Індексація і політизація: як йде пенсійна реформа
Пенсіонерка Анна Астаф’єва нещодавно відзначила свій 70-річний ювілей. Протягом останніх чотирьох років франківка, яка все життя працювала на виробництві, отримувала пенсію в розмірі 1570 гривень. Навесні вона, як і ще майже два мільйони українців, отримає доплату. Про хід пенсійної реформи і політичний підтекст напередодні президентських виборів — у матеріалі редакцій «Галицький кореспондент» та «МедіаПорт».
«Я народилася у селі Сможе Сколівського району Львівської області, — розповідає пенсіонерка. — У 1968 році переїхала до Івано-Франківська. Спершу працювала на трикотажній фабриці швеєю. Згодом внаслідок розширення з’явилася швейна фабрика, і я працювала там понад десять років. В мене двоє синів — і коли народився другий, я змушена була звільнитись, бо не було з ким залишити дитину. Трохи згодом, коли син підріс, влаштувалась на завод «Індуктор», де й працювала до 1997 року контролером у відділі технічного контролю».
Через кризу на підприємстві Анна Астаф’єва потрапила під скорочення. Жінка влаштувалася у дитячу лікарню, де працювала на кухні, і у віці 55 років, маючи понад 32 роки трудового стажу, пішла на пенсію. Згодом з’ясувалося, що один з роботодавців протягом майже п’яти років не платив внески до пенсійного фонду.
«Ми тоді не знали, що це можна і треба перевіряти. В результаті вийшло так, що майже п’ять років мого трудового стажу зникло, і я не змогла нічого довести. Тепер мені рахують 28 повних років стажу. У 2003-му році я отримала 120 гривень пенсії. Через три роки, в 2006-му, її підняли до 180 гривень, я це точно пам’ятаю, це тоді була велика подія. Потім, протягом десяти років, її поступово піднімали. І в 2014-му моя пенсія складала 1570 гривень. Щоправда, минулого місяця додали ще 110 гривень — і останнього разу я отримала вже 1680. Але це все одно копійки, вижити на які абсолютно неможливо», — каже Анна Іванівна.
Жити було б важче, якби не допомога родичів, зауважує пенсіонерка. Рахунки за комунальні послуги, навіть з урахуванням субсидії, у деякі місяці сягають майже половини пенсії.
«На всьому треба економити. Коли пенсія 1570 гривень, а зимою приходили рахунки за «комуналку» по 700-1000 гривень, і це вже з врахуванням субсидії? Краплі для очей, таблетки купила — та й все. Тож якби не моя внучка, яка дуже допомагає, то я просто не змогла б жити. Ще сини потрохи допомагають, але в них уже свої родини, діти, я це розумію», — каже франківка.
Індексація та компенсація
Незабаром пані Анні потрібно лягати в лікарню. Гроші на лікування знайшлися — їй, як і ще 70 тисячам пенсіонерів Івано-Франківщини, у березні виплатили 1205 гривень компенсації. Ще стільки ж має надійти у квітні.
Саме про ці виплати в контексті «боротьбою з бідністю» під час робочої поїздки до Івано-Франківська 19 березня говорив президент Петро Порошенко.
«Я не з чужих слів знаю про їх проблеми, — сказав глава держави на зустрічі з франківцями. — Люди кажуть, що зводити кінці з кінцями дуже важко. Тому вже понад 260 тисяч пенсіонерів Прикарпаття отримали підвищені пенсії в рамках індексації. Нагадаю, що за розмитнення «євроблях» до бюджету України надійшло досить багато грошей, і це дало можливість виплатити 2410 гривень компенсації кожному пенсіонеру, який отримує мінімальну пенсію».
В Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області пояснюють: індексація пенсій мала проводитись щорічно, але у 2014-році цей процес призупинили.
«У березні 2019-го в Україні вперше за п’ять років провели індексацію пенсій, — каже Роман Берчак, заступник начальника ГУ ПФ. — Це означає, що розміри пенсій перерахували і збільшили, відповідно до оновленого рівня базової зарплати. Індексація мала проводитися щорічно, але через війну на Сході та анексію Криму її тимчасово припинили. І зараз цей процес відновлено».
В результаті індексації, тобто перерахунку, понад 260 тисячам пенсіонерів з понад трьохсот на Івано-Франківщини підвищили пенсії.
«Середній розмір підвищення пенсій на Івано-Франківщині склав 266 гривень 58 копійок. Все дуже індивідуально, точна цифра залежить від того, де працювала людина і в якому році вийшла на пенсію. Протягом останніх років у нас суттєво зростає середня зарплата. Відповідно, працівники, які виходять на пенсію з того ж підприємства і з тим же стажем, але з різницею в 2-3 роки, можуть мати дуже різні пенсії», — пояснює заступник начальника обласного управління пенсійного фонду.
Всього на Івано-Франківщині перерахували 320 тисяч пенсій, з яких 261 тисячу підвищили — це понад 81%. Для інших 19% нічого не змінилось — це ті люди, які вийшли на пенсію в 2017-2018 роках, а також ті, хто має неповний страховий стаж. Серед тих, кому пенсію підвищили, 30,2% людей отримали підвищення в рамках ста гривень, 31,6% — від 100 до 500 гривень, 9,4% — від 500 до 1000 гривень і 28,9% — понад 1000 гривень.
Внаслідок пільгового періоду розмитнення автомобілів із єврореєстрацією до Пенсійного фонду надійшло 13,6 мільярдів гривень. Гроші в якості одноразової компенсації у розмірі 2410 гривень (протягом березня-квітня) направили пенсіонерам, які отримують мінімальну або близьку до неї пенсію.
За статистикою Мінсоцполітики, всього в Україні одноразову доплату отримають 1,8 млн пенсіонерів. З них на Прикарпатті — 70,9 тисяч.
Потреба в коштах для виплати пенсій на Івано-Франківщині в березні 2019-го року становить 985,7 мільйонів гривень. За словами Романа Берчака, виплати йдуть за графіком, без затримок і станом на 21 березня профінансовано 727 мільйонів. Серед проблемних питань — заборгованість підприємств по виплатах до Пенсійного фонду. На Франківщині станом на 1 березня таких підприємств десять. Загальна сума заборгованості — майже 230 тисяч гривень.
2410 гривень: підкуп виборців чи заплановане покращення?
Пенсіонерка Анна Астаф’єва вважає 2410 гривень компенсації формою підкупу виборців.
«Я думаю, що це навмисно робиться під вибори — така собі заохочувальна виплата від Порошенка. Хоча ніби і все законно, але чомусь це зробили саме в березні. Виглядає дуже дивно. Але, звісно, гроші всім завжди потрібні, тож добре, що вони є», — каже франківка.
Масштабність бюджетного адмінресурсу напередодні виборів (монетизація субсидій, одноразові виплати за рахунок розмитнення «євроблях») відзначили і у громадській організації «Громадська мережа «Опора», яка спостерігає за виборчим процесом.
А от заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області Роман Берчак з цим не погоджується. Каже, що йдеться про давно задуману ідею з компенсацією грошей, які раніше виплачувати просто не було чим.
«Виплата пов’язана з надходженням коштів від розмитнення автомобілів на іноземній реєстрації. Президент і міністр соцполітики тоді сказали — тримати ці гроші на рахунку ніхто не буде, їх треба виплатити. Відповідно, це і було зроблено. Вибори тут ні до чого, адже перерахунки були здійснені ще в 2017-му році, і з того часу на компенсацію просто шукали гроші. Протягом цих років компенсації неодноразово анонсувалися міністром соціальної політики Андрієм Ревою. А індексація здійснюватиметься і надалі», — коментує Роман Берчак.
Пенсійна реформа: крок за кроком
Перший етап пенсійної реформи припав на жовтень 2017 року.
«Перша і головна зміна настала з набуттям чинності Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», це осучаснення розмірів пенсій. Що це означає? Те, що всі пенсії приведені до єдиного знаменника. Показник «середня заробітна плата по Україні» сьогодні єдиний для всіх. Індивідуальними показниками для кожної людини є коефіцієнт страхового стажу і коефіцієнт заробітної плати», — пояснила «МедіаПорту» заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області Тетяна Піпченко.
За даними Уряду, у 2017 році пенсії збільшилися у приблизно 10 млн пенсіонерів. Сума підвищення залежала від низки факторів: зокрема, умов праці та стажу. Суттєву добавку, за словами Тетяни Піпченко, в основному отримали ті, хто мав більший заробіток і давно вийшов на пенсію.
Нині на Харківщині 801 200 пенсіонерів, каже директор Департаменту соцзахисту населення Харківської облдержадміністрації Юрій Шпарага.
«Середній розмір збільшення за перерахунком з 1 березня 2019 року складає 563 гривні 80 копійок. Отримали перерахунок з 1 березня 2019 року, згідно постанови Кабінету міністрів, 712 400 пенсіонерів», — сказав Шпарага.
Середній розмір підвищення пенсій (563 грн) вирахували з урахуванням одноразової виплати у розмірі 2410 гривень, уточнили в обласному управлінні пенсійного фонду.
За словами начальниці управління пенсійного забезпечення ГУ ПФ у Харківській області Інни Колісниченко, таку виплату на Харківщині отримають 130,4 тисяч громадян.
Черговий етап пенсійної реформи має розпочатися наступного року. Йдеться про запровадження автоматичної щорічної індексації виплат.
«Починаючи з 2020-го, пенсія буде перераховуватися в автоматичному режимі. Щоправда, пенсійна реформа передбачає і інші речі — наприклад, поступове підвищення страхового стажу. З 2017-го року мінімальний страховий стаж складає 25 років, з 2019-го року — вже 26, потім буде 27 і так далі — і в 2028 році він складатиме 35 років. Цей процес буде тривалим, щоб уникнути різких змін», — пояснює Роман Берчак.
Автоматичне підвищення, на думку прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, зніме політичний підтекст пенсійних виплат. Наступним кроком має стати запровадження накопичувальної пенсійної системи, про що урядовці заявляють щороку.
Автори: Тарас ВОЛОШИН, Тетяна ФЕДОРКОВА
Спільний проект редакцій «Галицький кореспондент» і «МедіаПорт» здійснюється за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.