Web Analytics
Нардеп Одарченко невідомо звідки вийшов на відеозв'язок із ВАКС: його допитали | MediaPort

Харківський нардеп Андрій Одарченко з’явився на засідання Вищого антикорупційного суду 16 жовтня через відеозв’язок з-за кордону. Він не повідомив, де саме перебуває зараз, і під час допиту у справі визнав, що пропонував хабар.

Засідання ВАКС тривало дві години і транслювалося онлайн.

«Як я зазначав, що я був вимушений покинути країну через те, що були наявні загрози моєму життю і здоров’ю. Тому зараз я не можу повідомити в цілях безпеки, в якій країні я знаходжусь», — відповів Одарченко на питання прокурорки.

На уточнення, чи звертався він до правоохоронних органів, нардеп не відповів, посилаючись на ст. 63 Конституції, водночас сказав, що сприймає цю загрозу «дуже серйозно».

— Як ви перетнули державний кордон?

— Самостійно.

— Паспорт закордонний ваш зберігається у Державній міграційній службі…

— Ще раз все-таки я хотів би скористатися ст. 63. Якщо можна, не буду відповідати на це питання.

На початку засідання суддя уточнив анкетні дані обвинуваченого. Одарченко повідомив, що народився у Харкові, розлучений, має на утриманні 9-річного сина, працює народним депутатом України і головою Вченої ради Державного біотехнологічного університету.

«Доктор технічних наук, професор. Зараз подані документи на присвоєння мені звання лауреата державної премії України, також підготовлені документи на звання заслуженого працівника освіти і науки України, ну і багато у мене грамот від міністерств, відомств», — сказав Одарченко.

Скриншот: ВАКС/YouTube

Що сказав Одарченко під час допиту

Деталі допиту наводить Центр протидії корупції. Одарченко підтвердив, що пропонував хабар тодішньому голові Держагентства відновлення Мустафі Найєму, однак, зі слів нардепа, був змушений це зробити.

— Чи пропонували ви Найєму хабар?

— Найєм створив всі умови, які є в матеріалах НСРД, змусивши мене запропонувати йому цю неправомірну вигоду.

— Чи пропонували ви Найєму неправомірну вигоду?

— Пропонував.

— За що?

— За виділення коштів з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.

На питання, чи надавав Одарченко Найєму неправомірну вигоду, нардеп відповів, що особисто ні, попросив це зробити, але не контролював, що було далі. Сума хабаря складала «умовно $10 тис.».

Одарченко заперечив, що користувався «глушилками».

— Як тоді зрозуміти вашу фразу «Навіть до Давида приходжу з апаратурою, він каже: виключи цю шарманку». Що малось на увазі під «шарманкою»?

— Це просто жарт. Нічого я не вмикав, це жарт був.

Прокурорка запитала, що означала фраза «Я могу дать кошелек крипто… могу и наличку, но будет рискованно».

— Що означало — я не розумію.

— Що означала фраза «только не наличку желательно»?

— Я не памʼятаю.

Одарченка також запитали про фразу «А им обычно что-то надо давать, бюджетному комитету, я их знаю как облупленных». «Я хотів запитати, може, він їм дає щось, просто цікаво підтримували бесіду», — відповів депутат.

Депутата попросили пояснити фразу «надо договориться о проценте».

— Це процент від суми, яку він взявся виділити під ключ на ремонт університету.

— Кому цей процент мав йти?

— Йому (Найєму).

Депутат заявляв, що планував надавати неправомірну вигоду зі своїх коштів. «9% від суми — це десь 10 млн грн. Де ви планували брати гроші?» — запитала прокурорка. Конкретної відповіді депутат не надав.

Фактично про всі свої фрази, які на записах стосувались грошей, Одарченко відповів, що говорив про них для підтримування розмови.

За даними слідства, хабар від імені Одарченка переказали 5 вересня 2023 року. Але гроші на ремонт університету не виділили. Прокурорка запитала, чому тоді депутат, якщо розумів, що домовленість не виконується, не звернувся до правоохоронних органів. «Боявся, що заблокують питання», — відповів нардеп.

Кілька питань Одарченку поставив суддя.

— Ви є членом антикоркомітету, обізнані з антикорупційним законодавством? Як би ви мали поступити?

— Мав би звернутись із заявою до правоохоронних органів, це зрозуміло, це було б правильно. Але я був вимушений…

— Ви могли виступити на антикорупційному комітеті або у Верховній Раді, ви могли виступити, сказати, що така ситуація. Вам і гроші виділили б і Найєма звільнили б.

— Це було літо, до Нового року 6 місяців. Це зупинило б вирішення питання і грошей ми б не отримали.

Суддя також запитав, чому виникла сума в 10 тисяч доларів. «Сума виникла випадково. Аби щось кудись пішло, щоб люди розуміли, що я серйозна людина», — пояснив Одарченко.

19 вересня суд оголосив Одарченка у державний та міжнародний розшук. За оперативною інформацією, він втік з України через Румунію, де попросив притулку.

Одарченка обвинувачують у спробі підкупу керівника Державного агентства відновлення у листопаді 2023 року з метою виділення коштів на ремонт університету і привласнення частини з них. 18 вересня 2024 року нардепа мали допитувати в суді, але він не прийшов. У Спеціальній антикорупційній прокуратурі повідомили, що Одарченко може перебувати за кордоном.

Після підозри «Слуга народу» виключила Одарченка з партії, проте він залишився членом фракції. 10 жовтня парламент виключив Одарченка з Комітету з питань антикорупційної політики.