На Сахновщині — затримка з виплати зарплат бюджетникам
У Сахновщинському районі бракує коштів на виплати педагогічним працівникам. Гроші планують виплатити за рахунок резерву.
Питання затримки з виплатами зарплатні на території Сахновщинського району обговорювали сьогодні на сесії Харківської облради.
«Другий рік повторюється та сама історія. Минулого року не платили зарплату і відпускні вчителям. В цьому році не платять педагогічним працівникам. Які заходи вживає адміністрація для наведення ладу? Чому порушуються права людини?» — спитав депутат облради Віктор Кисіль.
Директор Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації Олексій Овсянніков підтвердив, що затримка з виплат існує. За який період, не уточнив.
«Є така затримка у виплаті заробітної плати у Сахновщинському районі. Це вина керівника району, який з самого початку року не виконав ст. 77 Бюджетного кодексу і на 100% не забезпечив видатки на заробітну плату та енергоносії. Кожен день ми моніторимо бюджет цього району. І я думаю, що ця картина негативна буде виправлена у найближчий час», — сказав Овсянніков.
Голова Сахновщинської районної адміністрації Іван Котула пояснив, чому виникла проблема.
«Зменшились різко надходження до бюджету податків. Сільськогосподарський район, жодного промислового підприємства. Оптимізацію проводить група компаній Kernel, яка скоротила виробництво на нашій території, робочі місця. І прибутковий податок, який йде в районний бюджет, різко скоротився. Друга ситуація: різко скоротився прибутковий податок з паїв, які орендують одноосібники. Різко, це 2,5 млн… Нема сплати податку за землю під спорудами, потужностями виробництв, ферми, тракторні бригади і так далі. Чому немає? Тому що немає оформленої землі. Я кажу підприємцям: чому ви не оформлюєте землю? Вони кажуть: Іван Іванович, не будьте таким наївним. Я кажу: так країна вже інша! А він каже: а люди все ті ж», — сказав голова РДА.
На думку голови Харківської облради Сергія Чернова, є два варіанти розв’язання проблеми: «або полюбовно, або звернення до керівників правоохоронних органів, щоб допомогти бізнесу в межах діючого законодавства відповідально віднестися до вчителів, працівників культури і медичних працівників».
«Перше питання: це полюбовно, на рівні району збирається весь бізнес, всі керівники, приймають рішення, якщо вони соціально відповідальні, і платять податки, щоб бюджет був збалансований. Якщо цього не відбувається, то потрібна допомога області. А допомога області може бути наступна: земельна інспекція, екологічна інспекція, податкова інспекція, їдемо і перевіряємо, хто сплачує податки, звертаємося до керівників — на сьогодні в середньому платять податки по області сільгосптоваровиробники вже 7-8%, а в Сахновщинському районі платять 3%, а дехто працює, як в Кіпрі, в офшорі. Тому тут треба набратися політичної волі і прийняти рішення… Виходу іншого не буде! Якщо так всі райони будуть поступати, то ми що, з обласного бюджету повинні фінансувати всі комунальні заклади району? Немає у нас таких коштів. І держава цим займатися не буде», — сказав Чернов, додавши, що це його особиста суб’єктивна думка.
Голова РДА як вирішення проблеми озвучив оформлення кредиту, але зазначив, що у подальшому це може погіршити ситуацію, тож попросив підтримки облради.
«Шановні депутати, якщо є така можливість, зараз допоможіть нам, Сахновщинському району, щоб ми вийшли трошки з цієї ситуації. А вже під кінець року, я думаю, у нас будуть кошти і ми вийдемо з цієї ситуації, поправимо цю ситуацію», — сказав Іван Котула.
За словами заступника глави обласної адміністрації Марка Беккера, торік область надала фінансову допомогу чотирьом районам з подібними проблемами.
«На жаль, деякі глави адміністрацій це сприйняли як мотив, що спонукає не виконувати ст. 77 Бюджетного кодексу. На жаль. Тим не менше, на сьогоднішній день практично у ручному режимі працюємо по Сахновщинському району. Всі бюджетні та небюджетні призначення проходять наше узгодження. Я глибоко переконаний в тому, що та сума, яка на сьогоднішній день є, більш мільйона гривень і направлена на виплату заробітної плати, в тому числі педагогічним працівникам, буде виплачена у найближчий час за рахунок резерву безпосередньо района», — сказав Беккер.
Беккер звернув увагу усіх глав РДА, що контроль за наповненістю бюджету належить до їх повноважень і відповідальності.
Сахновщинський район розташований на південному заході Харківської області. Чисельність населення, за даними Держстату на 1 січня 2018 року, становить 20 767 людей.