Web Analytics
Керівників двох оборонних підприємств Харківщини відсторонили від посад після розслідування ЗМІ | MediaPort

Журналісти проекту «BIHUS.info» видали розслідування, в якому йдеться про схему поставок і перепродажу контрабандних деталей для військової техніки. Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що правоохоронці ведуть розслідування: сюжет з’явився, коли вони були «на фінішні прямій». Перший заступник секретаря РНБО України, якого називають фігурантом справи, попросив призупинити його повноваження. Відсторонені від посад директори ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені Морозова» та директор ДП «Ізюмський приладобудівний завод».

Відеосюжет журналістів проекту «BIHUS.info», у якому йдеться про «багаторічну схеми вимивання сотен мільйонів гривень з українського оборонного комплексу», вийшов в ефір 25 лютого. Основою розслідування стали матеріали, отримані, за словами авторів матеріалу, з «одноразової» електронної пошти з посиланням на архів листування фігурантів, а також «іменами, датами, сумами хабарів і відкатів». 

Автори сюжету заявили, що посадовці оборонної сфери «отримували відкати з поставок контрабандних деталей для військової техніки, переплачуючи за них у два-чотири рази». Журналісти стверджують, що державні заводи купували контрабандні запчастини з Росії, відмиваючи її через фіктивні контракти з фіктивними фірмами.

«Схему заробляння на оборонці очолив син заступника РНБО і разом з «партнерами» отримує свій відкат. А ім’ям тата «нагинає» керівників заводів. Яким теж заносять «частку» — іноді кидають гроші просто на картку», — заявили в «BIHUS.info».

За версією розслідувачів, фігуранти схеми отримали від «Укроборонпрому» не менш ніж 250 млн грн.

Серед причетних до схеми автори матеріалу назвали першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського, його сина Ігоря Гладковського, директора держконцерну «Укроборонпром» Павла Букіна. Також йшлося, що у схемі задіяні керівники низки оборонних підприємств і правоохоронці. У розслідуванні згадуються, зокрема, Житомирський бронетанковий завод, Ізюмський приладобудівельний завод, Харківський бронетанковий завод, Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені Морозова.

Оприлюднену інформацію прокоментував сьогодні під час брифингу генеральний прокурор Юрій Луценко.

Він сказав, що журналістське розслідування з’явилося, коли правоохоронці вже були «на фінішні прямій».

«Розумію, що суспільство потребує інформації, і, в принципі, вважаю роботу пана Бігуса і його команди об’єктивно важливою», — сказав він.

За словами Луценка, після «підступного розпродажу військової техніки» до 2014 року в Україні є складнощі з її ремонтом. 

«Велика кількість вузлів і агрегатів для військової техніки виробляється виключно в Російській Федерації та не може бути відтворена без мільярдних капіталовкладень на будь-яких підприємствах будь-якої частини світу. Йдеться про колишні СРСР-івськи зразки техніки, вузли та агрегати для яких виготовляються на їх території», — сказав генпрокурор.

«Напевно, ні для кого не секрет, що в останні роки більшість з цих запчастин український оборонпром отримує від волонтерів та підприємців, які контрабандним способом доставляють їх з території Російської Федерації. В часи війни для воюючої країни я вважаю це прийнятним. Неприйнятним і навіть аморальним вважаю грубу наживу на такому бізнесі», — наголосив Юрій Луценко.

За словами Луценка, ГПУ ще з 2016 року веде слідство щодо низки підприємств, які постачають продукцію оборонному комплексу, та продовжить робити це разом із Національним антикорупційним бюро.

На початку 2017-го під час обшуків, які проводили у зв’язку із перевіркою роботи підприємства, що фігурувало в журналістському розслідуванні, були вилучені докази, «які вказують на можливість розкрадань державних коштів в особливо великому обсязі», стверджує генпрокурор. У вилучених документах вбачалася також «можливість певного впливу цих ділків на працівників НАБУ».

Торік Державна фіскальна служба провела податкову перевірку всіх контрагентів зазначеного підприємства. Коментуючи її результати, Луценко заявив, що низка підприємств військового комплексу і завод, який готував вироби для підприємств оборонпрому, отримували від зазначених у розслідуванні фірм продукцію «в основному походженням із країни-агресора, яка була доправлена в неустановлений слідством спосіб».

«В ході всіх перевірок ми підтвердили, що це були саме вироби, не повітря. Так би мовити, залізо було поставлено на підприємства оборонного комплексу. Більше того, зустрічними перевірками ми встановили, що це залізо успішно було використано від час ремонту військової техніки і успішно, без жодної рекламації, веде себе в зоні військових дій в ході україно-російської війни», — додав Юрій Луценко.

Луценко сказав, що ГПУ вестиме цю та інші справи до результату, «незважаючи ні на які прізвища».

«Якщо політичний ажіотаж, піднятий у Верховній Раді, та розголошення даних досудового слідства не завадять нам, ми продовжимо допити, які йдуть останнім часом, вручимо після остаточного нарахування Державною фіскальною службою остаточного розміру збитків підозру, арештуємо при необхідності майно і притягнемо до кримінальної відповідальності через судовий розгляд усіх, хто задіяний у цій схемі — у межах повноважень ГПУ. Впевнений, що весь обсяг збитків ми здатні повернути до бюджету», — сказав генпрокурор.

За його інформацією, фірма, яка фігурує в розслідуванні, не сплатила податків не менш ніж на 1 млн грн.

«Наше завдання — повернути до бюджету несплачені податки. Ця сума — майже мільйон доларів. Думаю, що найближчими днями ми отримаємо остаточні результаті від ДФС, і ця сума, напевно, зросте», — сказав Луценко.




У держконцерні «Укроборонпром» заявили, що у зв’язку з оприлюдненою у ЗМІ інформацією відсторонені від своїх посад директор ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені Морозова» Олексій Бабіч і директор ДП «Ізюмський приладобудівний завод» Сергій Філоненко.

Керівників підприємств відсторонили для «забезпечення умов для проведення відповідного розслідування правоохоронними органами», додали і «Укроборонпромі».

«ДК «Укроборонпром» у рамках порушених кримінальних проваджень надає слідчим усю необхідну інформацію. Керівництво концерну зацікавлене, аби усі провадження розслідували якомога швидше, а посадові особи, причетні до зловживань, були покарані відповідно до закону», — йдеться в заяві концерну.

Перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський 26 лютого заявив, що категорично відкидає усі звинувачення, та зазначив, що розслідування «складається з компіляції загальновідомих фактів і брудних фейків». Він додав, що особисто звернеться до Головної військової прокуратури і НАБУ із заявою щодо якнайшвидшої перевірки інформації, викладеної в сюжеті.

«На час перевірки  правоохоронними органами викладених у так званому розслідуванні фактів звертаюся з проханням призупинити мої повноваження як першого заступника секретаря РНБО України та голови Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю. Відповідні заяви подаю негайно», — йдеться в заяві Олега Гладковського.

Президент Петро Порошенко того ж дня підтримав відсторонення Олега Гладковського від виконання обов’язків першого заступника секретаря РНБО на час проведення розслідування, повідомив речник глави держави Святослав Цеголко.

«Петро Порошенко вимагає у правоохоронних органів проведення термінової перевірки інформації, викладеної в журналістській програмі «Наші гроші» для спростування або підтвердження оприлюдненого», — прокоментував Цеголко позицію президента на своїй сторінці в Facebook.

У Національному антикорупційному бюро 26 лютого заявили, що проаналізують інформацію, викладену в журналістському розслідуванні.

«Зазначимо, що підприємства, про які йдеться в матеріалі, вже є об’єктами розслідувань НАБУ, які тривають», — говорять в НАБУ. 

Син першого заступника секретаря РНБО Ігор Гладковський того ж дня заявив, що подасть до суду на авторів фільму і вимагатиме спростування заяв про його нібито причетність до корупції, передає «Інтерфакс-Україна». «Звинувачення безпідставні, а так зване листування — фейкове», — сказав він.

В «Укроборонпромі» вчора також заявляли, що вважають некоректним оцінювати зміст журналістського матеріалу, адже ті не вказали джерел її отримання і «здійснили маніпулятивний виклад окремих розрізнених даних». У концерні також вважають, що автори сюжету використали закриту інформацію з кримінальних розслідувань.

«Вважаємо, що факти довільного використання інформації, що має відношення до питань національної безпеки, мусить отримати належну юридичну оцінку компетентних органів. Закликаємо журналістів до відповідальності, а політичні сили – утриматися від спекуляцій і подальших інформаційних диверсій», — йдеться в заяві «Укроборонпрому».

У коментарях до розслідування журналістам також дорікали, що воно з’явилося напередодні виборів. Одна з авторів сюжету Леся Іванова заявила, що вони не мали мети робити щось «під вибори», пише «Українська правда».

«Якщо це питання, чому ви опублікували це перед виборами, то у нас не було мети робити щось «під вибори». Ми просто мусили витратити час на перевірку. Ми ж не могли просто викотити сирий неперевірений матеріал», — сказала вона.

«Ми отримали величезний обсяг матеріалу. Його весь слід було банально прочитати. А потім перевірити, верифікувати. Чи відповідають дійсності викладені факти, чи відбувались описані закупівлі і так далі. Це величезний обсяг роботи», — сказала журналістка.

Читайте MediaPort у Telegram