«Місце пам’яті, а не скорботи»: у Харкові заклали Алею пам’яті волонтерів
Алею пам’яті волонтерів, які загинули у Харкові та області під час російського повномасштабного вторгнення в Україну, відкрили у Молодіжному парку 5 жовтня.
У парку встановили стенд з іменами загиблих та висадили дерева, розповіла «МедіаПорту» волонтерка «Станції Харків» Олена Винник. Внаслідок російського обстрілу на початку повномасштабної війни загинула донька Олени Юлія Здановська, яка була волонтеркою у Штабі оборони Харкова.
«Імена волонтерів встановлені хронологічно, за датою смерті. Наша донька Юлія Здановська загинула 3 березня в Харківській ОДА з групою волонтерів. На стенді з них зараз 6 волонтерів, але є ще двоє невпізнаних. Вони взагалі невпізнані, без імен на кладовищі», — розповіла Олена Винник.
За її словами, ідею вшанування загиблих волонтерів підтримали у харківській волонтерській спільноті. Цю ініціативу обговорювали на Раді волонтерів Харківщини.
«Вирішили, що треба зробити спільне вшанування пам’яті всіх волонтерів, які загинули на території Харкова та Харківської області. Є багато волонтерів, які не є членами якоїсь організації. Треба було знайти їхні імена, знайти рідних, отримати інформацію, згоду на те, щоб ці імена з’явилися на цьому стенді. Крім того, треба було домовитися з містом, парком, знайти фінансовий ресурс, щоб висадити дерева. Це велика робота, яка почалася давно», — пояснила Олена.
Вона висловила вдячність комунальникам, працівникам парку, які допомагали в закладенні алеї.
Стенд з іменами є тимчасовим. Згодом на цьому місці планують встановити два лайтбокси.
«Також хочемо зробити сайт з історіями кожного волонтера і, коли вже будуть лайтбокси, на зворотному боці розмістити великий QR-код, щоб люди могли перейти по ньому і прочитати історію кожного з волонтерів», — розповіла Олена Винник.
На території Молодіжного парку у день відкриття висадили магнолії та дуб, на які зібрали гроші волонтери.
«Дерева висаджені в пам’ять — як символ вічності, вічного життя. Висадили поки 12 магнолій, чекаємо, як вони приживуться. Будемо дивитися, чи треба якесь дерево замінити», — сказала Олена.
Алея має бути місцем пам’яті, а не місцем скорботи, сказав «МедіаПорту» батько Юлії Здановської Ян Здановський:
«Щоб туди можна було прийти з дітьми, з онуками, з друзями. Щоб можна було гуляти та спілкуватися. Це правильна ідея. Це краще, ніж табличка. Це дійсно місце пам’яті — куди ти можеш прийти сам або з кимось. Згадати, розповісти».
6 жовтня загинув ще один харківський волонтер — як стало відомо 7 жовтня, Тигран Галустян з громадської організації «Троянда на руці» потрапив під російський удар FPV-дрона дорогою на евакуацію у Донецькій області.
Вулицю Ломоносова у Києві перейменували на честь Юлії Здановської. Вона була переможницею Європейської математичної олімпіади серед дівчат, випускницею механіко-математичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка. Останнє її повідомлення було: «Дякую, але я лишаюсь у Харкові до перемоги».