Начальник військового шпиталю у Харкові розповів, як у 2022 відбили російський штурм
Російські диверсанти 1 березня 2022 року намагалися захопити Військово-медичний клінічний центр Північного регіону. Першими у бій вступили курсанти Харківського національного університету Повітряних сил.
Деталі бою вперше від початку повномасштабного російського вторгнення в інтерв’ю, яке вийшло у «Фактах» на ICTV 14 жовтня, розповів начальник Військово-медичного клінічного центру Північного регіону, Герой України Едуард Хорошун.
«У Харків зайшли ДРГ, були прориви. Багато ДРГ «кочуючі» були. Це було 1 березня. І під час заїзду чергової машини з пораненими була спроба захоплення, заходу через основний головний КПП. Ми з групою офіцерів підтягнулися тоді до приймального відділення, там у нас естакада, і якраз займалися первинним сортуванням. Під час цього сортування у наш бік пішли автоматні і кулеметні черги. Це блискавично виглядає, трейсери йшли», — розповів Хорошун.
За його словами, спроба захоплення шпиталю відбувалася вночі, нападників було не менше п’яти.
«Це ніч була, важко сказати, але 5-6 активних вогневих точок було постійно, вони в темноті переміщалися. На той час з нами були підрозділи ХНУПС, це курсанти 4-5 курсу, хлопці, які тільки отримували звання лейтенанта. Вони стояли у нас на охороні оборони, там стояв у нас кулемет. І першим вступили в бій вони. З групи офіцерів ми, хто стояв на сортуванні, теж мали зброю і вступили в цей бій. Бій по часу йшов 18 хвилин, але ж здавалося, що пройшла майже секунда. Слава Богу, нам вдалося відстояти наш госпіталь», — розповів Хорошун.
Росіяни намагалися захопити шпиталь, щоб дестабілізувати оборону Харкова, каже начальник шпиталю.
«Ми всі розуміли, що на той час, якщо б взяли госпіталь у полон, у заручники, це привід для того, щоб торгуватися, тому що тут знаходилась велика кількість поранених військових, велика кількість поранених цивільних», — сказав він.
За час війни агресор обстрілював шпиталь та територію поруч з ним понад п’ять разів («по прильотах було більше 20»). Для військового хірурга Едуарда Хорошуна, який після захоплення росією Криму продовжив службу на материковій Україні, початок повномасштабної війни у Харкові став найскладнішим у житті.
«На той час більше цивільних надходило, ніж військових, тому що в основному і авіація, і ракети прилітали в житлові квартали, і по лікарнях прилітали, і везли всіх до нас. І дітей везли, і навіть породіллі у нас були… Багато складних сумних історій, коли матір вбило, залишились діти, або одного із дітей нам не вдалося врятувати, а залишились мати з дівчинкою. Було дуже важко. І морально теж важко, не тільки фізично, бачити цей біль, страждання нашого народу», — сказав Хорошун.
Крім адміністративної роботи, начальник шпиталю продовжує виконувати операції.
«Були такі прильоти, що була повна руйнація наших підрозділів, молодий хлопчина особисто я знав, особисто оперували з ним. У Кругляківці стояла наша точка, куди прийшли два КАБи, він знаходився в операційній на той час. Його вразило, і він загинув там», — розповів начальник шпиталю.
За його словами, шпиталь впроваджує сучасні підходи до надання допомоги.
«Війна — це травматологічна епідемія. Кращі ми в тому, що ми по-іншому використовуємо ті гаджети, ту матеріально-технічну базу, яку нам надають країни-партнери. У нас це виходить, і ефективність надання допомоги вища. Це неможливо робити без навчання за кордоном. Наші фахівці хірурги, майже всі, пройшли навчання по певних курсах, кейсах за кордоном. Те, що ми відмовляємося від радянської системи надання медичної допомоги — саме так. Але ж ми враховуємо ще й те, що у нас немає такого медичного бюджету, як, наприклад, у США, як, припустімо, в Німеччині», — пояснює начальник шпиталю.
Шпиталь надає допомогу пораненим не тільки з Харківщини.
«Зараз ми ще беремо і Донецький напрямок і трохи Сумського напрямку. Тобто потік за рахунок додаткових санітарних потоків трохи виріс, навантаження теж збільшилося», — розповів Хорошун.
Харківський шпиталь потребує кадрів. Яких працівників не вистачає закладу, як працюють військові медики, читайте на офіційних сторінках установи в Instagram та Facebook.