Web Analytics
МСЕК ліквідують з 31 грудня: Зеленський ввів у дію рішення РНБО | MediaPort

Ситуацію зі зловживаннями під час проходження Медико-соціальної експертизи розглядала 22 жовтня рада нацбезпеки та оборони.

Про це повідомили в Офісі президента.

«Голова Служби безпеки України Василь Малюк і міністр внутрішніх справ Ігор Клименко доповіли щодо перевірок і розслідування кримінальних правопорушень. За їхніми словами, є багато фактів зловживань і фальшивих інвалідностей посадовців», — йдеться в повідомленні.

РНБО того ж дня ухвалила рішення «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів». Президент Володимир Зеленський своїм указом №732/2024 увів його в дію.

Документ передбачає такі кроки:

  • Внести зміни до законів, що стосуються оцінювання ступеня інвалідності. Серед іншого — передбачити ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року.
  • Перевірити рішення щодо встановлення інвалідності для посадовців. Необґрунтовані — переглянути, сповістивши про порушення правоохоронців.
  • Розробити план цифровізації процесів МСЕК.
  • Провести аудит пенсійних виплат з інвалідності для держслужбовців.
  • Переглянути механізм нарахувань пенсій для посадовців державних органів.
Засідання РНБО. Фото: ОПУ

Коментар Зеленського

Володимир Зеленський прокоментував ситуацію у вечірньому відеозверненні.

«Провів РНБО. За численними фактами порушень МСЕК і фальшивих інвалідностей для посадовців. Це не тільки, до речі, прокурори. Є сотні таких фактів очевидно необґрунтованих інвалідностей у посадовців митниці, податкової, в системі Пенсійного фонду, в місцевих адміністраціях. З усім цим треба ретельно та оперативно розібратися. Система МСЕК має бути ліквідована», — заявив він.

За словами Зеленського, потрібна «повна цифровізація всіх етапів роботи» щодо встановлення інвалідності. Займатимуться цим Мінцифри та Міноборони.

«Проблема не лише в тому, що посадовці роблять собі інвалідність завдяки зв’язкам. Але і в тому, що люди, які отримали справжню інвалідність, зокрема в бойових діях, часто не можуть отримати відповідний статус і справедливі виплати», — зазначив глава держави.

Він додав, що в ситуації зі МСЕК має бути «персональна відповідальність та кадрові рішення» в центральних органах влади — у вертикалі контролю за комісіями.

Звільнення

Низку кадрових рішень вже ухвалили, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль

«Зокрема звільнено керівництво Центральної медико-соціальної експертної комісії, звільнені також керівники профільного департаменту Міністерства охорони здоров’я, який відповідає за координацію діяльності МСЕК» — сказав він в ефірі телемарафону.

У 2024 році Служба безпеки України викрила у лавах медико-соціальних експертних комісій на корупційних схемах 64 посадовців. Понад 4 тисячі висновків про інвалідність скасували.

На тлі скандалу з фіктивними інвалідностями серед прокурорів пішов у відставку генеральний прокурор України Андрій Костін.