Web Analytics
Верховна Рада ухвалила закон про імпічмент | MediaPort

Законопроєкт, поданий президентом Володимиром Зеленським, обговорювали за скороченою процедурою. Під час голосування ініціативу підтримали 245 нардепів.

Законопроєкт №1012 «Про особливу процедуру усунення Президента України з поста (імпічмент)» розглядали сьогодні на ранковому засіданні Верховної Ради.

У пояснювальній записці до проєкту закону зазначається, що правові засади усунення глави держави з поста в порядку імпічменту визначаються у статтях 85 та 111 Конституції України. Єдиним законодавчим актом, в якому вони конкретизовані, є Регламент Верховної Ради.

Водночас, йдеться в записці, Регламент містить «низку прогалин, які об’єктивно унеможливлюють практичну реалізацію положень Конституції України щодо усунення Президента України з поста в порядку імпічменту». Не визначений правовий статус спеціального прокурора, спеціальних слідчих, не врегульовані окремі питання щодо їх обрання, а також обрання голови, секретаря та членів спеціальної тимчасової слідчої комісії тощо.

«Відтак, чинне законодавство у відповідній сфері містить низку невизначеностей та суттєвих недоліків, без усунення яких передбачені у чинному законодавстві положення щодо порядку імпічменту президента України мають суто декларативний характер та не можуть бути реалізованими на практиці», — зазначається в документі.

Законопроєкт обговорювали за скороченою процедурою.

«За» проголосували 245 нардепів — 244 представника «Слуги народу» та один позафракційний. Проти — 73: депутати «Опозиційної платформи — За життя», «Європейської солідарності», «Голосу» і групи «За майбутнє». Ще 55 утримались, 31 нардеп не голосував.


Фото: Twitter/verkhovna_rada
Фото: Twitter/verkhovna_rada


 




Як розповіли у прес-службі Верховної Ради, законопроєкт визначає правові та організаційні засади притягнення президента до конституційної відповідальності шляхом усунення з поста в порядку імпічменту.

Згідно з документом, процедуру імпічменту ініціює більшість народних депутатів України від конституційного складу Ради.

З метою «повного, всебічного та неупередженого» розслідування утворюється спеціальна тимчасова слідча комісія з народних депутатів (за принципу пропорційного представництва фракцій та груп), спеціального прокурора і спеціальних слідчих. Дослідивши обставини, комісія готуватиме висновки і пропозиції щодо вчинення президентом державної зради або іншого злочину.

Засідання Верховної Ради, на якому розглядатимуться висновки і пропозиції комісії, буде відкритим — за винятком випадків, які стосуються державної або іншої охоронюваної законом таємниці.

Фото: iportal.rada.gov.ua
Фото: iportal.rada.gov.ua

Після ухвалення рішення про звинувачення президента Верховна Рада звертатиметься до Конституційного Суду (для отримання висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи) та Верховного Суду (для одержання висновку про те, що діяння, в яких звинувачується глава держави, містять ознаки державної зради або іншого злочину).

Рішення про імпічмент прийматиметься лише в разі, якщо висновки Конституційного Суду та Верховного Суду засвідчать дотримання вимог Конституції та законів України.

Відповідне рішення вважатиметься ухваленим, якщо за нього проголосує не менш ніж три чверті народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради.

У разі неприйняття Верховною Радою України постанови про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту головуючий від імені парламенту вибачиться перед Президентом України.

«Закон створює правові засади для гарантування реалізації народними депутатами України як представниками українського народу парламентського контролю за дотриманням главою держави Конституції та законів України, відновлення системи стримувань та противаг шляхом забезпечення можливості практичної реалізації процедури імпічменту Президента України через усунення низки недоліків та прогалин у чинному законодавстві, існування яких наразі унеможливлює таку реалізацію», — зазначають у прес-службі парламенту.

Читайте MediaPort у Telegram