Зірваний фінал: романтика чи безглуздя
Білорус Олексій, облившись водою під пекучим сонцем перед фінальним матчем чемпіонату України серед аматорів, розповідав мені, що виїзд на матч для нього — романтика. Йому подобається рух харківських «ультрас». До безладів, які вчинили фани під час гри, деякі вболівальники поставилися з втішною ностальгією: «Згадали старі добрі часи».
Торік команда «Агробізнес», з якою «Металіст 1925» зустрівся на НСК «Олімпійський» 19 червня, теж грала у фіналі аматорської першості. Програла. Зараз же вела у рахунку 4:0 і ось-ось мала отримати жаданий трофей. Напад харків’ян зробить спогади про тріумф більш «ефектними», але чим це може коштувати харківській команді, яка тільки-но розпочала свій футбольний шлях?
Що сталося на стадіоні? Переможці східної та західної груп аматорського чемпіонату України зійшлися у фіналі на столичному стадіоні. Сотні фанів приїхали з Харківщини, вболівальників із Волочиська, що на Хмельниччині, було помітно менше. «Агробізнес» перемагав 4:0, і в останній десятихвилинці харківські фани, спаливши солідну кількість піротехніки, почали кричати глузливі гасла в бік фанів опонентів. Потім зістрибнули з сектора на бігові доріжки і попрямували у бік фан-сектора із Волочиська.
Арбітр зупинив матч і вивів команди з поля. Активні фани «Агробізнеса», яких було близько сорока, почали тікати. Харків’яни переключилися на баннер команди, викрали його і спалили, а потім — перейшли на центральну трибуну, де сиділа левова частка вболівальників із Волочиська. Диктор гукнув: «Зупиніться!», але бійка вже почалася. А вже за хвилину-другу диктор оголосив, що гру завершено, «Агробізнес» — переможці. Бійка вщухла. З правоохоронців на «Олімпійському» я бачив лише чотирьох спецпризначенців, які під час першого тайму нудьгували на балконі сусідньої зі стадіоном будівлі. Кілька стюардів спробували зупинити фанів, але не змогли.
Спортивні наслідки. У цьому матчі команди боролися лише за трофей чемпіона України серед аматорів, вихід до Другої ліги вони оформили заздалегідь. І професійні атестати вже отримали. Аматорська першість — це четвертий щабель українського футболу після Прем’єр-ліги, Першої та Другої ліг. Звідси «Металіст 1925» почав свій шлях у сезоні 2016/2017. Виступають за команду переважно вихованці «Металіст-академії».
У другій лізі «жовто-сині» мають стартувати у липні, щоправда, президент Федерації футболу України Андрій Павелко після зриву гри поставив це під сумнів. Безлади під час фіналу можуть призвести до відмови у підвищенні в класі «Металіста 1925», заявив президент. Засідання Виконкому ФФУ відбулося 20 червня, але рішення по матчу прийматимуться 21-го на засіданні Професійної футбольної ліги — органу, який проводить змагання у Першій та Другій лігах.
Читайте также: С перевесом в один голос: «Металлист 1925» приняли во Вторую лигу
У вівторок зранку рада засновників ФК «Металіст 1925» заявила, що рішуче засуджує злісні хуліганські дії фанів і наполягає: мала місце спланована провокація. Ultras FCMK в офіційній заяві теж кажуть про провокації, але вже з боку вболівальників з Волочиська. «…А далі ситуація вийшла з-під контролю… Це футбол, таке інколи стається. Головне, що ніхто серйозно не постраджав», — виправдовується фан-спілка. Ще один аргумент від «ультрас»: організатори гри (ФФУ та асоціація аматорського футболу України) не подбали про заходи безпеки, не попередивши таким чином ймовірні правопорушення.
Навколоспортивні наслідки можуть бути глобальнішими для України, ніж факт підвищення чи непідвищення у класі харків’ян. Андрій Павелко припустив, що на стадіони може повернутися поліція. Усі сторони конфлікту вимагають реакції міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
Масові безлади на стадіоні кидають тінь на гарантії безпеки фанів під час фіналу Ліги Чемпіонів-2018, який відбудеться в Києві.
З зими 2014-го діє перемир’я між українськими футбольними фанами. Сутичок подібної гучності між українськими вболівальниками не було з часів революції. Але дивним видається той факт, що харківські фани вважають, що не порушували домовленності, адже команда «Агробізнес» у сучасному форматі тоді не існувала.
Паралелі. Скандали супроводжують нас роками, останнім часом саме вони тримають фанів в інформаційному тонусі. Менше місяця тому, в останньому турі сезону Прем’єр-ліги, фани «Дніпра» зірвали домашній матч проти «Волині» (ця гра може стати останньою для дніпрян у старому форматі клубу, і невідомо, як саме продовжить існування ФК «Дніпро»). Тоді ж стався кабінетний скандал — «Десна» (Чернігів) виграла у «Вереса» (Рівне) суперечку за вихід до Прем’єр-ліги, але не отримала атестат елітного дивізіону через відсутність належної інфраструктури та фінансових гарантій добробуту. Чернігівські вболівальники кілька разів нарікали на недотримання спортивного принципу, наголошували на тому, що «Верес» теж не грає на домашній арені, влаштовували акції протесту під стінами будинку футболу — марно. «Сталь» (Кам’янське), згідно повідомлень українських ЗМІ, через нестачу фінансування та заборгованість перед робітниками в наступному сезоні ризикує не стартувати у Прем’єр-лізі.
Історія з фанами «Металіста 1925» кричуща, але може швидко загубитися у розмаїтті інших маневрів у жанрі «театру абсурду». Водночас вона яскраво демонструє, що футбольні чиновники мають знайти методи впливу — усні чи силові — аби в подальшому гарантувати безпеку на стадіоні.
Фото на головній: Андрій Радич, Facebook