Web Analytics
Турбота або популізм: чи перерахують тарифи на тепло і гарячу воду | MediaPort

Наприкінці червня український Уряд виніс постанову про граничні тарифи на послуги з постачання тепла і гарячої води. Тариф на опалення по всій країні в середньому має знизитися на 14%, вирахували у Кабміні. За документом, якщо тарифи у містах перевищують граничні, органи місцевого самоврядування зобов’язані до 1 вересня «забезпечити здійснення перерахунку». Розцінки у Харкові вище граничних, втім, лишаються незмінними. 

Яка постанова

26 червня Кабінет Міністрів України прийняв постанову №560 «Деякі питання захисту прав споживачів житлово-комунальних послуг». На опалювальний сезон 2019/20 року Уряд встановив «граничні ціни/тарифи на послуги для населення міст обласного значення та м. Києва»:

  • з постачання теплової енергії: у разі оснащення приладами обліку — 1400 гривень за 1 Гкал (з урахуванням податку на додану вартість); у разі відсутності приладів обліку — 35,21 гривні за 1 кв. метр (з урахуванням ПДВ);
  • з постачання гарячої води: за умови підключення рушникосушильників до систем постачання гарячої води — 83,66 гривні за 1 куб. метр (з урахуванням ПДВ); у разі відсутності рушникосушильників — 75,74 гривні за 1 куб. метр (з урахуванням ПДВ).

«Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування міст обласного значення та м. Києва вжити заходів до неухильного виконання вимог, визначених пунктом 1 цієї постанови, та забезпечити здійснення перерахунку цін/тарифів на послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для населення до 1 вересня 2019 року», — йдеться у постанові.

В Уряді назвали програму «Чесна платіжка» та пообіцяли оприлюднити всіх власників підприємств теплокомуненерго, аби люди знали «місцевих комунальних баронів, що наживаються на споживачах».

Графіка: facebook.com/pg/PavloPetrenko.official
Графіка: facebook.com/pg/PavloPetrenko.official

За місяць до виборів, коли приймалося рішення про граничні тарифи, прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив:  

«Сьогодні є колосальні фінансові ресурси місцевого самоврядування. Але чомусь пішов тренд на піар – плиточку покласти, фонтан встановити. Я це підтримую. Але кому потрібен фонтан, якщо води немає! А ТКЕ тим часом написало 1800 грн за Гкал або 2000 грн, отримує надприбутки, а люди вимушені платити! Причому платити не Уряду, а місцевим структурам!»

І доручив Міністерству регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ та Державній аудиторській службі провести аудит підприємств.

Реакція на рішення

Категорично проти постанови Кабміну виступила Асоціація міст України на чолі з мером Києва Володимиром Кличком. Рішення там назвали популістським.

«Результатом цього рішення Уряду будуть додаткові витрати місцевих бюджетів за час опалювального сезону 2019/2020 року в обсязі 7 млрд грн. АМУ наголошує, що для абсолютної більшості міст такі видатки є непосильними і таке рішення Уряду несе загрозу припинення діяльності підприємств комунальної теплоенергетики і, відповідно, надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню», — заявили в АМУ.

В разі виконання рішення, зазначили в Асоціації, «органи місцевого самоврядування будуть змушені припинити фінансувати соціальні програми, зарплати педагогам та лікарям, будівництво шкіл та дитячих садочків, ремонт та будівництво вулиць, скоротити працівників комунальних підприємств».

Розкритикував рішення Олексій Кучеренко, колишній міністр з питань ЖКГ (2007-2010 р.).

«Якщо він (Гройсман — ред.) знав, як знизити на 15-20% тарифи на тепло й гарячу воду, то чому три роки тому цього не робив? Чому за цей час він не ввів адміністративне регулювання? На жаль, Гройсман як перший номер партії, якою обклеєна ціла Україна, це зробив тільки за 4 тижні до виборів. Це суто передвиборчий хід», — сказав ексміністр в ефірі телеканалу ZIK.

Аналітики у сфері ЖКГ Андрій Никончук та Борис Кушнірук, на яких посилаються «Українські новини», зазначили, що «ситуація в кожному регіоні індивідуальна», а «ручне управління призведе до неможливості здійснення поточної господарської діяльності ліцензіатами».

Між тим в Мін’юсті розробили алгоритм: в разі невиконання постанови радять скаржитися до теплопостачальної організації та на Урядову гарячу лінію. 

Що на ділі

З 1 січня 2019 року у Харкові діють тарифи КП «Харківські теплові мережі», встановлені постановою Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10 грудня 2018 року.

  • централізоване опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії — 1539,50 грн./Гкал; для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії — 39,38 грн. за 1 кв.м за місяць протягом періоду надання послуги з централізованого опалення.
  • централізоване постачання гарячої води: за умови підключення рушникосушильників — 93,22 грн. за 1 куб.м; за умови відсутності рушникосушильників — 86,32 грн. за 1 куб.м.

Відтак, харківські розцінки на тепло перевищують встановлені Кабміном граничні на 139,5 грн, на гарячу воду — на 9,56 грн.

Постанова Кабміну набула чинності 4 липня.

Чи перераховуватимуть тарифи у Харкові, кореспондент «МедіаПорта» спитав у Харківського міського голови Геннадія Кернеса 11 липня, на брифінгу з приводу відновлення пам’ятника Жукову.

Кернес відмахнувся:

«Читайте постанову».

У відповідь на запит «МедіаПорта» в КП «Харківські тепломережі» пояснили: постанова НКРЕКП ніким не скасована, нинішні тарифи є чинними.

В КП послалися на низку законів, роз’яснивши, до чиїх повноважень належить встановлення тарифів, окремо зауважили, що «встановлення тарифів на теплову енергію нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування та постачання — не допускається» та відправили в мерію. 

«Тарифи ж на комунальні послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, органами місцевого самоврядування для КП «Харківські теплові мережі», на які розповсюджувалась би дія постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання захисту прав споживачів житлово-комунальних послуг» від 26.06.2019 №560 на сьогодні не встановлені для КП «Харківські теплові мережі».

В будь-якому разі, положеннями Постанови №560, обов’язок здійснити перерахунок цін/тарифів на послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для населення до 1 вересня 2019 року, встановлено для органів місцевого самоврядування міст обласного значення, а не для виконавців послуг, у  зв’язку з чим, пропонуємо Вам за вирішенням порушених питань звернутися до належного розпорядника інформації — Харківської міської ради», — відповіли у КП.

Запит «МедіаПорта» у профільному департаменті міськради вирішили розглядати за законом «Про звернення громадян» — щонайменше місяць.

UPD Не маємо повноважень: міськрада про перерахунок тарифів на тепло

Матеріал підготовлено в рамках спільного проєкту «Від Сходу до Заходу» редакцій «Галицький кореспондент» (Івано-Франківськ) і «МедіаПорт» (Харків), який здійснюється за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.