в бік Лесика газові балончики. Один з тих, хто застосовував газовий балончик, ховав обличчя. 

Відео Суспільного і СТБ

Опіки очей отримали щонайменше троє людей — знімальна група «СТБ» і поліцейський. Постраждалим надали першу допомогу у лікарні імені Гіршмана. 

Cтоп-кадр відео СТБ
Cтоп-кадр відео СТБ

До медиків звертався і Андрій Лесик. Телефоном він повідомив, що йому надали допомогу і він покинув лікарню. Він також сказав, що не вважає акцію «ОПЗЖ» провокацією.

За підрахунками поліції, сьогодні вранці біля обладміністрації зібралося близько двохсот людей. До охорони порядку залучили 70 поліцейських. Поліція підтвердила два звернення до медиків. Затриманих немає. 

«Інформація зареєстрована у Єдиному обліку заяв і повідомлень Київського відділу поліції. Перевірка інформації триває», — йдеться у повідомленні поліції.


Акцію із зверненням «до керівництва області і нашої країни» Андрій Лесик анонсував два дні тому у Facebook.

«Ми хочемо, щоб у нашій країні відстоювалася елементарно Конституція. Адже у ній чітко прописано, що право на розвиток, захист мови має зберігатися, а те, що ми бачимо зараз у законі про середню освіту, це повна маячня. Ви, по суті кажучи, знищуєте російські школи, розповідаєте, як нам далі жити. Ми не хочемо, щоб нам нав’язували, якою мовою спілкуватися. Ми самі оберемо», — cказав Лесик. 

Голова Харківської ОДА Олексій Кучер за кілька годин до акції закликав до толерантності і порядку: 

«Учасники акції вимагатимуть «рівності в мовному питанні». Хоча я не вбачаю утисків прав громадян у цьому напрямку (і про це красномовно свідчать заяви Президента України), втім, з повагою ставимося до конституційного права громадян на висловлення власної думки. При цьому хотів би закликати — як організаторів акції, так і їх опонентів, — до толерантності та неухильного дотримання громадського порядку».

Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», проти якого виступає ОПЗЖ, прийнятий ще навесні 2019 року. Він визначає українську мову єдиною державною і гарантує захист мовних прав інших народів: 

«Особам, які належать до корінних народів, національних меншин України, іноземцям та особам без громадянства створюються належні умови для вивчення державної мови».

«Особам, які належать до корінних народів України, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної і загальної середньої освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідного корінного народу України. Це право реалізується шляхом створення відповідно до законодавства окремих класів (груп) з навчанням мовою відповідного корінного народу України поряд із державною мовою і не поширюється на класи (групи) із навчанням державною мовою».

Закон про повну загальну середню освіту Верховна Рада прийняла 16 січня. Передбачається зокрема, що особи, які належать до національних меншин України, мови яких не є офіційними мовами ЄС, отримують у державних, комунальних чи корпоративних установах освіти базову і профільну середню освіту державною мовою в обсязі не менше 80% річного обсягу навчального часу. Крім того, закон визначає, що держава здійснює заходи з популяризації та вивчення української мови та культури за кордоном.

Народні депутати від «ОПЗЖ» вимагають скасування закону.