Web Analytics

«Не забувай своє коріння»: на виставці в Харкові збирають гроші на розмінування України — фоторепортаж

У харківському артпросторі «79 Кут» відкрили благодійну виставку-продаж «Не забувай своє коріння». Художник Іван Шульгін та кураторка Ірина Водолажченко розповіли «МедіаПорту» про концепцію виставки, роботи та благодійний збір.

«Кожен зал розповідає історію»

«79 Кут» на вулиці Пушкінській, 79/1 — нова мистецька локація Харкова. Артпростір, що відкрили навесні 2023-го, включає кав'ярню та галерею. Тут можна пригоститися та придбати копії авторських робіт.

«У нас є зона з кав'ярнею і сценою. Є зона для проведення майстер-класів і окрема галерея близько 60 квадратних метрів з професійним освітленням — це так звані білі куби», — показує кураторка виставки, мисткиня Ірина Водолажченко.

З 11 листопада тут працює виставка художника Івана Шульгіна «Не забувай своє коріння». Він народився в Сімферополі та понад 10 років живе у Харкові. 

Формат виставки кураторка та мисткиня Ірина Водолажченко називає незвичним: важливо було показати не тільки роботи, а й творчий шлях митця. Він розпочинається з кримських малюнків, «капустяно-місячної» серії та редизайну доларових банкнот. 

Загалом на виставці — близько сотні робіт

Поруч — Харків з вікна майстерні, кімната художника та коріння імбиру. Ця робота відкрила серію «Не забувай своє коріння».

Окрім лімітованого тиражу шовкодруків, на стінах галереї розмістили листки зі скетчбука Івана — оригінали робіт не продаються. По закінченні виставки їх знову зберуть у скетчбук. Ірина називає його артефактом. 

«Ми подумали, що буде дуже цікаво подивитися на процес створення робіт. Вийшло, що кожен зал розповідає історію. Коли ви заходите в перший зал, можете побачити, що крок за кроком відбувалось у житті Івана, і що привело до створення цієї серії в основному залі», — розповіла Ірина. 

У галереї представили й інші артефакти, пов’язані з темою виставки та життям художника.

Наприклад, фрагмент керамічної плитки з написом «Харьков», який Іван знайшов у Криму і повернув до Харкова. Художник вважає це символом повернення до свого коріння.

«Не забувай своє коріння»

Тема коріння зацікавила Шульгіна у 2017 році, коли він зробив скетч «Коріння імбіру». 

«З часом я задумався, що мене підсвідомо підштовхнуло до створення саме такої серії? І я зрозумів, що це мої спогади дитинства. Коли приїжджаєш до бабусі з дідусем, особливо влітку, це пов'язано з городом. Спостерігаєш, як вони ґаздують, якось допомагаєш, спостерігаєш за природою. І це спогади дуже теплі, особливо зараз», — пояснює Іван Шульгін.

У 2010 році Іван переїхав до Харкова та вступив до Харківської державної академії дизайну і мистецтв. Приблизно з третього курсу впевнено відчув себе харків’янином. Митець називає це своїм «сучасним корінням». Але спогади дитинства належать Сімферополю.

«Крим для мене дуже рідне місце, за яким я дуже сумую», — говорить Іван.

Центральна серія виставки — «Не забувай своє коріння» складається з дев'яти картин, на кожній картині з яких по дев'ять коренів.  

«Ця серія була з самого початку задумана в кінцевому вигляді як лімітований тираж шовкодруків. Але створював я її спочатку відмальовуючи кожен елемент як скетч у скетчбуці лінером. Потім сканував, дороблював на iPad, і готові композиції вже надрукував лімітованим тиражем», — описує процес створення робіт Іван Шульгін. 

Ірина впізнає роботи Шульгіна за авторським стилем. Рослинні мотиви, живі, гнучкі лінії коренів в роботах Івана контрастують з геометричними, урбаністичними гранями картини. 

«Мені в своїх композиціях завжди подобається поєднувати вільні форми, але компонувати їх в більш геометричні форми. Зазвичай це квадрат або коло. Це майже як зібраний врожай. Викопав — і воно вперемішку. А тут вже відсортоване, кожне по своєму ящику», — розмірковує Іван.

«Соледарська сіль»

Одна з найновіших робіт митця, створена у 2023 році, — «Соледарська сіль». За вже визначеним стилем Івана вона представляє дев'ять елементів, скомбінованих у чіткий квадрат. Робота створена під впливом попарту, адже дизайн пачки «Артемсіль» не менш впізнаваний для українців, ніж дизайн банки супу Campbell для американців. З початком російського повномасштабного вторгнення та окупацією українських міст пачка солі набула символічного значення.

«Ця робота була для мене рефлексією на події, які на той момент відбувалися, в ще не окупованих Соледарі та Бахмуті, але все до цього йшло... Коли кажеш «сіль», то багато господарок згадують насамперед саму цю канонічну пачку кам'яної солі з Соледара», — каже художник.

Іван проводить паралель між пачкою солі, що закінчується, і містами, що кожен день руйнуються від російської навали.

Після створення цієї роботи в диджитал-версії українська співачка родом із Бахмута Дар'я Суворова запропонувала Івану колаборацію. Разом вони створили мурал «Соледарська сіль» на будинку в напівзруйнованому росією на початку вторгнення Ірпені під Києвом.

«Під час створення цього муралу, до мене підходили декілька разів люди, якраз з Соледара та Бахмута, і дякували. Відчувалось, наскільки для них згадка про рідні міста дуже важлива. Вона гріла душу. І це, дійсно, для них згадка про їхнє коріння», — каже Іван.

«Ми часто не пам'ятаємо про наше коріння»

Побачити роботи Івана Шульгіна і поспілкуватися з автором прийшли кількадесят людей. Дотримуючись теми виставки, на відкритті організатори пригощали відвідувачів імбирним чаєм та овочевими закусками — морквою та селерою.

Харків’янка Оксана Кулабухова прийшла на виставку з друзями: каже, що тема коріння їй дуже близька. Вона й сама нещодавно була на бабусиному городі.

«Ми тільки обговорювали з подругою, що ми часто не звертаємо уваги на коріння на бурячках, пастернаку. Не звертаємо, а це дуже важливо, бо це корисно для нашого здоров'я. І також ми часто не пам'ятаємо про наше коріння в більш широкому сенсі. Це дуже важливо. Мені подобається, що зараз на це взагалі більше уваги звертається. І дуже подобається техніка роботи художника», — поділилась Оксана.

Артпростір «79 Кут» відкритий для співпраці як з митцями, так і з артистами, стендап-коміками, музикантами, каже Ірина Водолажченко. Тут проводять благодійні заходи на підтримку ЗСУ.

Зазвичай вхід на виставки безкоштовний лише в день відкриття. В інші дні, поки триває виставка, потрібно зробити вільний чи фіксований благодійний внесок. Кошти йдуть на благодійність, розвиток галереї та підтримку митця.

30% зібраних коштів на виставці «Не забувай своє коріння» направлять на проєкт із розмінування України «Нам тут жити» від благодійного фонду «Повернись живим». Тема збору концептуально пов’язана з темою виставки та життям Івана Шульгіна.

«Коріння» як метафізичний образ, пошук ідентичності, ментальна прив’язка до місця, де народився та зростав і, на жаль, розірваний фізичний зв’язок з рідною землею з власним корінням для мільйонів людей через війну. На цей момент в Україні заміновано близько 30% територій: це міста та ліси, річки та луги, поля та городи», — зазначає Іван.

З відкриття виставки «Не забувай своє коріння» артпростір «79 Кут» виручив близько п'яти тисяч гривень.  Відвідати її та долучитись до збору можна до 2 грудня з 10:00 до 20:00 (з вівторка по неділю). Підтримати галерею можна і онлайн.

Блок новин за темою

Новини за темою