«Небезпечні кажани» та «досліди на людях» у Харкові: навіщо пропагандисти рф вигадують фейки про біолабораторії в Україні
Один з найпопулярніших фейків російської пропаганди — вигадані американські біолабораторії, які працюють на території України. Геолокації їх різні — від східних до західних регіонів. Часто пропагандисти згадують і Харківщину. Це можуть бути й «секретні» лабораторії, в яких насправді досліджують хвороби сільськогосподарських тварин. Або фейки про «небезпечні досліди» у харківській установі, внаслідок чого загинули 20 військових… Пропагандисти не полишають спроб видати бажане за дійсне та чують «біозброя» у кожній згадці про будь-які лабораторії в Україні. Аналіз фейків зробила команда VoxCheck.
Російська пропаганда щодо біолабораторій: історія
Активно поширювати фейки про біолабораторії російські пропагандисти почали у 2014 році, коли росія анексувала Крим та частину Донецької і Луганської областей. Окрім звичайних вигадок про біолабораторії, росіяни додали нові деталі. Зокрема, про військових, пояснюють аналітики VoxCheck, які спільно з проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» розвінчують російську пропаганду щодо медицини. Наприклад, у 2016 році так звана ДНР повідомила про нібито загибель понад двадцяти українських військових через невідомий вірус. Пропагандисти додали вигаданих деталей:
-
вірус назвали «каліфорнійський грип», стійкий до всіх сучасних ліків;
- дослідження цього вірусу начебто проводили в американській лабораторії під Харковом, яка розташована поблизу бази військових експертів США. Саме звідти ніби й відбувся витік;
- окрім двох десятків загиблих військових, додали ще 200 людей, які потрапили до лікарень.
«Керівник Мюнхенського інституту Бундесверу Роман Вельфель відвідував лабораторії в Харкові. У них фахівці займаються не вигаданою біозброєю, а досліджують хвороби сільськогосподарських тварин. За словами Вельфеля, російські звинувачення щодо розробки біозброї в Україні просто взяті «з повітря», — говорить експертка VoxCheck Світлана Сліпченко.
Ні харківських таємних лабораторій, ні масових захоронень, ні вірусних інфекцій серед військових насправді не було. Це був черговий фейк пропагандистів, пояснюють експерти.
Фейки про біологічну зброю
Нещодавно у мережі почали поширювати інформацію про те, що Роберт Кеннеді-молодший нібито підтвердив присутність в Україні біологічних лабораторій США, у яких працюють над різними видами зброї. Це фейк.
У червні Роберт Кеннеді-молодший взяв участь у дискусії разом з Ілоном Маском та Девідом Саксом. У розмові Сакс згадав «сюрреалістичний випадок війни в Україні», коли заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд начебто підтвердила існування біолабораторій в Україні після місяців заперечень. Кеннеді-молодший підхопив це і продовжив, що вона начебто заявила про існування в Україні мережі американських лабораторій із розробки біозброї. Звідси й походить нібито цитата-підтвердження американсько-української роботи з біозброєю.
Слід сказати про те, хто такий Роберт Кеннеді-молодший. Він племінник президента Джона Ф. Кеннеді та син генерального прокурора США та сенатора від Нью-Йорка Роберта Ф. Кеннеді. У минулому — письменник та юрист-еколог, останні 15 років є активним антивакцинатором. Заснував благодійну організацію «Children’s Health Defense», котра теж під час пандемії COVID-19 поширювала неправдиві заяви про вакцини.
Фейки про американські біолабораторії в Україні
Раніше аналітики неодноразово спростовували інформацію про те, що Нуланд підтвердила розробку біозброї. Насправді відповідь представниці Держдепу США на запитання про існування хімічної чи біологічної зброї в Україні була такою: «В Україні є біологічні дослідницькі об’єкти, через що насправді ми зараз дуже стурбовані, російські війська, російські сили, можливо, прагнуть отримати контроль над ними, — відповіла вона. — Тож ми працюємо з українцями над тим, як вони можуть запобігти потраплянню будь-якого з цих дослідницьких матеріалів до рук російських військ у разі їх наближення».
Державний департамент заявив, що під час свідчень пані Нуланд мала на увазі українські лабораторії діагностики та біозахисту, які відрізняються від об’єктів біологічної зброї. Натомість ці лабораторії біозахисту протидіють біологічним загрозам по всій країні.
Біолабораторії в Україні: як вони працюють?
Разом з іншими країнами, що утворилися після розпаду Радянського Союзу, Україна бере участь у Програмі зі зменшення біологічної загрози. Протягом останніх двох десятиліть в рамках програми надана підтримка 46 українським лабораторіям, медичним закладам та діагностичним центрам. Програма співпраці зосереджена на покращенні охорони здоров’я та сільськогосподарських заходів.
За класифікацією Всесвітньої організації охорони здоров’я біологічні лабораторії поділяються за рівнем біобезпеки на BSL-1, BSL-2, BSL-3 і BSL-4.
Робота BSL-4 передбачає максимально ізольований рівень безпеки та потребує посиленого рівня захисту. Наприклад, в установі має бути бокс біологічної безпеки, із позитивним тиском на вході та подвійними дверима, автоклав, фільтрування повітря на виході, спеціальна утилізація відходів. В Україні немає лабораторій із таким рівнем захисту. Це ще раз підтверджує, що ніяку біозброю в Україні навіть теоретично не можуть розробляти.
Міністерство охорони здоров’я України наголошує, що на території України немає «американських лабораторій». Усі лабораторні спроможності, які існують в Україні, виконують єдину загальну мету — індикація та ідентифікація збудників інфекційних хвороб, що мають значний епідемічний потенціал та/або міжнародне значення та підпадають під регуляцію міжнародних медико-санітарних правил.
Поширення фейків в іноземних ЗМІ
Нині росіяни використовують пошкоджені ударами російських військових заводи на тимчасово окупованих територіях і створюють там пропагандистське відео. Наприклад, завод фармкомпанії «Мікрохім» у Рубіжному двічі виконував роль «українсько-американської лабораторії». Підприємство показували у репортажах телеканали «россия-1» (липень 2022) та «Звезда» (січень 2023). Нісенітницю з сюжетів росіян спростували сама компанія та Луганська обласна військова адміністрація.
«Пропаганду поширюють й соратники росіян. Наприклад, після початку повномасштабного вторгнення проросійські польські медіа заявляли, що в «таємній біолабораторії» в Харкові під контролем американських фахівців досліджували, як кажани передають віруси людині. Також словацькі ЗМІ поширювали вищезгаданий фейк та повідомляли, ніби під час «експериментів» у біолабораторії Харкова загинули 20 українських військових. Таку ж дезінформацію транслювали й на італійську аудиторію», — розповідає експертка VoxCheck Світлана Сліпченко.
За словами Сліпченко, росіяни використовують підроблені документи, щоб довести правдивість фейків. Російські пропагандистські медіа у Німеччині писали про «офіційні документи», які знайшла росія. У них нібито є підтвердження, що українські лабораторії виготовляють біологічну зброю, а фінансує усе США з 2015 року.
Пропагандисти рф звинувачують Україну в тому, що виробляє сама росія. За інформацією Держдепартаменту США у 2021 році, рф продовжує підтримувати програму наступальної біологічної зброї, відтак порушує зобов’язання за Конвенцією про біозброю. Подібну заяву США оприлюднили й у березні 2023 року.
Таким чином росія намагається відвернути увагу від злочинів, які скоює сама. Проте всі спроби посіяти паніку та зменшити світову підтримку Україні не мають успіху — подібна пропаганда тільки підсилює міжнародну антиросійську політику.
Читайте також: Які фейки про Харківщину поширює російська пропаганда — огляд VoxCheck