Президент Володимир Зеленський 1 травня підписав укази щодо запровадження нових пакетів санкцій. 

На сайті глави держави опубліковані три нові укази щодо санкцій. Формулювання в них — ідентичні:

«Увести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 1 травня 2025 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».

У додатку до одного з указів, №267/2025, у санкційному списку вказаний Павло Оніщенко — йдеться про блогера, лідера громадської організації «Потон».

Санкції передбачають позбавлення державних нагород України, блокування активів, обмеження торговельних операцій, запобігання виведенню капіталів з України тощо — загалом 21 пункт.

Оніщенко — колишній правоохоронець. На позачергових виборах 2019 року балотувався до Верховної Ради від «Опозиційної платформи — За життя» в окрузі №173, посів третє місце.

Заснована ним організація «Потон» відома провокаційними відео в YouTube. Її представники стверджували, що займаються викриттям корупції та допомагають наркозалежним. Ексдиректор Гутянського лісгоспу Віктор Сиса звинувачував представників «Потону» у рейдерстві та вимаганні коштів.

У червні 2020 року представників «Потону», серед яких був і Оніщенко, затримали після конфлікту з правоохоронцями в Краснокутському районі Харківщини. За версією слідства, погрожуючи розправою, вони переслідували й пошкодили машину, в якій були працівники СБУ. 

Павла Оніщенка та іншого лідера «Потону» Миколу Маслова взяли під варту без права внесення застави — за підозрою у посяганні на життя правоохоронців. Як стверджували підозрювані, вони не знали, що всередині авто — правоохоронці, оскільки ті не представлялися. Свої дії пояснили так: вважали, що в машині — злочинці, які напередодні намагалися підпалити автомобіль організації.  

У березні 2022 року суд відмовився продовжувати запобіжний захід та випустив їх із СІЗО. Оніщенко виїхав з України — як повідомляли у Харківській обласній прокуратурі, на підставі того, що у нього четверо дітей.

Згодом Оніщенку також оголосили підозру в пропаганді війни. Начальник слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов заявляв, що після виїзду за кордон блогер «системно та послідовно засуджував Україну за свій вибір, а у своєму липневому стримі наговорив, що «Україна в окупації у Зеленського», «Росія не відбирає домівки у простих людей», а злочинів росіяни насправді вчиняють мало».

Павло Оніщенко. Фото зі сторінки у Facebook

Разом з Оніщенком у списку — ще восьмеро людей:

  • колишній радник Офісу президента Олексій Арестович;
  • російський журналіст Станіслав Бернвальд;
  • політолог Костянтин Бондаренко;
  • блогер Дмитро Василець;
  • російська журналістка Анастасія Кашеварова;
  • блогер Мирослав Олешко; 
  • заступник голови забороненої в Україні партії «Держава» Олександр Семченко;
  • політичний експерт Олександр Скубченко.

Коментар Зеленського

Деталі щодо трьох пакетів санкцій, погоджених 1 травня, навів президент Володимир Зеленський.

Перший стосується 36 компаній і п’ятьох людей, які підтримують російське військове виробництво. Серед них постачальники титану, металургійні підприємства, енергетичні та машинобудівельні компанії. 

Другий — 106 організацій та людей, які, за словами Зеленського, «своєю діяльністю активно підтримують присутність окупанта в нашому Криму, на території Донецької та Луганської областей України та займаються постачанням для окупаційної армії».

«Третій санкційний пакет — це дев’ятеро осіб, із них семеро, на жаль, мають громадянство України, які повʼязали свою долю з пропагандою в інтересах російської держави та виправдовують війну, здійснюють активні інформаційні операції на шкоду Україні та нашому захисту у війні», — описав глава держави список, до якого включили Оніщенка.