Web Analytics
Маловідомі факти, плани міста та сучасність: у Харкові презентували виставку до 370-річчя | MediaPort

У приміщенні Kharkiv Media Hub Gallery у Держпромі відкрили документально-художню виставку «Харків — фортеця», що охоплює історію міста та події сучасності. Виставка присвячена 370-річчю Харкова та Дню Незалежності України. 

Куратори виставки — дослідник історії Слобідської України Андрій Парамонов та співзасновниця творчого клубу «Гостинна на Дворянській» Людмила Рубаненко. За ініціативи клубу у межах проєкту «Великі земляки» до 370-річчя Харкова створили книгу-календар «Харків — фортеця». На її базі організували виставку, мета якої — показати Харків різних епох.

В експозиції — репродукції планів міста, картини, фотографії та текстові матеріали. 

Дослідник історії Андрій Парамонов показує мапи — плани міста 1730 року Маттіаса Ретча та 1767 року Івана Вільянова, першого губернського архітектора.

План Харкова 1730 року

XVII-XVIII століття для Парамонова — улюблені періоди досліджень. За його словами, в історії міста є пробіли, упущені деталі. 

«Багато документів опублікував свого часу Дмитро Іванович Багалій. Але вони часткові: або не мають початку, або не мають кінця. Це був його вибір. Сьогодні перед нами постає задача ці документи опублікувати по-новому, в повному обсязі, із добрими коментарями, археографічно. Щоб люди бачили, яким був правопис, які використовувалися слова, а не сучасне трактування цих текстів. Але це окрема тема», — коментує Парамонов. 

Під час авторської екскурсії дослідник історії прокоментував питання дати заснування міста.

«Я трохи не погоджуюсь з датою 1654 рік. Хоча б у 1653 році вже було перше поселення. Причому формувалось дві слободи. Одна мала назву «Харків», адже була вздовж річки Харків, а друга слобода була «Лопань». І тільки у 1655 вони поєднались в одне місто-фортецю під назвою «Харків». Хоча чисто природно вона мала б називатись фортецею «Лопань». І перший стенд присвячений місцю, де була перша слобідка, яка сформувалась ще у 1648 році, на якій проживали робітники скиту», — пояснює Андрій Парамонов.

За словами дослідника, виставка покликана розкрити маловідомі факти про місто. 

«Це квінтесенція, саме тут ми показуємо тезово нові деталі в історії нашого міста. Щоб люди побачили, що існує інший історичний зріз і нехай самі обирають, кому більше довіряти, що почитати і побачити, що історія на сьогодні ще не повна», — додає Парамонов.  

Історичну частину виставки продовжують сучасні події: на стендах розповідається про розвиток волонтерського руху, появу символу «Харків-залізобетон». Окремо представлений Харків часів повномасштабного російського вторгнення. Кожен період супроводжується статтями та цитатами.

Виставка триватиме до 5 вересня у Kharkiv Media Hub Gallery (Майдан Свободи 5, 5 під’їзд). Побачити її можна з понеділка по суботу.