Один з мешканців пошкодженого будинку на вулиці Метробудівників, 8 позивається до Харківської міської ради та вимагає скасувати рішення про демонтаж дому.

Про це «МедіаПорту» стало відомо під час зустрічі мешканців будинку з представниками влади 10 квітня.

Позивач — учасник бойових дій, розповіла представниця ініціативної групи частини мешканців будинку Ольга Малиш, яка виступає третьою особою у справі і також проти знесення будинку. Вона вважає дії міської влади перевищенням повноважень та ігноруванням інтересів мешканців. В експертизі, на підставі якої виконком Харківської міськради вирішив демонтувати будинок, мешканці вбачають суттєві недоліки.

«Покажіть, будь ласка, де 81% [руйнацій]? 81% повинно бути так: увесь будинок, але один під’їзд тоді уцілілий. Ми залучали для того, щоб дізнатися, вивчити звіт, експертів самостійно. У документ внесені зміни, людей цікавлять, на якій підставі», — звернулася Ольга Малиш до представників влади.

10 квітня біля будинку зібрались близько 30 людей. На питання власників квартир відповідали директор Департаменту з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міськради Костянтин Лиска та експерт Денис Кузнецов, який робив технічний огляд будинку на замовлення департаменту.

Мешканці будинку на вул. Метробудівників, 8 під час зустрічі з представниками влади 10 квітня

Денис Кузнецов говорить, що стан будинку погіршився, тому його слід знести.

«У 2023 році в перший раз було проведено обстеження. Обстеження проводили також ми. Особисто я приїжджав у 2023 році. Тоді була ще група експертів, не тільки я, проєктувальники були. Ми обходили усі квартири цього будинку. У 2024 році, тобто через рік, у серпні, через «Жилкомсервіс» ми взяли ключі від під’їздів, від технічного поверху і ще раз пройшли усі технічні загальнодоступні приміщення. Ми зрівнювали те, що було у 2023 році і те, що у 2024 році. Тобто, ми бачили одні й ті самі місця через рік, яка була динаміка. Динаміка була негативна. З’явилися нові тріщини», — коментує Кузнецов.

Експертка й проєктувальниця Надія Уразова, до якої звернулася частина мешканців, каже, що її розрахунки доводять, що будинок можна зберегти. Водночас директор департаменту з благоустрою, відбудови та реконструкції Костянтин Лиска наголошує: рішення про демонтаж будинку прийнято і пройшло всі інстанції.

«Сьогодні всі, хто зібрався тут, всі хочуть зберегти свої помешкання… Мабуть, буде правильно таким чином: є Надія Петрівна, яка робила звіт, ми з ним ознайомимося і дамо своє бачення. По-друге, на сьогодні є позов до суду щодо скасування тих рішень, які винесені. Тому ті аргументи, як ви вважаєте, не чуємо ми, як ми вважаємо, не чуєте ви — будемо так взаємно не чути один одного — вирішить, я так розумію судовий процес», — сказав Лиска.

Костянтин Лиска, директор Департаменту з благоустрою, відбудови та реконструкції міськради

Годинна зустріч мешканців з представниками міської влади залишила багато запитань, каже мешканець будинку Дмитро Сіклітьов. Його квартира розташована на першому поверсі у пошкодженій частині будинку. Частина квартир там зруйнована. Квартира Дмитра залишилась неушкодженою.

«Ми бачили кілька будинків, які відреставрували. Біля нас 6-й будинок, у нього набагато гірший був стан, також цього кута не було. У першому під’їзді не було трьох квартир. Це все відновили, який красень стоїть! 241-й по Дружби Народів (Соборності України), розібрали, ракету витягли, все зробили і зараз будуть відбудовувати. У нас фундаменти цілі, на сваях. Будемо боротися. Хотіли зрозуміти позицію тієї сторони міської влади. Але немає консенсусу. Тому будемо шукати консенсус через суд», — коментує Дмитро Сіклітьов.

Позов мешканців будинку до виконавчого комітету Харківської міськради розглядатиме Харківський окружний адміністративний суд. За інформацією порталу «Судова влада», у справі вже визначено склад суду.

Міська влада винесла рішення про демонтаж будинку на вул. Метробудівників, 8 у жовтні 2024 року. Частина мешканців виступила проти, частина — за. У Департаменті житлово-комунального господарства Харківської міськради відповіли, що рішення ухвалювали на підставі експертизи, тож мешканці мають отримувати сертифікати на придбання нового житла. Противники демонтажу вимагали доопрацювати повторну експертизу та ініціювали незалежну оцінку будівлі.

Відео зустрічі мешканців будинку та представників влади дивіться згодом на каналі MediaPort в YouTube