На Харківщині зруйновані або пошкоджені 113 об’єктів культури
Харківська область — на першому місці в Україні за кількістю пам’яток культури, зруйнованих або пошкоджених через бойові дії. Серед них — літературно-меморіальний музей філософа Григорія Сковороди, зруйнований російською ракетою на початку травня. Відновити його до 300-річчя з дня народження мислителя не встигнуть, реставрація коштуватиме орієнтовно десятки мільйонів гривень.
Харківщина нині є лідером за кількістю зруйнованих або пошкоджених через бойові дії пам’яток культури, заявив на брифінгу 3 серпня міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.
«З одного боку це зрозуміло. Харківщина одна з культурних столиць України. З іншого боку — варварство Кремля стосовно руйнування нашої ідентичності, яка, власне, і представлена об’єктами культурної спадщини, вражає. Те, що я побачив на власні очі, не може не засмучувати», — розповів міністр.
Нині Мінкульт і місцева влада вирішують, як убезпечити об’єкти культурної спадщини та музейний фонд.
За даними Харківської обладміністрації, в області зруйновані або пошкоджені 113 об’єктів культури. Один з них — літературно-меморіальний музей філософа Григорія Сковороди, зруйнований російською ракетою на початку травня.
За словами Олександра Ткаченка, скільки коштуватиме реставрація — наразі сказати складно, йдеться орієнтовно про десятки мільйонів гривень.
«На Харківщині є один спеціальний об’єкт особливого значення — це Сковородинівка, музей, який було розбомблено, ми переконані в цьому, спеціально. Адже це приміщення розташовується в селі, й поруч не було військових об’єктів, але саме в нього потрапила російська ракета. Про схожі випадки щодо культурних пам’яток ми вже говорили на зустрічах з моїми колегами, міністрами Європейського Союзу і ЮНЕСКО. Усе це буде зафіксовано як воєнні злочини», — заявив міністр.
Він пообіцяв, що для відновлення музею шукатимуть донорів. Але закінчити роботи до грудня, коли відзначатимуть 300-річчя від дня народження філософа, не встигнуть.
Голова обладміністрації Олег Синєгубов каже, що проєктно-кошторисна документація щодо відновлення музею вже готується.
«До грудня вже хочемо закінчити розробку проєкту, здійснити консервацію об’єкта і максимально все це зберегти. Головне, щоб нам дозволила здійснити це та воєнна ситуація, яку будемо мати», — наголосив Олег Синєгубов.
Ще до війни музей планували оновити. Пам’ятки культурної спадщини — контора та комора — вже були на реставрації, нині ж вони пошкоджені. На коморі зруйнований новий дах, розбиті стіни. Будинок музею теж потребує ремонту. Вже стартували роботи першого етапу — протиаварійні та консерваційні.
Міністерство культури та інформаційної політики на 30 липня зафіксувало вже 450 епізодів воєнних злочинів РФ проти української культурної спадщини. Серед об’єктів, що зазнали руйнацій і пошкоджень — 23 пам’ятки національного значення, 105 — місцевого, 108 об’єктів цінної історичної забудови.
Знищені або постраждали 346 мистецьких об’єктів і закладів культури. Повністю зруйновані 14 — на Донеччині, Київщині, Сумщині та Чернігівщині.
«Ці цифри, на жаль, не є фінальними, і списки пошкоджених релігійних споруд фахівці продовжують уточнювати. Наразі ще близько 50 епізодів перебувають на перевірці», — прокоментувала заступниця міністра культури Катерина Чуєва.
За Гаазькою конвенцією 1954 року, руйнування об’єктів культурної спадщини — воєнний злочин.
Увечері 6 травня російські війська обстріляли меморіальний музей українського філософа Григорія Сковороди в Богодухівському районі. Будівля зруйнована. У Харківській ОВА кажуть, що найцінніші експонати вціліли, їх вивезли заздалегідь.