Медреформа: як харківські лікарні інформують про стандарти первинної допомоги
Третій рік в країні триває медична реформа і впроваджуються нові механізми функціонування системи охорони здоров’я. Впорядковується практика використання лікарських засобів, закуплених за бюджетний кошт. Впроваджуються державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення. Ось-ось запрацює електронна система охорони здоров’я e-Health. І незважаючи на очікувану докорінну зміну системи влади в країні за результатами цьогорічних виборів, є всі підстави вважати, що медреформа буде продовжена.
Поки в столиці вирішуються питання збереження курсу реформ поки що діючої команди міністерства охорони здоров’я, на місцях, в громадах та в регіонах, в конкретних медичних закладах запроваджуються нові стандарти медичної допомоги. Поміж інших запроваджуються нові стандарти надання первинної медичної допомоги (ПМД). Медична реформа передбачає деякі нові процедури функціонування закладів з надання ПМД. І дотримання цих стандартів все частіше стає об’єктом уваги з боку громадськості.
Скоро майже рік, як громадська організація «Волонтерська ініціатива «Станція Харків» реалізує проєкт «Сприяння прозорості у сфері охорони здоров’я Східної України». Його метою є підтримка реалізації реформи системи охорони здоров’я у Харківській області. Одним із завдань проєкту є забезпечення захисту прав громадян України на медичну допомогу, зокрема — право на отримання інформації про первинну медичну допомогу.
В рамках Цього проєкту в першій половині цього року «Станція Харків» здійснила громадянську оцінку ступеня дотримання прав пацієнтів на доступ до інформації про надання ПМД. Оцінювання здійснювалося шляхом визначення стану виконання вимог нормативно-правової бази України щодо обов’язкового оприлюднення інформації про надання ПМД на інформаційних стендах в медичних закладах. В ході оцінювання перевірялося дотримання вимог щодо інформування пацієнтів про ПМД, передбачених наказом Міністерства охорони здоров’я України №503.
Це оцінювання було проведено в лютому-травні 2019 рр. шляхом відвідування медичних закладів спеціально підготовленими волонтерами ГО «Станція Харків»-студентами «Української академії лідерства». Результати оцінювання дозволили встановити доволі таки цікаві обставини та моменти реалізації в Харкові Медичної реформи, зокрема — в сфері надання ПМД. Волонтери встановили реальний стан виконання вимог законодавства України. І ці результати можуть бути корисними новій владі для подальшого здійснення медичної реформи в Україні.
Перше, що було визначено в ході оцінювання — не в усіх медичних закладах, які уклали угоду з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) про надання ПМД, обладнано та встановлено біля входу інформаційні стенди. Це й не дивно, оскільки Наказ Міністерства охорони здоров’я України №459, яким передбачено наявність у медичних закладах інформаційних стендів (та навіть визначені розміри цих стендів із точністю до міліметра), не визначає строку виконання цієї норми. Тобто, керівники медичних закладів завжди мають можливість ухилитися від обов’язку створення інформаційного стенду та послатися при цьому на відсутність чітко визначених термінів виконання наказу. Не сприяють виконанню цієї норми й в органі місцевого самоврядування — жодної інформації про виділення Харківською міською радою чи її Департаментом охорони здоров’я якогось додаткового фінансування медзакладам для виготовлення інформаційного стенду виявлено не було.
Тим не менше, деякі медичні установи Харкова з числа тих, які уклали договори з НСЗУ про надання ПМД, що змогли доволі успішно дотриматися норм, визначених наказом МОЗ №503. Так, наприклад, Харківська міська поліклініка №21 виконала майже всі вимоги щодо оприлюднення на інформаційному стенді відомостей про надання первинної медичної допомоги (в цьому медичному закладі на стенді не була оприлюднена тільки інформація про код ЄДРПОУ). Не набагато відстала від неї Харківська міська дитяча поліклініка №1 — в цьому медзакладі на стенді оприлюднена інформація про код ЄДРПОУ, але відсутні відомості про освіту лікаря, який надає ПМД, та реквізити Договору із НСЗУ. Тим не менше, ці медичні заклади є найкращими в справі дотримання прав пацієнтів на показником оприлюднення інформації про ПМД, що надається через інформаційний стенд медзакладу.
Водночас в Харкові є медичні заклади, які практично проігнорували свій обов’язок інформувати пацієнтів про надання ПМД. Так, наприклад, один медзаклад взагалі не оприлюднив на інформаційному стенді жодних даних про надання ПМД, окрім переліку медичних послуг (це типографські виготовлений плакат, який централізовано розповсюджується серед медзакладів міста). На щастя, така позиція виявилася дуже нетиповою для поліклінік та лікарень Харкова.
Серед позицій, за якими повинно здійснюватися інформування та які були оцінені, найбільш виконаною виявилася вимога щодо оприлюднення інформації про режим роботи надавача ПМД. Крім того, достатньо поширеним є інформування про канал зв’язку, за допомогою якого можна записатися на прийом до лікаря з надання ПМД, а також інформація про потреби, стан забезпечення, наявні залишки лікарських засобів та медичних виробів, що закуповуються за бюджетні кошти.
Дуже мала кількість медзакладів оприлюднила на стендах інформацію про договір про медичне обслуговування населення, укладений із НСЗУ (це зробили лише тільки оцінених 6% медзакладів), ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики (інформацію оприлюднили 15% медзакладів), код ЄДРПОУ (18% медзакладів) та освіту лікаря, який надає ПМД (21%).
Низькі показники саме по таким позиціям свідчать про незвичність вимог законодавства України, оскільки дуже мало хто з керівників медичних закладів може припустити, що пацієнтам може бути цікаво знати відомості про важливі технічні документи, що регулюють діяльність медзакладів. В той же час, неоприлюднення інформації про освіту лікаря з надання ПМД свідчить про погану обізнаність керівництва медзакладів із законодавством України.
В цілому громадська оцінка стану дотримання прав пацієнтів на інформацію про надання ПМД в Харкові дозволяє встановити наступні висновки та сформувати наступні пропозиції:
1. Немає жодного показника, за яким здійснювалося оцінювання стендів, який був би дотриманий абсолютно всіма медустановами. Дуже мала кількість показників, які успішно виконані переважною більшістю установ. Це свідчить про необхідність проведення серед керівництва медустанов Харкова роз’яснювальної роботи з питань дотримання прав пацієнтів на доступ до інформації про надання ПМД.
2. Більшість медзакладів достатньо активно оприлюднюють інформацію про свій режим роботи, можливість дистанційно (телефоном чи електронною поштою) записатися на прийом та про наявні в закладі лікарські засоби. Це свідчить про відкритість переважної більшості закладів до змін, певне намагання їх керівництва дотримуватися прав пацієнтів на інформацію про найбільш цікаві та важливі для громадян моменти.
3. В той же час, майже всі медзаклади не оприлюднюють інформацію про важливі технічні документи з організації надання ПМД: реквізити Договору, укладеного із НСЗУ, Ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та код ЄДРПОУ. Ця інформація навряд чи є критично затребуваною пацієнтами. Проте, вимоги до її оприлюднення містяться у законодавстві України. І тому неоприлюднення цієї інформації свідчить про недостатню обізнаність керівництва медзакладів Харкова із вимогами законодавства.
Проєкт «Сприяння прозорості в сфері охорони здоров’я Східної України» з жовтня минулого року реалізує громадська організація «Волонтерська ініціатива «Станція Харків». Метою Проєкту є сприяння реалізації медичної реформи в Харківській області. Серед головних завдань — забезпечення захисту прав громадян України на медичну допомогу шляхом інформування населення про медичну реформу, а пацієнтів — про їхні права на медичну допомогу. Проєкт реалізується завдяки фінансовій підтримці «Національного фонду демократії» (США).