Web Analytics
Навчання і практика реабілітологів, послуги ветеранам: у Харкові відкрили KARAZIN Rehab | MediaPort

На базі Центру ветеранського розвитку при Харківському національному університеті імені Каразіна почав працювати науково-практичний реабілітаційний центр KARAZIN Rehab, де вже навчають фахівців у сфері реабілітації та невдовзі надаватимуть допомогу ветеранам війни та постраждалим внаслідок російської агресії. До забезпечення центру усім необхідним долучилася паралімпійська чемпіонка Марина Литовченко. 

Реабілітаційний центр облаштували на базі одного з навчальних корпусів Каразінського університету. Приміщення центру поділили на дві зони. Перша — для рухової терапії, зі шведськими стінками та адаптивним столом із кріпленнями. Тут можуть відновлюватися люди, які отримали вибухові, мінно-вибухові травми, переломи, ампутації. Можлива й реабілітація людей після інсульту, захворювань серцево-судинної, дихальної, травної систем.

«Це частина рухової терапії або терапевтичних вправ, де пацієнт може проходити терапію рухом, робити вправи на шведських стінках, килимах, спеціальних лавочках. У нас достатньо обладнання: фітболи, медболи. Медболи — це обтяжені м’ячі, які досить ефективно використовуються у різних терапевтичних лікувальних вправах. Тут є спеціальні поручні для тренування преса, підтягування, тобто для людини з будь-якою фізичною підготовкою і на будь-якому етапі реабілітації», — розповідає керівниця центру, завідувачка кафедри внутрішньої медицини та реабілітації ХНУ імені Каразіна Марія Бринза.

Друга зона пристосована для мануальної терапії та використовується для лекцій.

«На сьогодні вже досить багато програм в різних університетах відкрито для фізичних терапевтів, для лікарів фізичної реабілітаційної медицини. Але проблема в тому, що навчання є досить теоретичним, наші студенти мало практикують. Ідея центру полягала в тому, щоб об’єднати навчальну частину з практичною і створити центр, де одночасно будуть проходити цикли реабілітації пацієнти. Акцент у нас на ветеранів, військовослужбовців», — пояснює Марія Бринза.

Окремий кабінет у центрі має психолог.

Заняття з теорії та практики розпочали наприкінці листопада. Антон — один зі слухачів, випускник медичного факультету Каразінського університету. Він проходить інтернатуру з педіатрії в Харківській обласній дитячій лікарні та прийшов до центру отримати нові знання з реабілітації.

«Тут є великий потенціал для практики та росту як фахівця. Дуже багато технік використовують, таких як ми розбирали сьогодні — і кінезіотерапія, і мануальна терапія та інші. І кожна з них, дозволяє тобі стати саме вузьким спеціалістом», — пояснює Антон.

Випусник медфакультету Антон хоче поглибити знання з реабілітації

Свої знання з реабілітації під час навчання в університеті інтерн вже встиг використати на практиці.

«Нас навчали на курсах реабілітації людей, які отримали травми або через важкі фізичні навантаження мають, наприклад, больовий синдром. Я працював і з ветеранами, і з військовими, з громадськими організаціями, які звертались по допомогу щодо відновлення військових. Ми виїжджали у Харківську область до хлопців. Там проблеми були однакові — якщо людина приїхала з передової, або ми приїхали до них — біль у спині. Там ти її бачиш у найгострішій фазі. Якби людина там могла день-два відпочити… А так ти бачиш хлопця, який був на чергуванні, на позиції, потім він приходить до тебе і ти бачиш його напружені м’язи, бачиш його втому, його біль», — описує Антон.

KARAZIN Rehab — продовження проєкту «Центр ветеранського розвитку», який відкрили у вересні 2023 року, коментує ректорка університету Тетяна Кагановська.

«Університет — це не тільки про освіту і науку, це і про соціальну відповідальність. Рік тому розпочали роботу з навчання психологічної допомоги ветеранів. Розуміли, що на цьому ми не можемо зупинитися. Тому ми шукали можливості відкрити цей центр. Раніше на базі нашого університету була клініка. На жаль, вона була зруйнована тому ми шукали можливості, де ми можемо відновити допомогу нашим ветеранам», — говорить Кагановська.

Ректорка університету ім. Каразіна Тетяна Кагановська (по центру) на відкритті KARAZIN Rehab

Центр створили за сприяння Програми розвитку ООН (UNDP Ukraine) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту «EU4Recovery — Розширення можливостей громад в Україні» та Королівства Нідерландів. За допомоги UNDP Ukraine придбали обладнання. До проєкту також долучилася українська настільна тенісистка — випускниця університету ім. Каразіна Марина Литовченко. За її кошти для центру придбали спеціальний стіл.

«Вона паралімпійська чемпіонка, яка як ніхто розуміє, що таке потребувати допомоги. Вона одразу відгукнулась і гроші, які отримала за свою перемогу, перерахувала», — говорить Тетяна Кагановська.

За інформацією університету, за понад рік Центр ветеранського розвитку надав близько двох тисяч послуг військовим, ветеранам та їхнім родинам, а також членам родин, які втратили своїх близьких. Запити на допомогу з реабілітації вже надходять, нині університет формує групи тих, хто потребує допомоги.

Більше про Центр ветеранського розвитку — на сайті університету та сторінці у Facebook