Суд у справі SkyUp: Гройсман і Омелян заявили про підтримку лоукостера
У Кабінеті міністрів вважають рішення Баришевського районного суду Київщини щодо призупинення ліцензії SkyUp Airlines «спробою втрутитися в механізм вільної конкуренції».
Ухвалу щодо авіакомпанії SkyUp Airlines Баришевський районний суд Київської області прийняв 24 травня. В Єдиному реєстрі судових рішень її оприлюднили 3 червня.
Як зазначається в документі, до суду надійшла позовна заява від, як вказано, «ОСОБА_1» до товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія Скайап» — «про захист прав споживачів, припинення дії, яка порушує право, та примусове виконання обов’язку в натурі». Одночасно надійшла заява про забезпечення позову шляхом зупинення дії ліцензії до вирішення спору по суті.
Третя особа у справі — Державна авіаційна служба України.
«Позивач обгрунтовує свої позовні вимоги тим, що вона відмовилась від послуг з перевезення повітряним транспортом, які не надані та відтерміновані відповідачем, вважає, що дії та діяльність відповідача порушують її права на якісні послуги та обслуговування і безпеку послуг, а тому мають бути припинені», — йдеться в ухвалі суду.
Суддя Олена Литвиненко ухвалила частково задовольнити заяву про забезпечення позову.
«Зупинити дію ліцензії на право провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів повітряним транспортом, яка видана Товариству з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія Скайап»… до вирішення даного позову по суті», — зазначається в тексті.
Водночас позивачу відмовили в забороні авіакомпанії здійснювати перевезення пасажирів.
Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
На оскарження ухвали надавалося 15 днів з дня її проголошення.
У прес-службі SkyUp Airlines повідомили, що авіакомпанія оскаржила ухвалу в Київському апеляційному суді 5 червня.
«Найближчим часом ухвала має бути переглянута в апеляційному порядку, оскільки вона не має під собою ніяких законних підстав. Крім того, суд даної інстанції не мав права виносити Уувалу щодо призупинення дії ліцензії на право здійснення господарської діяльності з перевезення пасажирів повітряним транспортом, оскільки регуляторами у сфері авіаперевезень є Міністерство інфраструктури України та Державіаслужба України», — йдеться в коментарі авіаперевізника.
В авіакомпанії також зазначають, що позов подала людина, яка ніколи не купувала квитки в SkyUp Airlines і, відповідно, ніколи не була її клієнтом.
Винесення ухвали суду авіакомпанія вважає «наслідком недобросовісної конкуренції».
Наразі SkyUp Airlines працює у звичайному режимі, всі рейси виконуються відповідно до розкладу.
Міністр інфраструктури Володимир Омелян написав на своїй сторінці у Facebook, що районний суд не має компетенції ухвалювати такі рішення – це є прерогативою виключно адміністративного суду.
«Поки я міністр інфраструктури — SkyUp буде літати і компанії нічого не загрожує», — заявив міністр.
«Хотів зазначити, що в мене міцне здоров`я, я в добрій фізичній формі, я не є випадковим власником тисячі державних компаній і не вивів за кордон півтрильйона доларів. Схем теж немає, перевірено всіма. Тому залякувати, погрожувати, придумувати сенсу немає», — додав він.
Виступаючи сьогодні на засіданні уряду, Омелян охарактеризував ситуацію як «спробу втрутитися в механізм вільної конкуренції».
«Ми розробили механізм, який надасть можливість компанії нормально працювати, без жодних стресів — чи для пасажирів, чи для самої авіакомпанії. Хоча те, що відбувається зараз — ми вважаємо, що це чітка спроба втрутитися в створений нами механізм вільної конкуренції. Це точно не конкурентні методи боротьби. І це знову спроба повернення до авіаційної монополії в небі. Думаємо, що ми цього не допустимо», — заявив він.
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман назвав ухвалу суду «рішенням, яке на голову не налазить». Він нагадав, що через рішення судів вже виникали перешкоди у створенні «цифрової митниці», процесі залучення інвестиції в державну власність тощо.
«У нас, уряду, немає ніяких важелів впливу. Я наголошую: місяцями, роками справи лежать в судах. У них не виносяться рішення, вони просто зупинені. І це призводить до того, що ми не можемо реалізувати низку важливих економічних програм», — розповів він.
Щодо компанії SkyUp Гройсман заявив: «Даю доручення: розібратись в межах правового поля, захистити клієнтів компанії та все зробити для того, щоб на рівні високої якості безпеки в рамках закону компанія продовжила функціонувати».
Прем’єр також доручив Міністерству юстиції підготувати звіт щодо всіх подібних випадків.
«Не можна так робити, щоб один суддя розчерком пера зупиняв життя країни. Це принципове питання», — зауважив прем’єр-міністр.
Національну лоукост-авіакомпанію SkyUp Airlines презентували у грудні 2017 року. Вона розпочала перельоти навесні 2018-го.
Читайте MediaPort у Telegram