Web Analytics

«Ми були, як брати»: харків'янин згадує друга, вбитого російською ракетою на Салтівці

«МедіаПорт» продовжує серію матеріалів в пам'ять про вбитих росією харків'ян. 26-річний Олександр Шевченко — один з 19 загиблих внаслідок ракетного удару по колишньому гуртожитку на Салтівці у серпні 2022 року. 

«Ми були, як рідні брати»

Дмитро Глубокий дружив з Олександром Шевченком з часів навчання. Він познайомився з ним близько 10 років тому у технікумі, куди обидва вступили після 9-го класу школи.

«Познайомилися і дружили до останніх днів. Дуже дружили. Ми вчилися на автомеханіків у Харківському автотранспортному, а в інститути різні пішли, але все одно дружили. Саша дуже любив автомобілі, спочатку працював в автосалоні. А останнім часом інкасатором. Любив техніку: від самого дитинства мав мопеди, машини і пішов вчитися на автомеханіка, бо мав пристрасть до цього. На строковій службі був водієм. Захоплювався ще автозвуком, коли у машинах встановлюють спеціальні динаміки, посилювачі, сабвуфери. Це нас об’єднувало, ми навіть трохи змагалися, хто краще обладнає машину. Весело було», — розповідає він.

Дмитро (ліворуч) та його друг Олександр Шевченко. Фото Дмитра

Дмитро пам'ятає Олександра як людину з добрим характером: «Ніколи нікому відмовити не міг. В нього багато друзів було, і коли до нього зверталися за допомогою, навіть якщо в нього гроші останні — віддавав».

Секретів між друзями не було, вони знали батьків один одного і часто бачилися.

«У нас була традиція — щовечора зустрічалися пити каву. Кожного дня після роботи, що б не трапилося. Коли почалася війна, жили разом недовго, а коли роз’їхалися, то могли і по дві години кожного дня говорити. Ми їздили у відпустки разом, ми були, як рідні брати. Допомагали один одному. Зараз мені нелегко, але я не забуваю», — ділиться Дмитро Глубокий.   

Мріяли до народження сина зробити ремонт

Квартира Олександра була не у самому колишньому гуртожитку, а у будинку, що примикав до нього. Він мешкав там близько семи років, але так і не встиг пожити там з дружиною Діаною — весілля було незадовго до вторгнення, у середині лютого.

«Коли почалося повномасштабне вторгнення, він переїхав з вагітною Діаною до мене у приватний будинок. На початку березня вони виїхали з Харкова. Спочатку до його батьків у Сумську область, а коли у самих Сумах все стабілізувалося — до батьків дружини в Суми», — розповідає друг загиблого.

Олександр Шевченко з дружиною. Фото надане Дмитром

Пара познайомилася у рідному селі Олександра, звідки були і їхні батьки. 

«Дружина тримається, тому що є син. А так — важко. Вони мріяли до народження сина зробити ремонт у квартирі. Хотіли замінити вікна і ще по дрібницях, щоб кімнату сину в певних кольорах зробити. Я допомагав йому», — згадує Дмитро.

«Встиг відпрацювати одну зміну»

Олександр прагнув якнайшвидше повернутися до Харкова. Усі його колеги повернулися і вийшли на роботу, чоловік сестри залишився у місті й теж працював.

«А я знайшов роботу у Полтавській області, хотів, але не міг все кинути й повернутися. Діана відмовляла його, просила залишитися [на Сумщині]. Але Саша був рішуче налаштований. Щойно повернувся, зустрівся зі всіма своїми знайомими, приїхав на день раніше, щоб прибратися у квартирі — пів року там ніхто не жив. І домовився щодо зручного графіку, щоб бути пів місяця з родиною. Він встиг відпрацювати одну, першу зміну і загинув», — говорить Дмитро.

Друзі розмовляли за 20 хвилин до влучання ракети. Тяжкопораненого Олександра знайшли у ванній кімнаті. Зі слів медиків, які переказує Дмитро, його друг втратив багато крові і помер дорогою до лікарні.

«Наш спільний знайомий зателефонував мені та спитав, чи повернувся Саша додому, бо біля його дому був вибух. Так я дізнався, що сталося. Його друзі одразу поїхали туди, але Сашу вже повезли до лікарні. Там їх почали ганяти з кабінету в кабінет, його не могли знайти, він був як невпізнаний чоловік — без документів привезли. І тоді я згадав, що могло допомогти його ідентифікувати. Я підказав хлопцям, що татуювань у Саші не було, але була дуже масивна обручка, її не переплутати, і ланцюжок на шиї. Обручку я добре пам’ятаю, він мені перед весіллям скидував фотографії. І за цими фотографіями обручки його і вдалося ідентифікувати», — розповідає друг Олександра.

Олександр Шевченко загинув внаслідок російського ракетного удару по Харкову 17 серпня

На упізнання вже приїхали родичі.

Незадовго до загибелі Олександр став батьком, сина назвали Даміаном. Дмитро пригадує, що малюка мали похрестити 3 вересня, але через смерть батька таїнство перенесли.

«Колеги проводили Сашу з Харкова, а поховали у рідному селі, у батьків на Сумщині. У Саші залишилася старша сестра, батькам дуже складно зараз. Не знаю, як їм це пережити. Я з ними постійно на зв’язку, але нам важко говорити, бо нагадуємо одне одному про Сашу», — пояснює Дмитро.

Пізніше Даміана похрестили. Хрещеним хлопчика став Дмитро, як того і хотів друг Саша. 


Допомогти родині можна за номером картки дружини: 4149 4998 0344 8925 (Діана Шевченко).