Візит експертів МАГАТЕ на Запорізьку АЕС: що відомо
Фахівці МАГАТЕ 1 вересня вирушили на захоплену російськими військовими Запорізьку атомну станцію. Окупанти обстріляли маршрут, яким планували рухатися представники агентства, проте місія все одно попрямувала до Енергодару, де розташована АЕС. Близько 14:30 в «Енергоатомі» звітували, що міжнародні експерти прибули до станції.
Ситуація навколо Запорізької АЕС у день візиту представників Міжнародного агентства з питань атомної енергії знову загострилася. Як заявили вранці 1 вересня в «Енергоатомі», російські війська знову вдалися до провокацій.
«Сьогодні, 1 вересня 2022 року, о 4:57 внаслідок чергового мінометного обстрілу російськими окупаційними військами майданчика Запорізької АЕС спрацював аварійний захист і відключився 5-й енергоблок, що працював. Крім того, пошкоджено лінію резервного живлення власних потреб ЗАЕС-330 кВ. У перехідному режимі сталося знеструмлення непрацюючого енергоблока №2 із запуском дизель-генераторів», — мовиться у повідомленні компанії.
Енергоблок №6 на той момент продовжував працювати в енергосистемі України й одночасно заживлювати власні потреби ЗАЕС.
«Енергоатом» нагадує, що дії окупантів призвели до вже другого відключення блока та знеструмлення станції упродовж 10 днів.
В Енергодарі, де розташована ЗАЕС, зранку тривали обстріли, повідомляв міський голова Дмитро Орлов.
«З п’ятої години ранку не припиняються постійні мінометні обстріли міста. Чутно автоматні черги. Відомо про влучання в декілька цивільних об’єктів. Є постраждалі! Скільки саме, з’ясовуємо», — писав він у Telegram-каналі близько 7:30.
Пізніше він також повідомив про обстріли з гелікоптерів.
Голова Запорізької обладміністрації Олександр Старух заявив, що окупанти обстрілюють маршрут, яким планували рухатися представники МАГАТЕ.
«Росіяни ведуть артобстріл заздалегідь погодженого маршруту слідування місії МАГАТЕ із Запоріжжя до ЗАЕС. Передова група ООН не може продовжити рух з міркувань безпеки», — розповів він.
Старух додав, що українська сторона вимагає від РФ припинити провокації та надати безперешкодний доступ МАГАТЕ до українського ядерного об’єкту.
Незважаючи на повідомлення про обстріл, місія МАГАТЕ вирушила із Запоріжжя до Енергодару, передає Reuters.
Очільник агентства Рафаель Гроссі сказав, що, знаючи про «посилення військової активності у цьому районі», планує продовжити місію на об’єкт і зустрітися з його персоналом.
«Зайшовши так далеко, ми не зупиняємося», — зазначив він.
Речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко заявив, що війська РФ мають негайно припинити обстріл маршруту місії МАГАТЕ.
«Порушуючи взяті на себе зобов’язання, російська армія посилено обстрілює коридор, яким із Запоріжжя до АЕС має проїхати місія МАГАТЕ. Росія має негайно припинити ці небезпечні провокації та дозволити безпечний проїзд МАГАТЕ», — написав він у Twitter.
In violation of its commitments, the Russian army is heavily shelling the corridor through which the IAEA’s mission is supposed to travel from Zaporizhzhia to the nuclear power plant. Russia must immediately cease these dangerous provocations and allow the IAEA safe passage.
— Oleg Nikolenko (@OlegNikolenko_) September 1, 2022
У Міністерстві оборони Росії звинуватили в обстрілах ЗСУ, а також заявили, що українські військові нібито намагалися атакувати станцію.
Як повідомило близько 14:00 «Інтерфакс-Україна», місія МАГАТЕ рушила в «сіру зону» в напрямку до Енергодару.
Організацію представляють 14 міжнародних експертів. Як розповідав раніше Олег Ніколенко, вони планують зосередитися на трьох головних завданнях: фізичному захисті, ядерній безпеці та гарантії нерозповсюдження ядерних матеріалів.
МАГАТЕ оцінить пошкодження об’єктів атомної станції, визначить працездатність основних і резервних систем охорони та безпеки, умови роботи персоналу диспетчерської.
Доповнено:
Близько 14:30 в «Енергоатомі» повідомили, що міжнародні експерти прибули до станції.
«Місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС», — кажуть у компанії.
Війська РФ захопили Запорізьку АЕС на початку березня та досі її контролюють. За даними «Енергоатому», окупанти розмістили на території станції зброю, вибухівку і техніку, тиснуть на працівників АЕС.
На початку серпня безпекова ситуація на станції погіршилася, її кілька разів обстріляли російські військові. МАГАТЕ наполягає на терміновій перевірці, а генсек ООН Антоніу Гутерреш закликає Росію вивести своїх військових з АЕС.
Через дії окупантів Запорізька АЕС 25 серпня вперше від початку своєї роботи відключилася від енергомережі через пошкодження лінії зв’язку.
Фото на головній: Запорізька атомна електростанція