Запізніла підозра чи попередження від нової влади?
Новий подкаст про те, як забута років п’ять тому історія, знайшла нове життя.
Cлухайте подкаст в Mixcloud, Google Podcasts.
А також в ефірі Українського радіо Харків — щосуботи на частоті 106,1 FM.
У службовій недбалості при реконструкції Малоданилівських очисних споруд запідозрили експосадовця Харківської облдержадміністрації Євгенія Шахненка. І його підлеглого — ексначальника одного з управлінь.
Цього тижня обидва підозрюваних зустрілися в суді, де їм обирали запобіжний захід.
За кілька днів до цієї зустрічі новий прокурор Харківської області Олександр Фільчаков зробив заяву.
«Досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2014-2015 років колишній начальник Департаменту та колишній начальник управління даного Департаменту Харківської обласної державної адміністрації безвідповідально поставився до покладених на них обов’язків, внаслідок чого департаментом був погоджений договір з однією з приватних фірм на виконання будівельно-демонтажних робіт по реконструкції очисних споруд селища Мала Данилівка Дергачівського району Харківської області».
За версією слідства, чиновники допустили закупівлю двох фільтрів за завищеними цінами.
Деталі підозри озвучив в суді прокурор Володимир Гудзь.
«Ринкова вартість двох комплектів фільтрів з урахуванням розмитнення та транспортування на момент вчинення злочину склала 2 млн 661 тисячу 110 гривень, тобто завищення вартості двох комплектів фільтрів складає 7 млн 623 тисячі 745 грн. І на вказану суму завдано державі матеріальної шкоди».
Після роботи у Департаменті капітального будівництва Євгенія Шахненка підвищили до заступника голови Харківської ОДА — спочатку Ігоря Райніна, потім його наступниці Юлії Світличної. У червні цього року Шахненко звільнився — за власним бажанням.
«Нема в мене ніякої користі. Я законослухняна людина. Є сімейні обставини. Мені потрібно відлучатися від дому. Мені треба десь влаштовуватися, працювати. Переніс операцію на серці. Тому прошу не вживати до мене заходів, які просить прокурор».
Підозри ексчиновник не визнає. Каже, аналізувати ціни не був уповноважений. Як директор департаменту затверджував структуру і розподіляв обов’язки.
«У 2014 році ці всі документи були завізовані моїми підлеглими, які мають свої обов’язки. Лише після того могли бути підписи — мій і першого заступника, який також має право підпису фінансових документів. Не вважаю себе винним, думаю, що ми будемо працювати зі слідством і буде встановлена якась істина».
З 2013 року слідчі вели справу проти підрядника — там четверо підозрюваних. З 2017-го її розглядають у суді. З ухвал за цим епізодом черпали інформацію члени «Харківського антикорупційного центру», розповідає юрист громадської організації Володимир Рисенко.
«У 2016 році в судових ухвалах вже тоді з’явилося формулювання про те, що за акти виконаних робіт та перерахування безготівкових коштів керівник «Спецводстрою» (підрядник) передавав керівнику департаменту капітального будівництва, яким на той час був Шахненко, грошові кошти. За окремий акт він передав мільйон гривень — це дослівна цитата. Цей епізод був в ухвалах, але чомусь в обвинувальний акт до посадових осіб, керівників «Спецводстрою», не потрапив, і відносно Євгенія Шахненка будь-яких слідчих дій не відбувалося».
Реконструкція очисних споруд, що триває не менше шести років, і досі не завершена. Фільтри припадають пилом, показав Суспільному Олександр Адаменко, інженер нової компанії-підрядника на об’єкті.
«Це фільтр, куди після решіток надходить вода. Вода буде надходити ззовні по трубах, потрапляє на решітки, потрапляти в цю пісколовку, де пісок випаде в осад, вода потрапляє на ці фільтри і далі на споруди біологічного очищення».
Процес реконструкції затягнувся через перебої із фінансуванням, говорить нинішній директор Департаменту капітального будівництва Сергій Жуков:
«Цей проект був призупинений. Надалі фінансування почало виділятися, і роботи повільним темпом почали виконуватися. Кошторисна вартість проекту на сьогоднішній день складає 75 млн грн. На даний момент 47 млн заактовано та виконано робіт».
В матеріалах справи проти Шахненка і його підлеглого — два висновки щодо фільтрів. Як з’ясувалося під час вивчення доказів у суді, — протилежного змісту.
«По одному висновку, фільтри були виготовлені виробником з Норвегії, а другі таблички, другий висновок свідчить, що ці таблички не належать виробнику, а були вироблені кустарним способом», — говорить прокурор Володимир Гудзь.
Світлана Шаренко, суддя: А якщо цей продукт завезений вживаний? Це на вартість впливатиме?
Володимир Гудзь, прокурор: «Вона дійсно тоді буде менше ще. У нас є ціна оригіналу. І буде вирішуватися питання, чи можна це взагалі ці фільтри для якісної очистки.
Шахненко говорить: фільтри — оригінальні. Щоправда, бачив їх він на фотографіях. Усім іншим займалися підлеглі.
«По оцінкам фахівців, фільтри SF-2000 завезені з Норвегії, і вони відповідають внутрішній всій структурі», — говорить Шахненко судді.
Секретарка судового засідання (у коридорі): «А хто Бойко? Підпишіть пам’ятку про ваші права та обов’язки…».
Не має сумнівів в оригінальності обладнання і Григорій Бойко — ексначальник управління будівництва обладміністрації. Запобіжний захід чиновнику із тридцятирічним стажем обирають слідом за Шахненком. Вони коротко привітаються в коридорі.
Шахненко: Вітаю. Як там?
Бойко: Та от же ж запобіжний захід…
Шахненко: Та у мене ж теж. У вас клопотання (прокурора) яке? Цілодобовий домашній арешт?
Бойко: Та ще не знаю!
В суді Бойко заявляє: при погодженні всіх паперів вирішальне слово було за директором.
Світлана Шаренко, суддя: Договір підписував він (Шахненко), так?
Григорій Бойко, підозрюваний: Тільки він! У нього право підпису! І більше ніхто…
Суддя: Він давав пояснення про те, що він, скажімо, покладався на те, що ви, підпорядковані працівники, належним чином виконаєте роботу і перевірите.
Бойко: Перевіряли! Документацію. Підлеглі дивилися. Запитували фірми через інтернет. Нижче пропозицій не було. Інші відмовляли! Тільки така пропозиція. Я не знаю, перебиті чи не перебиті, я в цьому участі не брав…
Два роки тому, коли із судових ухвал стало відомо, що ексзаступник голови обладміністрації міг брати «відкати», чиновник це заперечив. Чому ці дані зникли з матеріалів і не вилилися в обвинувачення? Прокурор Володимир Гудзь не знає. Говорить: питайте у слідчого.
Кореспондент: А що ж так довго ви готували підозру пану Шахненку? П’ять років…
Володимир Гудзь: Всі питання до пресслужби прокуратури Харківської області… Мене не було у цій справі, я не був процесуальним керівником. І ось мені дали, я вивчив матеріали, прийняли таке рішення.
Євгеній Шахненко від коментарів щодо раптовості підозри утримується.
— На вашу думку, чому підозра з’явилася тільки зараз, а не раніше?
— Не можу на це відповісти. 5 років цим подіям. Я відповісти не можу.
— Ви з чимось це пов’язуєте? Змінилося керівництво прокуратури, влада…
— Ні з чим не пов’язую.
— Ви вважаєте що підлеглі зробили помилку?
— Я нічого не вважаю. Я вважаю, що до мене поки підозра необгрунтована, а далі будемо працювати із слідством, судом.
У цій справі може бути і політичний підтекст, коментує журналіст сайту «Харків Таймс» Сергій Бобок.
«Не думаю, що все це завершиться у Харкові — принаймні, на цьому рівні — великими «посадками». Всі ці люди можуть говорити. Всі ці люди пов’язані з іншими людьми. Я вважаю, що це чітка відмашка з боку нового прокурора, який дає зрозуміти Райніну, що тут можуть бути проблеми. Чим це завершиться, ми будемо розуміти із подальшого перебігу подій в області. Від подальшої активності людей, пов’язаних з Райніним, самого Райніна. Поки що це демонстрація».
Тим часом у Департаменті капітального будівництва обіцяють завершити довгобуд наступного року. За умови, якщо будуть гроші.
Фото на головній: Суспільне