«Мій стан покращився»: як Центр життєстійкості в Балаклії допомагає підтримувати жителів громади
В інклюзивному просторі, що працює в Балаклії на Харківщині з липня 2024 року, проводять індивідуальні, групові, сімейні консультації тощо.
Головне завдання Центру життєстійкості — психосоціальна підтримка в складних ситуаціях. За пів року фахівці допомогли 710 жителям громади, загалом заклад відвідали майже 1500.
«Ми проводимо арттерапевтичні заходи, групові курси з навчання технік зцілення для дітей, заходи з формування позитивного батьківства, батьківства без стресу тощо», — перелічує соціальна менеджерка Центру життєстійкості Юлія Лугова.
Центр співпрацює з громадськими організаціями, благодійними фондами. Серед іншого, вони проводять:
- безкоштовні юридичні та психологічні консультації;
- інтерактивні вистави;
- заходи з мінної безпеки;
- семінари й тренінги.
До Центру запрошують усіх жителів громади.
«У нас ви можете отримати фахову психологічну допомогу та підтримку, консультації, провести час з користю, отримати позитивні емоції, ми проводимо заняття і для дітей, і для батьків», — зазначають у закладі.
Центр працює на вул. Тараса Шевченка, 1, тел. (095) 131 41 68.
![](https://mediaport.ua/wp-content/uploads/2025/02/TSentr-zhyttiestiykosti_Balakliia-7.jpg)
![](https://mediaport.ua/wp-content/uploads/2025/02/TSentr-zhyttiestiykosti_Balakliia-7.jpg)
«Консультації на 100% покращують життя»
Жителька Балаклії 32-річна Аліна повернулася до міста з чоловіком і двома доньками наприкінці 2022 року, після деокупації.
«Ми поїхали з Балаклії на неокуповану територію втрьох, а повернулися після звільнення нашого міста вже з двома дітьми. Було неабияк страшно з маленькою дитиною. Місто щойно звільнили на той момент, весь час був страх, щоб фронт не просунувся ближче до нашої громади. Ці страхи мене переслідували дуже довго. Я боюся обстрілів, як і багато людей сьогодні. В один момент я зрозуміла, що моїм дітям потрібна здорова мати, тому я маю потребу постійно себе підтримувати за допомогою психолога», — розповідає жінка.
Аліна має досвід спілкування з кількома психологами, але, каже вона, спеціаліста, який підійшов ідеально, зустріла саме і Центрі життєстійкості в Балаклії.
«У нашому Центрі життєстійкості працює дуже крута психологиня, Валерія. Я звернулась до неї у 2024-му і буду відвідувати її консультації далі. Однозначно, на 100% вони покращують життя. Валерія навчила робити різні вправи, дала поради, як заспокоювати себе в моменти стресу, як знизити стрес, коли, наприклад, щось бахнуло і ти повинна сама собі допомогти, а також допомогти впоратися дітям. Всі ці інструменти підтримують. Я дуже рекомендую звертатися до Валерії», — зазначає Аліна.
Її діти також відвідують Центр: брали участь у заняттях з арттерапії, у новорічній виставі.
«Мені дуже подобається атмосфера в Центрі, ставлення персоналу. Коли я приходила до психологині, діти грали у спеціальній кімнаті. Подобається, що є і для малечі м’які гірки, різні спортивні штуки, по яких можна лазити дитині. Для більш дорослих дітей є столи, за якими вони малюють, ліплять. Поки мама годину на консультації, дітей розвивають на спеціальних заняттях. Мої — різного віку, але їм обом цікаво», — зазначає відвідувачка закладу.
![](https://mediaport.ua/wp-content/uploads/2025/02/TSentr-zhyttiestiykosti_Balakliia-2.jpg)
![](https://mediaport.ua/wp-content/uploads/2025/02/TSentr-zhyttiestiykosti_Balakliia-2.jpg)
Чому важливо звертатися до психолога
«Звернення до психолога — це ознака сили та усвідомленості. У наш час, коли темп життя швидкий, а стреси та тривожність стали звичними супутниками, дуже важливо не залишатися наодинці зі своїми проблемами», — коментує психологиня Балаклійського Центра життєстійкості Валерія Бабенко.
Фахівець, на відміну від друзів чи рідних, які можуть оцінювати ситуацію суб’єктивно, допомагає розглянути проблему без упередженості й дає інструменти для подолання стресу, пояснює Бабенко.
«Психологічна підтримка дає можливість знайти внутрішню гармонію, навчає керувати своїми емоціями та будувати життя усвідомлено. У сучасному світі звернення до психолога — це турбота про своє психічне здоров’я. І що раніше ви дозволите собі отримати допомогу, то швидше зможете повернутися до гармонійного та наповненого життя», — додає фахівчиня.
![](https://mediaport.ua/wp-content/uploads/2025/02/TSentr-zhyttiestiykosti_Balakliia-5.jpg)
![](https://mediaport.ua/wp-content/uploads/2025/02/TSentr-zhyttiestiykosti_Balakliia-5.jpg)
Простір Центру життєстійкості в Балаклії облаштували в межах спільної ініціативи ЮНІСЕФ в Україні та Харківської обладміністрації.
Проєкт з розбудови Центрів життєстійкості в Україні веде Міністерство соціальної політики, він є частиною Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» першої леді Олени Зеленської.
Публікацію створено у межах проєкту, який реалізує громадська організація «ВГЦ «Волонтер», за підтримки ЮНІСЕФ.