Web Analytics
Наступ рф на Харківщині у травні 125 бригада зустріла неукомплектованою — екскомандир | MediaPort

Батальйони бригади тероборони, яка першою зустріла російське військо в Харківській області 10 травня і згодом відійшла, були укомплектовані не більш ніж на дві третини.

Про це розповів в інтерв’ю «Українській правді» колишній командир 125 бригади Територіальної оборони ЗСУ Артур Горбенко.

Він нагадав, що російська армія пішла в наступ близько четвертої ранку 10 травня: з масованими артобстрілами, ракетними та авіаударами. Окупанти тиснули практично по всій лінії зіткнення, яку обороняла 125 бригада, від Трав’янського водосховища до річки Сіверський Донець. Ширина смуги була 44 км, на передньому краї — 54 км. Там перебували чотири батальйони.

За словами Горбенка, ці підрозділи на той момент не були повністю укомплектованими.

«Два мої штатні батальйони за пару місяців до Харківщини вийшли з Кремінського напрямку, де були в боях на передньому краї. Третій був стрілецьким, це 415 батальйон однієї з бригад — він зайшов після боїв у районі Бахмута, де був досить серйозно побитий противником. І четвертим був 172 батальйон вінницької ТрО, який на той момент взагалі не воював, тобто не мав досвіду. Укомплектованість вінницького була найбільшою — трохи більш ніж 70%. Два мої штатні були заповнені на 60%, а стрілецький 415 — взагалі на 50%», — навів цифри екскомандувач.

Артур Горбенко. Фото: Facebook/125 окрема бригада територіальної оборони ЗСУ
Артур Горбенко. Фото: Facebook/125 окрема бригада територіальної оборони ЗСУ

Він зауважив, що за штатною структурою батальйони ТрО не мають тяжкого озброєння.

«Єдине, що було в нас на посиленні — це п’ять гармат і три танки. Це одна гармата, яка мала закрити 10 км, і один танк, який мав закрити 15 км», — каже Горбенко. 

За його словами, інформація про можливий наступ була ще у квітні, тож військове керівництво розуміло, що бригада не зможе дати відсіч.

«Безумовно, це була загальна інформація. Рішення, які ми ухвалювали для ведення оборонного бою, повинні бути підтверджені кількістю сил та засобів, які були в розпорядженні командира бригади. Їх було недостатньо, щоб тримати оборону під час такого наступу», — стверджує Горбенко.

Екскомандувач додав, що після наступу окупантів 125 бригаді «приписали проблеми» Вовчанського напрямку, за який вона не відповідала. 

«Липці, Глибоке, Стариця. Тобто лівим флангом були Липці, Глибоке, правим – Стариця, за нею річка Сіверський Донець, і це вже не моя зона відповідальності. А на бригаду навалили все», — заявив екскомандувач.

За його словами, батальйони робили «все можливе і неможливе». 

«Але втримати фронт, коли в тебе шість-вісім людей на кілометр — просто нереально», — підсумував Артур Горбенко. 

Фото: Facebook/125 окрема бригада територіальної оборони ЗСУ
Фото: Facebook/125 окрема бригада територіальної оборони ЗСУ


Російська армія пішла у повторний наступ на півночі Харківщини вранці 10 травня. Агресору вдалося повторно окупувати прикордонні села. Війська рф контролюють частину Вовчанська, в місті тривають вуличні бої. 

125 бригада зазнала звинувачень у відході з позицій. 12 травня Артур Горбенко заявив про «вкраплення відвертої ІПСО» та неправдиву інформацію про неготовність Сил оборони до наступу росіян. За його словами, та той момент ситуація у смузі оборони бригади була «складною, але контрольованою», підрозділи «давали відсіч переважаючим силам росіян», а населені пункти, в які зайшли окупаційні війська, перебували у постійній «сірій зоні».

27 травня Державне бюро розслідувань повідомило про відкриття провадження із попередньою кваліфікацією «самовільне залишення поля бою та недбале ставлення до військової служби». Слідчі розпочали перевірку забезпечення та укомплектування підрозділів, взаємодії між ними, зведення фортифікацій. Також досліджували можливі факти безпідставного залишення бойових позицій. 

У червні Артур Горбенко повідомив, що залишає посаду командира 125 бригади.

Чільне фото: Facebook/125 окрема бригада територіальної оборони ЗСУ