Web Analytics
Не панікуйте, майте «план Б», — харківський волонтер Олександр Костенко | MediaPort
евакуація

Новий російський наступ на Харківщині розвивається стрімко і непередбачувано. З півночі області під обстрілами вже вивезли тисячі людей. Наляканих, подекуди — без жодних речей. Ситуація у Харкові нині стабільна. Немає ознак, що росіяни зможуть близько підійти до міста. Проте не можна виключати, що обстріли можуть посилитися, якщо окупантам вдасться просунутися. На прохання «МедіаПорта» харківський волонтер Олександр Костенко нагадує елементарні правила поведінки в умовах війни. Пряма мова.

Підготуйтеся

По-перше, якщо ти залишаєшся у Харкові, ти повинен розуміти, що ти абсолютно самостійна, спроможна та автономна людина, яка може пересуватися без проблем, яка може виїхати з міста без тривалих зборів речей і причепу малолітніх та літніх родичів.

Якщо ти вразливий і маєш мінімальну можливість виїхати з міста, краще це зробити. Не тому, що завтра російські війська увійдуть на вулиці нашого міста. Лише тому, що кожен такий громадянин, який у критичній ситуації спирається на чиюсь сторонню допомогу, це дуже важкий тягар і на тих, хто тримає оборону міста, і на тих, хто допомагає тим, хто не може допомогти собі сам.

Якщо ти вже залишився в місті, в тебе вже має бути «тривожна валіза», турнікети — все «по дефолту», кожен повинен вміти цим користуватися. Для тих, хто залишається у місті, хто ходить вулицями міста зараз — ніколи не треба забувати про власну безпеку на побутовому рівні.

Нагадаю, що зі статистики більшість поранених внаслідок прильотів у Харкові — це люди, травмовані не уламками від снарядів, а віконними рамами, віконним склом, усім шматтям, яке летить. Тому у разі, якщо ви на вулиці почули, що щось летить чи жужжить над головою, намагайтеся притиснутися у місці, яке найменше буде уражено уламками у разі вибуху. Це може бути куточок, якась щілина між будинками. [У разі обстрілу падайте на землю, захистіть голову — детальніше тут]. Обов’язково пам’ятайте, що не повинно бути над вами вітрин, скла, адже це все буде у вас на голові у разі ударної хвилі. Якщо бомбардування застало вас у машині, вибігайте, бо бензин, замкнутий простір — це величезний шанс загинути.

 

Дотримуйтеся інформаційної гігієни

Не намагайтеся уявляти, малювати картину фронту. Не ходіть по пабліках, які хайпують, не читайте клікбейтні новини, не споживайте сміття. Не намагайтеся уявити, що ви компетентний експерт і можете скласти собі картину, яку потім понесете сусідам, знайомим, будете поширювати у соцмережах. Ви все одно всього не знаєте.

 

Не панікуйте, запасайтеся розумно, пам’ятайте про укриття

Я б хотів застерегти любителів скуповувати взагалі все, коли на горизонті — потенційне погіршення ситуації. Люди, які вигрібають все з полиць, — не робіть цього!

По-перше, ви маєте визначити собі, що збираєтеся робити принаймні наступний місяць. Потенціалу небагато:

— ви або залишаєтесь;
— або сидите на валізах і плануєте виїжджати, якщо посиляться бомбардування, натиск чи буде ризик наземного вторгнення.

Це дві кардинально протилежні концепції поведінки.

Якщо ви будете виїжджати, то ви повинні мати максимально легкий вантаж з собою. Вам не потрібні м’ясні консерви — у вас має бути із собою умовно зубна щітка, зарядка для телефону і банківська картка.

Але якщо ви залишаєтеся, це інша історія. Розраховуйте на те, що у вас має бути міцний дах над головою, укриття. Не дах будинку, а саме укриття. У вас також має бути якесь альтернативне джерело енергії: піч, генератор, ecoflow, кілька павербанків для своїх потреб.

Що стосується їжі: на жаль, я дуже багато спостерігав, як люди накопичували десятки кілограмів крупи, цукру — того добра, що з’їдається жучками і перетворюється на непотріб у той час, коли б хтось міг потребувати.

Якщо ви залишились у Харкові — озирніться навколо. Пройдіться по своєму двору, під’їзду — ви обов’язково знайдете там стареньку, яка не хоче покидати місто, чи пенсіонера, який не ходить, чи якусь бабусю, у якої пенсія 2 тисячі грн. І той запас, який ви наскладали на балконі, віддайте їм. Ви молоді та ще заробите собі на буханку хліба, а бабусі на тлі усіх цих новин буде спокійніше, коли ця буханка хліба буде лежати в неї на полиці.

 

Від редакції

Допоможіть тим, хто потребує найбільше

За чотири дні з півночі Харківської області евакуювали понад 7 тисяч людей, десятки тварин. Людям надають психологічну допомогу та тимчасовий прихисток. Якщо ви можете надати підтримку евакуйованим, запропонуйте її через волонтерів.

• Телефон з питань евакуації на Харківщині: 0800339291.

Якщо можете взяти на перетримку тварин, допомогти іншим шляхом, зв’яжіться з громадськими організаціями — наприклад, «Порятунок тварин Харків»:

•  0954788878, 0993138339.

Щодо домашніх тварин: упевніться, що у вас є контейнер/клітка, шлейка з повідцем для зручного транспортування улюбленців, запас корму, води. Можна також придбати складний водонепроникний лоток для котів.

Донатьте

Якщо ви не у війську, вірте в ЗСУ ділом, а не словом. Стежте за потребами бригад, які захищають нас і знищують агресора. Маленьких донатів не існує.

Здавайте кров

«Поки наші воїни на нулях, банк крові в Харкові «на нулі» бути не може! Війна триває, Здайте кров. Донація забере всього 15 хвилин. Попередній запис не потрібен. Усі питання: +380 (95) 570 47 66», — пише Харківський обласний центр служби крові. Як підготуватися перед донацією, читайте у закріпленому повідомленні центру крові у Facebook.

Чільне фото: Харків, евакуйовані з Веселого, 13 травня