Web Analytics
«А мене не заберуть?»: як відбувається примусова евакуація дітей з Куп’янського району | MediaPort

Олексій Кабанець із п’ятирічним сином Микитою 15 березня виїхали з Андріївки Куп’янського району — одного з сіл, де минулого тижня оголосили примусову евакуацію дітей. 

«А мене не заберуть?»

Олексій каже, його майно ціле, але вибухи чутно, навколо літають снаряди. Говорить, що виїхав заради дитини, але залишати дім було нелегко. Усе життя він працює на землі, вирощує худобу та збирає мед. Тепер за тваринами та пасікою наглядатиме брат. Якщо безпекова ситуація погіршиться, виїжджатиме і він. 

«Свині, кури, каченята, пасіка 50 вуликів. Гектар землі… Потрібно працювати, але доводиться виїжджати. Повз нас літало багато. Стрес дуже здоровий дитина пережила. Мені-то нічого, а от дитині…», — говорить Олексій Кабанець

У Харкові батько, який самостійно виховує сина, спочатку хотів оселитися в гуртожитку, але на місці передумав — покликали друзі та родичі, згодом, найімовірніше, винайматимуть житло. 5-річний Микита допомагає батькові у всьому — разом вони накачують колеса, які спустилися дорогою до Харкова, та вантажать машину гуманітарною допомогою. 

— А мене не заберуть? — питає батька Микита. 

— Ні, ти з татом будеш, — відповідає Олексій.

Працюють російські ІПСО

Керівник відділу евакуації Координаційного гуманітарного центру Олег Іванов каже, що за час роботи чув багато брехні про евакуацію. За його словами, російська агресивна пропаганда використовує інформаційні операції і цього разу. 

«Вороже ІПСО зараз дуже розширилося. І ми незабаром зробимо, вже записали відео — повністю процедуру евакуації родини. Як це відбувається насправді: як людину забирають, як людина приїжджає на транзитний пункт і куди вона далі їде, якщо їй потрібне поселення. Що стосується тієї брехні, що «дітей везуть здати на органи», я чув це багато разів. І багато разів чув, що я «отримую 15 тисяч за дитину». Я тут би вже не стояв, по-перше (сміється). І по-друге: це неправда. Я сподіваюся, що люди побачать, що наша задача: допомогти людям, передусім дітям, щоб вони не перебували в зоні бойових дій», — каже Олег Іванов. 

За спостереженнями Олега Іванова, нинішня евакуація проходить спокійно — батьки переважно налаштовані позитивно, «що нетипово для такого виду евакуації». 

У транзитному пункті координації переселенців у Харкові чергують представники різних українських та міжнародних організацій. Людям надають речі першої потреби, продуктові набори та везуть до безплатних гуртожитків. Галина Харламова — керівниця громадської організації «Центр надання гуманітарної допомоги «Волонтер-68», яка задіяна в евакуації. За її словами, 15 березня з населених пунктів, що підлягають обов’язковій евакуації батьків із дітьми у примусовий спосіб, вивезли близько 40 людей. 

«Сьогодні вивезли за заявкою близько 40 людей, але ще кількох забрали без заявок. Це Великобурлуцька і Вільхуватська громади, родини з дітьми з тих населених пунктів, які підлягають обов’язковій примусовій евакуації, тому що там дуже небезпечно залишатися. Тільки одна родина не поїхала. Мати з двома дітьми відмовилася попри те, що у неї одна дитина хвора, має інвалідність дитинства, за нею будуть їхати окремо. Будуть залучені представники поліції», — сказала Харламова. 

Загалом через посилення російських обстрілів з 18 населених пунктів Куп’янського району цими днями мають вивезти 161 дитину.  Як уточнили у Харківській ОВА, з двох громад вже евакуювали 129 дітей: 33 з Вільхуватської; 96 з Великобурлуцької. За добу вивезли 26 дітей з родинами.