Web Analytics

Кобзар як хіпстер: у Харківському театрі ім. Шевченка готують прем'єру проєкту «Шевченко 2.0»

Харківський державний академічний театр ім. Шевченка готує прем'єру музичної вистави «Шевченко 2.0». 

Працювати над проєктом почали три роки тому, розповів на брифінгу в Kharkiv Media Hub 31 січня автор ідеї — вчений та колекціонер Борис Гриньов. До команди проєкту долучилися митці — вокаліст EL Кравчук, драматург Дмитро Терновий та художник Костянтин Пономарьов. Режисер вистави — Олександр Ковшун. 

«Нам всім близька і далека людина Шевченко, в наших уявленнях був образ, постать, ікона. Це наше все, за що боролися десятиліттями, століттями в Україні. І він був попереду всіх цих рухів», — сказав Гриньов. 

Борис Гриньов — автор ідеї проєкту

Музичну виставу «Шевченко 2.0» створили за мотивами біографії та поезії Тараса Шевченка. П'єсу написав Дмитро Терновий на основі щоденника, який вів Шевченко протягом останнього року свого заслання. Дмитро вважає, це один з найкращих його текстів.

«Вистава, яка дасть можливість подивитися на Шевченка, як на людину. Це не буде той бронзовий пам'ятник, до якого ми звикли, а це буде історія про людину. Дуже цікаво було шукати форму цієї історії. Бо ми робили це на щоденниках Шевченка. Я прочитав їх, звісно, і була ідея слово «сон» і все почало складатися. У п'єсі 17 снів, пов'язаних з його життям і з нашим життям, бо у цій п'єсі час ніби зникає. Це дозволяє перенести Шевченка у часі, поставити запитання і отримати відповіді», — розповідає Терновий. 

Головну роль у виставі виконує запрошений актор та вокаліст EL Кравчук. Результат проєкту має бути модерновим, вважає EL Кравчук

«Витвір мистецтва, в якому ми зрозуміємо, що Тарас Шевченко — це сучасник, хіпстер... І це не автор, книга якого десь стоїть на полиці. Ні — це інше. Хочеться зламати цим проєктом коло, яке дуже хотів зламати сам Шевченко. У поемі «Кавказ» є такі рядки: «А поки що течуть ріки, кровавії ріки», і вони течуть вже 200 років. І, можливо, ми на це звернемо увагу творчістю, ми будемо ламати це коло, і ця кров рано чи пізно перестане текти у наших ріках», — говорить він. 

EL Кравчук виконує головну роль у музичній виставі «Шевченко 2.0»

Це не перший вихід EL Кравчука на сцену Харківського театру Шевченка. Він виконував головну роль Гамлета у постановці режисера Андрія Жолдака у 2003 році.

«Я вважаю, що зараз в такий час ми всі — Тарас Шевченко. Можливо, я кажу десь трохи пафосно, але це правда. Я не боюсь дивитися вам в очі і казати: «Я спробую зіграти Тараса Шевченка», — говорить EL Кравчук.

Проєкт готували до 100-річчя театру Шевченка «Березіль», говорить режисер-постановник театру Олександр Ковшун. За його словами, до ідеї повернулися торік. 

«Театр Шевченка готовий до експериментів, до прочитання різних тем, інших авторів. Вистава заточена під формат більш широкої географії. Ясна річ, хочеться прем'єру в Харкові, і я переконаний, що ми її зіграємо в Харкові. Нас чекає Київ», — сказав Ковшун.

Дмитро Терновий, Олександр Ковшун, Костянтин Пономарьов на пресконференції у Харкові 31 січня

Цього року Україна відзначатиме 210 річницю з дня народження Кобзаря. Прем’єру планують зіграти до кінця 2024 року, розповіла менеджерка проєкту Маргарита Корнющенко. За її словами, у лютому розпочнуть творчу підготовку. Проєкт підтримав Стабілізаційний фонд культури та освіти 2023 Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut.

Блок новин за темою