Web Analytics

Книга, лекції та концерт: як у Харкові відзначатимуть 300-річчя Сковороди

3 грудня виповнюється 300 років від дня народження філософа Григорія Сковороди. До річниці Харківський літмузей анонсував презентацію книжки, лекції та джазовий концерт.

Програму святкування розмістили на сторінці Харківського літературного музею у Facebook.

На 3 грудня запланували презентацію книги «Дорогами Сковороди». ЇЇ вестимуть історик, краєзнавець Андрій Парамонов та літературознавиця Ольга Бондар.

«Автори книги, дослідники слобожанської старовини та шанувальники мандрівок, доклали всіх зусиль, аби уникнути переказування міфів, не підтверджених архівними документами, і побачити на власні очі місця, згадані у листуванні філософа чи в біографії Сковороди пера його учня Михайла Ковалинського. Такі зусилля винагороджуються відтворенням широкої палітри життя регіону другої половини XVIII cтоліття, відкриттям біографічних подробиць, особливим відчуттям часу і простору», — йдеться у передмові до книги.

Початок — о 15:00. Для участі потрібно зареєструватися.  Де проходитиме захід, організатори повідомлять у листі на підтвердження реєстрації.

О 16:30 розпочнеться лекція: «Ідея самовладання у філософії Сковороди». Її читатиме доктор філософських наук Тарас Лютий.

«У творах Григорія Сковороди ідея самовладання проявляється через ідею спорідненої праці. Сковорода вчить, що кожна людина повинна розпізнати здатності, які вона отримує від Бога. Вчення про самовладання перегукується з ідеями стоїків про те, що мудрець має знайти та розвинути в собі найкращі здібності», — описують ідею лекції у літмузеї.

Для участі також потрібно зареєструватися

На 18:00 планують лекцію-презентацію «Сім байок про музичну історію Харкова від Сковороди до Жадана» і концерт «Сковорода — Джаз».

Лекцію читатиме докторка мистецтвознавства, професорка Харківського національного університету мистецтв Юлія Ніколаєвська. 

«Під час лекції ми спробуємо прослідкувати як найвідоміші нині твори Сковороди («Херувимська», канти «Ангели, знижайтеся», «Пастирі милії», «Всякому городу нрав і права», пісні «Ой ти птичко, желтобоко...», «Стоїть явор над водою», «Ах, ушли мои літа», «Про правду і кривду») проклали шлях розвитку музичної культури Слобожанщини. Шлях в майже у 300 років – до музики, яка твориться тут і зараз в Харкові», — розповідають у музеї.

Після лекції відбудеться концерт «Сковорода — Джаз».

«Прозвучать зразки старовинного пісенного фольклору Харківщини, а саме календарно-обрядові, козацькі, чумацькі пісні, що були записані етнографами та фольклористами в експедиціях Слобожанщиною у другій половині ХХ — на початку ХХІ століття», — обіцяють організатори.

Співатиме артистка фольклорного гурту «Муравський шлях» Катерина Курдіновська, акомпануватиме — піаніст, композитор, джазовий імпровізатор Сергій Давидов.

Початок — о 18:00. Для участі також слід зареєструватися.

У програмі можливі зміни.

Річницю філософа відзначатимуть у межах спільного проєкту Харківського літературного музею та Сергія Жадана «П'ятий Харків» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».


Відновити меморіальний музей Григорія Сковороди в Богодухівському районі, зруйнований під час російського обстрілу на початку травня, до річниці не встигають. Нині триває збір коштів на його ремонт. 

За попередніми оцінками Міністерства культури та інформаційної політики, відновлення музею потребує більш ніж 100 млн грн. Частину коштів пожертвував музикант і громадський діяч Святослав Вакарчук.

Фото на головній: ua.igotoworld.com