Контрнаступ ЗСУ на Харківщині: що відомо
Збройні сили України продовжують контрнаступ на території Харківської області. Лише за перші 10 днів вересня українські бійці звільнили понад 40 населених пунктів, повернули під контроль України більш ніж 3000 квадратних кілометрів території.
Початок українського контрнаступу
Про звільнені населені пункти Генштаб ЗСУ почав повідомляти 8 вересня. Представник Генштабу Олексій Громов підтвердив інформацію про понад 20 деокупованих пунктів.
Наступного дня стало відомо: Збройні сили звільнили місто Балаклія. Президент Володимир Зеленський опублікував відео, на якому військовослужбовці стоять на російському триколорі. Над містом натомість вже майорів український прапор.
10 вересня прапор України в деокупованій Балаклії підняли вже офіційно. На церемонію приїхав командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський.
Місцеві жителі зустрічали ЗСУ зі сльозами на очах, пропонували оладки. Це вразило телеведучого та шефкухаря Євгена Клопотенка, і він нагадав рецепт оладок з ізюмом, щоб усі могли приготувати те, чим пригощали балаклійці ЗСУ.
Продовження деокупації громад
Станом на 9 вересня ЗСУ взяли під контроль понад 30 населених пунктів Харківської області, сказав у відеозверненні президент України Володимир Зеленський. Серед них Балаклія, Гракове, Волохів Яр, Артемівка, Василенкове, Шевченкове, Байрак, Щурівка, Вільхуватка та Велика Комишуваха.
Василенкове та Артемівку звільнили воїни 113-ї окремої бригади територіальної оборони. Селище Шевченкове — бійці 112-ї бригади тероборони Києва.
Велику Комишуваху звільнив Вижницький 93-тій батальйон Сил територіальної оборони разом зі спецпідрозділом «Альбін».
Дергачівська міськрада опублікувала фото з села Токарівка — там теж підняли український прапор. За інформацією місцевої влади, ЗСУ також звільнили територію Проходівського старостинського округу, до якого входять села Алісівка, Великі Проходи та Висока Яруга.
Селище Чкаловське звільнила від російських загарбників 14-а окрема механізована бригада імені князя Романа Великого, розповів Володимир Зеленський 11 вересня.
Звільнення Ізюма: попередня інформація
В Ізюмі, який був окупований пів року, український прапор вперше замайорів 10 вересня — про це повідомив наступного дня міський голова Валерій Марченко.
Згодом українські добровольці з «Карпатської Січі» опублікували фото з міста, 11 вересня з’явилося відео з українськими бійцями на головному майдані міста.
Станом на вечір 11 вересня офіційної інформації про звільнення Ізюма ані Генштаб, ані президент не давали.
Бої на Харківщині тривають
У частині громад Харківщини ще тривають бої. Серед населених пунктів, які ще офіційно не звільнені, але в яких вже майорять українські прапори — Куп’янськ, Савинці, Козача Лопань, Липці та Ізюм.
Загалом українські бійці на 11 вересня звільнили понад 40 населених пунктів регіону, розповів голова Харківської обладміністрації Олег Синєгубов.
Того ж дня бійці добровольчого формування територіальної громади «Хартія» повідомили, що вийшли на державний кордон України на півночі Харківщини.
Загалом попередньо відомо про такі населені пункти Харківщини, які вже деокупували або в яких тривають бої:
- Алісівка;
- Артемівка;
- Байрак;
- Балаклія;
- Василенкове;
- Велика Комишуваха;
- Велика Яруга;
- Великі Проходи;
- Вільхуватка;
- Волохів Яр;
- Гоптівка;
- Гракове;
- Ізюм;
- Козача Лопань;
- Куп’янськ;
- Липці;
- Нова Гусарівка;
- Савинці;
- Токарівка;
- Чкаловське;
- Шевченкове;
- Щурівка.
Затримання колаборантів та реакція РФ на контрнаступ ЗСУ
Під час контрнаступу українські військові затримали голову окупаційної адміністрації села Іванівка на Чугуївщині, 9 вересня повідомив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко. Наступного дня затримали й одного з екскерівників поліції у Балаклії, який пішов на співпрацю з окупантами, звітували у Держбюро розслідувань.
Українські спецслужби повідомили про панічні настрої серед окупантів. Бійці ЗСУ знайшли передсмертну записку бойовика самопроголошеної «ЛНР», в якій він себе називав «гарматним м’ясом». Міноборони повідомляло про перехоплені розмови окупантів, які скаржаться на значні втрати серед російських військових. Українська розвідка доповідає, що окупанти тікають від українських бійців і пішки, і на велосипедах, які вкрали у місцевих.
На своєму шляху українські бійці захоплювати російських полонених, тисячі снарядів, десятки одиниць техніки, розповів радник керівника Офісу президента Олексій Арестович 9 вересня. Також, за інформацією Генерального штабу, ЗСУ захопили сучасні протитанкові міни ПТКМ-1Р, які росіяни використовували проти українців, комплекси «Орлан-10» з наземними станціями та антенами, які належали РФ.
«Противник продовжує зазнавати втрат. На Харківському напрямку ворожі підрозділи зі складу 3 мотострілецької дивізії 20-ї загальновійськової армії залишились без шляхів забезпечення, особовий склад перебуває у панічному настрої. Також відомо про численні санітарні втрати противника на зазначеному напрямку. За попередню добу до населеного пункту Валуйки Бєлгородської області доставлено понад 75 поранених російських військових, в той час як з Бєлгорода до Москви було евакуйовано понад сотню окупантів», — відрапортував Генштаб вранці 11 вересня.
У відповідь на успішні дії Збройних сил України російські загарбники проводять так звані контрзаходи. За даними Генштабу ЗСУ, на територіях, які ще не встигли звільнити українські бійці, окупанти забороняють в’їжджати та виїжджати з населених пунктів.
Росіяни тікають з Харківщини та залишають після себе купи сміття та техніки — відео з місця бою опублікувала 25-а окрема повітрянодесантна Січеславська бригада ЗСУ. Із собою російські окупанти вивозять награбоване.
Загалом протягом 10-11 вересня загинули 400 російських військових, значна частина — на Харківському та Донецькому напрямках.
Коментуючи успішний контрнаступ ЗСУ, в Міністерстві оборони Росії заявили, що нібито протягом останніх трьох днів військові РФ спеціально і за власним бажанням проводили перегрупування підрозділів — з Харківського напрямку на Донецький.